Rodzice już widzą korzyści ze szczepienia przeciwko rotawirusom

Opublikowane 18 marca 2021
Rodzice już widzą korzyści ze szczepienia przeciwko rotawirusom
Mija miesiąc, odkąd polskie niemowlęta korzystają z bezpłatnych szczepień przeciwko rotawirusom.  Zakażenia wywołane rotawirusami to najczęstsza choroba wśród małych dzieci. Jej objawy to biegunka, wymioty i wysoka temperatura. W przypadku ciężkiego przebiegu może dojść do odwodnienia, a wtedy konieczna jest hospitalizacja. Rodzice małych dzieci zdają sobie sprawę, że to uciążliwe zakażenie, dlatego ponad 70% matek uważało, że szczepienie przeciwko rotawirusom powinno być obowiązkowe i bezpłatne – tak wynikało z badań przeprowadzonych przez Kantar Polska w 2019 roku. Wielu rodziców finansowało je wtedy z własnej kieszeni.
Na szczęście od 1 stycznia br. szczepienie przeciwko rotawirusom zostało wpisane do Programu Szczepień Ochronnych, a więc jest bezpłatne i obowiązkowe. Rodzice dostrzegają korzyści z tej decyzji Ministerstwa Zdrowia.

Mam już starszego syna, którego zaszczepiliśmy przeciwko rotawirusom, bo wiemy jaka to podstępna choroba. Wtedy musieliśmy zapłacić za szczepienie, to był koszt ok. 300 zł. za jedną dawkę. W tej chwili możemy zrobić to bezpłatnie i jest to dla mnie ogromna oszczędność. Przy tak małym dziecku jest bardzo dużo wydatków, a te pieniądze mogę przeznaczyć na coś zupełnie innego, co będzie mu potrzebne – mówi pani Anna Herbańska, mama małego Aleksandra, który w połowie lutego br. przyjął pierwsza dawkę szczepienia przeciwko rotawirusom w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

Szczepiąc dzieci przeciwko rotawirusom mamy same korzyści – jedną z nich jest to, że jeżeli nawet dziecko zachoruje to przejdzie chorobę zdecydowanie łagodniej. Część dzieci w ogóle uniknie zakażenia. Drugą korzyścią jest to, że obecnie szczepionka jest finansowana ze środków publicznych, a więc rodzice nie muszą ponosić kosztów szczepienia i jest to duża ulga dla ich budżetu domowego – mówi dr Joanna Wośko-Matryba, pediatra z Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy.

Do realizacji Programu Szczepień Ochronnych wybrano 3-dawkową szczepionkę, która zawiera 5 różnych wariantów genetycznych rotawirusa. Pierwszą dawkę należy podać dziecku w wieku od 6. do 12. tygodnia życia. Przerwa między dawkami powinna wynosić przynajmniej 4 tygodnie, a cały cykl powinien być podany przed ukończeniem przez dziecko 22. tygodnia życia. W razie konieczności trzecią (ostatnią) dawkę można podać przed ukończeniem 32. tygodnia życia dziecka.

Szczepionka przeciwko rotawirusom jest doustna dzięki temu oszczędzamy małym dzieciom bólu, który występuje w przypadku podawania szczepionek w iniekcji. Jest to szczepionka wygodna, gdyż może być podawana z innymi szczepionkami z kalendarza szczepień. W związku z tym nie trzeba planować kolejnych wizyt – dodaje dr Joanna Wośko-Matryba.

Szczepionka jest bardzo fajna, bo jest doustna. Dziecko uśmiecha się przy jej podawaniu i ja również patrząc na niego się uśmiecham, bo wiem, że jest zabezpieczone – dodaje pani Anna Herbańska

Szczepienie przeciwko rotawirusom obejmuje dzieci, które urodziły się po 1 stycznia 2021 roku, w tym również dzieci urodzone przedwcześnie po 25. tygodniu ciąży. Doświadczenia krajów, które od kilku lat prowadzą powszechne szczepienia przeciwko rotawirusom potwierdzają, że są one bardzo skuteczne.

Źrodło: materiały prasowe