Dwa proste triki na kontrolę cukrzycy, które nabierają mocy w pandemii

Jeśli masz stan przedcukrzycowy lub już masz cukrzycę, dwa nawyki pozwolą na zwiększenie komfortu życia i skuteczną walkę z chorobą. Są proste i bez większych problemów można je wprowadzić do rutyny codziennego życia. Co ważne, nabierają mocy w czasie pandemii COVID-19 – choroby, która jest szczególnie niebezpieczna dla osób z niekontrolowaną cukrzycą.
2020-11-09 09:42

MŚRP: Rak płuca - czynniki ryzyka i zapobieganie

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego wywiadu z prof. dr hab. n. med. Joanną Didkowską, Kierownikiem Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Narodowego Instytutu Onkologii, który powstał w ramach Miesiąca Świadomości Raka Płuca organizowanego przez Polską Grupę Raka Płuca.
2020-11-08 13:39

Korzystasz z teleporady? Odpowiednio się do niej przygotuj

Podczas pandemii rozwinęły się narzędzia telemedycyny. Informatyzacja sprawia, że kontakt z lekarzem, uzyskanie e-recepty czy e-skierowania może odbywać się zdalnie. Teleporada służy wstępnej ocenie stanu zdrowia pacjenta, od jej przebiegu zależy dalsze postępowanie. Dlatego ważne, by dobrze się do niej przygotować, umieć odpowiedzieć na pytania lekarza, ale też zadać pytania istotne z perspektywy pacjenta. Teleporada może być szczególnie przydatna w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi, których lekarz już zna.
2020-11-08 13:22

MŚRP: Rak płuca - istotny problem zdrowotny w Polsce i na świecie

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego wywiadu z prof. dr hab. n. med. Joanną Didkowską, Kierownikiem Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Narodowego Instytutu Onkologii, który powstał w ramach Miesiąca Świadomości Raka Płuca organizowanego przez Polską Grupę Raka Płuca.
2020-11-06 11:41

MZ: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kwarantannie

Kwarantanna to termin, który towarzyszy nam na co dzień od początku epidemii koronawirusa. Żeby rozwiać wątpliwości, ministerstwo zdrowia zwebrało najważniejsze informacje na ten temat. Podstawowym celem kwarantanny jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny! To od Twojego postępowania zależy bezpieczeństwo innych osób.
2020-11-06 09:57

Miesiąc Świadomości Raka Płuca – eksperci Polskiej Grupy Raka Płuca edukują jak zapobiegać i wcześnie wykryć chorobę, by móc ją skutecznie leczyć

W trosce o los pacjentów Polska Grupa Raka Płuca zaplanowała dedykowane aktywności w ramach Miesiąca Świadomości Raka Płuca (MŚRP). Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na rosnący problem zdrowotny i społeczny jakim są nowotwory płuca. Rak płuca jest obecnie najczęstszą̨ nowotworową przyczyną zgonów nie tylko wśród  mężczyzn ale i kobiet. Każdego dnia na nowotwory płuc umierają aż 63 osoby, 1 900 osób miesięcznie, czyli 23 tysiące  rocznie. 
2020-11-05 11:19

Polak czeka na diagnozę choroby rzadkiej średnio 3-4 lata, ale w przypadku dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego (HAE) to często ponad 13 lat!

Na świecie żyje 300 mln osób z diagnozą choroby rzadkiej[1]. W Polsce liczbę tych chorych szacuje się na 2,5-3 mln, co może oznaczać, że co 12.-15. Polak cierpi z powodu jakiejś choroby sierocej[2]. Wszystkie choroby rzadkie, ze względu na rzadkość występowania i nieswoiste objawy, są wyzwaniem diagnostycznym, a dziedziczny obrzęk naczynioruchowy (HAE; ang. hereditary angioedema), którego diagnoza trwa średnio 13 lat[3], jest tego najlepszym przykładem. Pandemia koronawirusa dodatkowo utrudnia sytuację pacjentów, którzy niezdiagnozowani narażeni są na śmiertelne niebezpieczeństwo. Napady HAE poza tym, że wywołują ogromny ból, mogą doprowadzić do uduszenia jeśli obejmą krtań i/lub gardło.
2020-11-05 11:00

Jak chronić się przed zakażeniem we wspólnym domu z chorym na COVID-19

Zdecydowana większość pacjentów zakażonych nowym koronawirusem choruje w domu, a to może oznaczać kontakt ze zdrowymi domownikami. Tymczasem najważniejszą zasadą przebywania pod jednym dachem z osobą zakażoną jest jej skuteczne odizolowanie od innych domowników, ale zwykle w polskich realiach nie jest to możliwe. Sprawdź, jakich zasad przestrzegać, gdy chory nie ma osobnego pokoju z łazienką.
2020-11-04 10:48

Profilaktyki nigdy dość - czyli jak śpiewająco zachęcić do samobadania piersi?

W ramach tegorocznej kampanii „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa” powstał wyjątkowy teledysk. Jego bohaterkami zostały kobiety dotknięte rakiem piersi, które wystąpiły u boku braci Rafała i Jacka Bryndalów.
2020-11-04 10:05

Organizacje pacjentów są potrzebne ale ich nie znamy - wskazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Instytutu LB Medical

W Polsce jest blisko 6 tysięcy organizacji pozarządowych, które działają w ochronie zdrowia. Zajmują się edukacją oraz profilaktyką zdrowotną, zbierają pieniądze na leczenie, które nie jest refundowane,  promują zdrowie i zdrowy styl życia. Są niezbędne, gdyż odciążają publiczny system ochrony zdrowia. Jednak, jak wynika z badań zrealizowanych na zlecenie Instytutu LB Medical, „Organizacje pacjenckie w Polsce” - świadomość Polaków na temat tych organizacji jest niewielka. Aż 66% ankietowanych nie było w stanie wymienić ani jednej. Czy to oznacza, że w oczach Polaków nie są potrzebne? Jaka jest ich rola w systemie?
2020-11-03 14:15

Udar u młodego człowieka. To może się zdarzyć

Powszechnie udar kojarzy się z osobami starszymi. Ale około 5 proc. pacjentów, którzy z udarem trafiają do szpitali w Polsce, to młodzi i bardzo młodzi ludzie – nawet dwudziesto- i trzydziestolatkowie. Znany, a czasem budzący kontrowersje dziennikarz Michał Figurski udar przeżył krótko po 40-tce. Jak mówi – niewątpliwie przyczynił się do tego swoim trybem życia.
2020-11-02 10:56

Jak wrócić do formy po przechorowaniu Covid-19?

Jak zwykle bywa po ciężkich infekcjach, także po przechorowaniu COVID-19 organizm potrzebuje czasu i mądrego postępowania, by wrócić do pełnej równowagi. Krajowa Izba Fizjoterapeutów udostępniła właśnie przetłumaczony na polski i dostosowany do polskich realiów informator dla pacjentów „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich rekonwalescentów.
2020-10-30 13:59