O konsekwencjach pandemii i jej wpływie na zdrowie pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym niewydolnością serca mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Lelonek, Kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Pacjent
Wróć do System10 męskich pytań o prostatę
Czy problemy z prostatą to dla mężczyzn krępujący temat? Zdaniem pacjentów z rakiem gruczołu krokowego tylko wtedy, kiedy samemu się go za taki uzna. Fundacja OnkoCafe w ramach nowej odsłony kampanii ProstaTa Historia przygotowała cykl wywiadów, w którym 10 pacjentów opowiedziało psychologowi na 10 intymnych pytań. Mężczyźni mówią, jak choroba nowotworowa wpłynęła na jakość ich życia i relacje z bliskimi, czy bali się przerzutów i co by zrobili, gdyby mieli do wykorzystania dodatkowe dwa lata. Relacje pacjentów mogą zmienić światopogląd – przyznają przedstawiciele OnkoCafe.
Prof. Piotr Ponikowski: Po COVID-19 zaplanuj rekonwalescencję
Ustąpienie objawów ostrej infekcji wirusowej takiej jak COVID-19 nie oznacza, że możemy rzucić się w wir normalnej aktywności. Należy dać sobie czas na rekonwalescencję, czyli stopniowe dochodzenie do formy. Kardiolog prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu radzi, by po ustąpieniu objawów dać sobie nawet kilkanaście spokojniejszych dni zanim wrócimy do aktywnego trybu życia.
SM w czasach Covid-19 - kampania społeczna
Kampania społeczno-edukacyjna „SM w czasach COVID-19” zwraca szczególną szczególną uwagę na wydłużający się na skutek pandemii proces diagnostyki i leczenia chorych na stwardnienie rozsiane w Polsce. Czas pandemii wstrzymał przyjęcia nowych osób do programów lekowych. Szacunki wskazują, iż w roku 2020 nawet tysiąc osób mniej uzyskało dostęp do leczenia. Niemniej, problem i obawy zauważono nie tylko po stronie systemu, ale także po stronie samych pacjentów.
Petycja rodziców wcześniaków – chcą mieć pierwszeństwo przy szczepieniu na Covid-19, by znowu mogli być przy swoich dzieciach
Fundacja Koalicja dla wcześniaka na prośbę rodziców apeluje do Premiera RP, Ministra Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta o dodanie rodziców wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka do tzw. grupy 0 do szczepień przeciwko Covid-19. Rodzice tych dzieci powinni być traktowani jak personel medyczny, gdyż ich udział jest aktywny i niezbędny w leczeniu chorych noworodków.
Dlaczego warto zaszczepić się na Covid-19
Sondaże wskazują, że blisko połowa Polaków nie zamierza się zaszczepić przeciw COVID-19. Grudniowy sondaż KANTAR wykazał, że wielu Polaków bardziej obawia się szczepionki niż zakażenia SARS-CoV-2. Tymczasem eksperci przekonują, że szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wrócić do normalności. Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała o autoryzacji szczepionki przeciw COVID-19. Zrobiła to, bo w badaniach wykazano jej skuteczność i bezpieczeństwo.
Jakie objawy sercowo-naczyniowe powinny skłonić pacjenta do kontaktu z lekarzem?
Jakich objawów nie bagatelizować, co może świadczyć o niewydolności serca, albo pogorszeniu stanu zdrowia mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Lelonek, Kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
Niewydolność serca - jak zadbać o swoje zdrowie w czasie pandemii
Co może zrobić pacjent, aby zapobiec pogorszeniu stanu zdrowia w czasie pandemii? Jak najlepiej zadbać o siebie? - odpowiada prof. dr hab. n. med. Małgorzata Lelonek, Kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
Rak prostaty – nowotwór, który wciąż jest tematem tabu!
Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn. Z jego powodu codziennie umiera w Polsce około 15 pacjentów. Dlaczego tak się dzieje skoro wykrycie choroby na wczesnym etapie daje nawet 90 proc. skuteczności wyleczenia? Powodem jest niska świadomość społeczna i niechęć mężczyzn do wykonywania profilaktycznych badań prostaty.
Powstał videobook dla pacjentek z rakiem piersi
Utrudnienia związane z kontynuacją dotychczasowego leczenia w niestandardowych warunkach pandemii COVID-19 spowodowały szereg negatywnych konsekwencji dla kondycji psychicznej pacjentów onkologicznych - alarmuje OnkoCafe. Z myślą o pacjentkach z rakiem piersi fundacja stworzyła bezpłatny videobook, który ma pomóc chorym lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami w realiach utrudnionego dostępu do pomocy psychoonkologicznej.
Wyjść z prostatą na prostą - rak gruczołu krokowego nie ma lockdown'u
Odwołane wizyty kontrolne, strach przed zakażeniem wirusem w poradniach onkologicznych i brak jakichkolwiek zmian w dostępie do leczenia. Tak wyglądał rok 2020 z perspektywy pacjentów z rakiem gruczołu krokowego.
Druga szansa na życie - powstał wyjątkowy kalendarz pacjentów z urządzeniami wszczepialnymi
Pacjenci ze Stowarzyszenia ICDefibrylatorzy żyją już po raz drugi. Niektórzy - po raz piąty. Jak to możliwe? Przed śmiercią raz po raz ratują ich prywatni aniołowie stróże – urządzenia wszczepialne chroniące przez zbyt wolnym, zbyt szybkim lub chaotycznym rytmem serca. O swoim codziennym życiu z układami wszczepialnymi, pasjach i marzeniach opowiadają w wyjątkowym kalendarzu na 2021 rok, który stworzyli z wdzięczności dla swoich lekarzy prowadzących i dla wsparcia innych pacjentów.