Wołczenko: Najwyższy czas wdrożyć (nie)nowe technologie medyczne

Osoby ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego to w Polsce od lat najliczniejsza grupa pacjentów. Większość chorób kardiologicznych rozwija się latami. Dzięki skutecznym rozwiązaniom diagnostycznym i terapeutycznym pacjenci mogą żyć ze swoim schorzeniem dłużej i w lepszej jakości życia. Niestety, w Polsce wiele technologii, które świat zna i stosuje od lat, nie jest dostępna. Warto zapytać, dlaczego – mówi Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „EcoSerce”.
2020-10-23 09:46

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Jeśli wystąpiły u Ciebie objawy charakterystyczne dla COVID-19 lekarz może wystawić ci skierowanie na wykonanie testu. Żeby jego wynik był wiarygodny, trzeba się do niego przygotować: na przykład nie można na trzy godziny przed testem żuć gumy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić, by zapewnić wiarygodny wyniki.
2020-10-22 11:59

1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie

Wg danych NFZ aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską wraca do rozpoczętych przed pandemią działań informacyjnych na temat poliprgmazji. Celem jest zwrócenie uwagi społecznej – w szczególności seniorów - na zjawisko wielolekowości, by zminimalizować ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na zdrowie i życie, zwłaszcza w okresie trwającej epidemii.
2020-10-21 10:38

Listopadowa lista refundacyjna – być albo nie być dla pacjenta z rakiem płuca

W poniedziałek 19 października resort zdrowia opublikował projekt listopadowej listy refundacyjnej, nie znalazły się na nim jednak długo oczekiwane terapie dla chorych z rakiem płuca. Pacjenci postanowili zatem wziąć sprawy w swoje ręce, mobilizują do składania podpisów pod petycją oraz zgłaszania oficjalnych uwag do projektu listy. - To jest być albo nie być dla chorych z rakiem płuca w Polsce. Oni nie mają czasu czekać na kolejne obwieszczenia. Wydłużenie i poprawienie jakości życia tych chorych jest w pełni uzależnione od dostępu do bezpiecznych leków o udowodnionej skuteczności. Niestety, brak dostępu do immunochemioterapii w I linii leczenia w projekcie w dalszym ciągu im tę szansę odbiera – dodaje Aleksandra Wilk, wolontariuszka, założycielka strony na Facebook „Rak płuca – wiedza i wsparcie”.

2020-10-20 14:38

Pacjenci z SM często nie wiedzą, że choroba postępuje – apelują eksperci

Jak wynika z przeprowadzonej przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundację SM-walcz o siebie ankiety[1], aż 54% pacjentów zauważyło u siebie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, niezależnie od rzutów choroby powolne pogorszenie wydolności ruchowej. Niestety tylko 12% z nich kojarzy pogorszenie funkcji motorycznych z objawami mogącymi wskazywać na proces przejścia z postaci rzutowo-remisyjnej w postać wtórnie postępującą.
2020-10-19 11:39

Ostre zapalenie trzustki - natychmiast wezwij pogotowie lub pojedź na SOR!

Objawów tej choroby nie sposób przeoczyć - silny ból brzucha, któremu mogą towarzyszyć wymioty. Trzeba szybko udać się wtedy do szpitala. O ostrym zapaleniu trzustki i dlaczego w razie tzw. ostrego brzucha leki przeciwbólowe mogą zaszkodzić, opowiada prof. Grażyna Rydzewska - kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii CSK MSW w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.
2020-10-17 12:20

GIS: Jak się zachować kiedy mamy objawy COVID-19

Główny Inspektor Sanitarny przygotował zestaw wskazówek dla osób, które podejrzewają zakażenie koronawirusem. Jeśli występują u Ciebie objawy infekcji m.in.: gorączkę, kaszel, odczuwasz duszność lub straciłeś węch lub smak i podejrzewasz u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2, nie idź do pracy,  pozostań w domu i umów telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ.
2020-10-17 12:05

Europejskie standardy w leczeniu szpiczaka plazmocytowego wciąż niedostępne dla polskich pacjentów

Opublikowany w maju tego roku przez Fundację Carita raport pt. „Dostęp do nowoczesnych terapii lekowych w szpiczaku plazmocytowym. Polska vs Europa.” pod redakcją prof. D. Dytfelda, ujawnił sytuację polskich chorych na szpiczaka plazmocytowego i pokazał ogromną dysproporcję w dostępie do nowoczesnych i skutecznych terapii między Polską a resztą Europy. Ta nierówność powinna być jak najszybciej zniwelowana. O to apelowali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Fundację Carita i Fundację Żyjmy Zdrowo: prof. Ewa Lech-Marańda – konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, prof. Dominik Dytfeld, prof. Krzysztof Giannopoulos i Łukasz Rokicki – prezes Fundacji Carita.
2020-10-15 10:33

Pacjenci z rakiem płuca apelują o dostęp do innowacyjnych terapii onkologicznych zgodny ze standardami klinicznymi

Przez wiele lat lekarze byli bezradni próbując pomóc chorym na raka płuca – po prostu nie mieli czym leczyć. Od niedawna sytuacja diametralnie się zmieniła. Każdy rok a właściwie miesiąc przynosi informacje o nowych terapiach, które nie tylko przedłużają życie, ale i znacząco podnoszą jego komfort. Naszą petycję, pod którą podpisało się ponad 1500, wysłaliśmy do Ministra Zdrowia dokładnie dwa miesiące temu. Nie straciła ona nic na swojej aktualności, więc mamy nadzieję, że dostaniemy na nią odpowiedź w postaci oczekiwanej 1 listopada nowej liście refundacyjnej - mówi Małgorzata Maksymowicz, założycielka i administrator Grupy Rak Płuca na Facebooku, zrzeszającej prawie 3 tys. pacjentów z nowotworami płuc z całej Polski.
2020-10-15 09:45

Zawodowo narażeni na raka - wnioski z raportu „Rak kolczystokomórkowy w Polsce”

Jak wynika z przygotowanego przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny pierwszego w Polsce raportu poświęconego rakowi kolczystokomórkowemu, większość przypadków tego nowotworu wykrywana jest u osób powyżej 70 roku życia, głównie rolników sadowników, ogrodników, rybaków oraz byłych pracowników budowlanych w przeszłości narażonych zawodowo na oddziaływanie promieniowania UV. - Może minąć nawet 50 lat od pracy w warunkach szkodliwych do zdiagnozowania choroby - apelują eksperci i postulują o zwiększenie kompleksowych działań edukacyjnych skierowanych do grup ryzyka, zwiększenie dostępności do świadczeń dermatologicznych umożliwiających identyfikację raka kolczystokomórkowego oraz zmiany prawne, które uwzględniałyby promieniowanie UV jako przyczynę choroby zawodowej.
2020-10-13 15:19

Rusza kampania „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem więcej!”

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet na całym świecie[1]. Z obserwacji wynika, że u ok. 20%-30% chorych z wczesną jego postacią nastąpi progresja do postaci zaawansowanej[2]. Diagnoza choroby przerzutowej budzi lęk i rezygnację, nowotwór rozsiany wciąż jest dla wielu tematem tabu. Celem kampanii „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem więcej!” jest wsparcie potrzeb pacjentek oraz zwiększenie dostępu do informacji o chorobie w stadium zaawansowanym.
2020-10-13 11:59

Koalicja dla Psychiatrii z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, którego ideą jest promocja zdrowia psychicznego oraz profilaktyka zaburzeń psychicznych, organizowany jest corocznie 10 października od 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Fedration for Mental Health, WFMH). W tym roku, z racji zagrożenia panującą pandemią wirusa SARS-CoV-2, która bezsprzecznie wpływa na stan zdrowia psychicznego milionów ludzi, hasłem przewodnim wydarzenia stało się: Zdrowie Psychiczne dla Wszystkich. Większe nakłady – Większa dostępność. Są to także hasła, które przyświecają nowo powstałej Koalicji dla Psychiatrii.
2020-10-09 09:10