Pacjent
Wróć do SystemRak z komórek Merkla (MCC) – rzadki nowotwór o wyjątkowej złośliwości
Zbliża się Światowy Dzień Walki z Rakiem, który na całym świecie obchodzony jest 4 lutego. Ten szczególny dzień ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat profilaktyki oraz sposobów walki z chorobami nowotworowymi, do których m.in. zalicza się rzadki i bardzo agresywny nowotwór – rak z komórek Merkla.
#Nie pracuj na RAKA
4 lutego będziemy w Polsce obchodzili już po raz 21 Światowy Dzień Walki z Rakiem. To idealna okazja, by zwrócić uwagę na nowotwory złośliwe skóry, o których mimo ich powszechności społeczeństwo zapomina, a z którego powodu co roku umiera 2 tys. Polaków. Jak wynika z raportu „Rak kolczystokomórkowy w Polsce” raki skóry to najczęściej występujące nowotwory złośliwe u człowieka.
RAK. TO SIĘ LECZY! - zaproszenie na konferencję z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem
W imieniu organizatorów Fundacji To Sie Leczy oraz Fundacji Wygrajmy Zdrowie zapraszamy do udziału w konferencji online z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem pt. "RAK TO SIĘ LECZY. Onkologia po pandemii - dokąd zmierzamy?" w dniu 4 lutego od godz. 10:00. World Cancer Day to okazja do rozmowy o stanie i przyszłości polskiej onkologii oraz roli profilaktyki i wczesnej diagnostyki.
Pacjenci z ciężkim AZS potrzebują pomocy tu i teraz
Stany depresyjne z powodu atopowego zapalenia skóry (AZS) towarzyszą 27% polskich pacjentów, natomiast aż 14% ma myśli samobójcze. Większość z nich to pacjenci z ciężką postacią AZS, dla których jedynym ratunkiem może być terapia biologiczna refundowana w większości krajów europejskich, niestety nie w Polsce.
Zdrowie psychiczne w dobie pandemii - prawie co czwarty Polak (23,4 proc.) zmaga się z przynajmniej jednym zaburzeniem psychicznym
Pandemia zmieniła nasz świat w sposób gwałtowny. Towarzyszy nam niepokój o zdrowie własne, bliskich, ale także o przyszłość. Źródłem stresu jest sam proces adaptacji do nowej i trudnej sytuacji. Do tego dochodzi konieczność izolacji społecznej, niepewność o przyszłość i zbliżający się kryzys gospodarczy. Specjaliści alarmują, że te okoliczności wpłyną na zwiększoną zachorowalność na choroby psychiczne, a osoby chore mogą natomiast doświadczać zaostrzenia przebiegu choroby.
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – warto wiedzieć „Co to jest HPV?”
Wykonywanie badań kontrolnych (cytologia oraz test HPV) w kierunku raka szyjki macicy to jeden z najważniejszych kroków w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania – podkreśla organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS), która z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (18-22.01.) wydała Elementarz „Co to jest HPV?”.
Jest ślisko - uważaj na urazy barku i rąk
Gdy mówimy o konsekwencjach upadków na śliskich chodnikach, zwykle mamy na myśli urazy nóg. Tymczasem kontuzje w obrębie rąk i barku to kolejna grupa urazów powszechnych zimą.
Rusza globalna platforma wspierająca osoby z inkontynencją - 7 wersji językowych, w tym polska
Wraz z Nowym Rokiem rusza nowy, międzynarodowy projekt World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP) pod nazwą „Support In Continence”. Dzięki współpracy kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych organizacji pozarządowych powstała nowoczesna platforma internetowa, służąca do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat inkontynencji. Polska wersja platformy powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem "UroConti", organizacji działającej na rzecz poprawy jakości życia osób z problemami inkontynencji w Polsce.
Konieczna hospitalizacja? Co warto zabrać do szpitala
Jak przygotować się do wizyty w szpitalu, kiedy w ośrodkach obowiązuje zaostrzony reżim sanitarny i zakaz odwiedzin? Odpowiadają: Dorota Gwóźdź, pielęgniarka z Klinicznego Oddziału Kardiologii z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie i pacjenci ze Stowarzyszenia ICDefibrylatorzy.
Rehabilitacja po Covid-19 - dlaczego jest tak ważna
Z jakimi problemami mierzą się osoby, które przeszły COVID-19? Do kogo powinny się zgłosić, chcąc wrócić do aktywności sprzed choroby? Na czym polega rehabilitacja postcovidowa?
Żywienie osób ze stomią - poradnik dla pacjenta NFZ i STOMAlife
"Żywienie osób ze stomią" portalu diety.nfz.gov.pl, to pierwszy e-book terapeutyczny przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Fundacją STOMAlife. Publikacja powstała z myślą o osobach ze stomią. To poradnik psychodietetyczny połączony z praktycznymi przepisami. W e-booku proponujemy potrawy na co dzień, na Święta i szczególne okazje, przygotowane tak, aby smakowały i łączyły przy wspólnych posiłkach całą rodzinę. Jeden z rozdziałów zawiera przepisy nadesłane przez samych stomikow.
E-papierosy ryzykowne szczególnie dla młodych ludzi
E-papierosy są dość popularne wśród młodych ludzi. Wielu z nich żywi przekonanie, że nie są dla nich groźne. Niestety, szczególnie dla nich stanowią spore ryzyko. Przestrzega przed nim toksykolog dr Eryk Matuszkiewicz ze szpitala im. F. Raszei w Poznaniu.