Pacjent
Wróć do SystemRuszyła kampania edukacyjna „TeleSERCE - Serce pod kontrolą”
9 lutego 2021 roku trzy organizacje działające na rzecz pacjentów zainaugurowały kampanię edukacyjną pn. „TeleSERCE - Serce pod kontrolą”. Organizatorzy będą edukować Polaków na temat praktycznych zastosowań telemedycyny. W ramach kampanii przewidziano serię webinariów, inicjatyw medialnych oraz pilotażowy program opieki telemedycznej, do którego zostaną włączone różne grupy pacjentów z całego kraju. Zwieńczeniem działań będzie raport zawierający rekomendacje ekspertów dotyczące doskonalenia wdrożeń w zakresie rozwiązań telemedycznych.
Pacjenci z nadciśnieniem płucnym proszą ministra o szczepienia
W Polsce jest ok. 1000 pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym (TNP) i ok. 600 pacjentów z nadciśnieniem zakrzepowo-zatorowym (CTEPH). Są oni szczególnie narażeni na ciężki przebieg chorób, ponieważ już ze względu na chorobę podstawową ich układ sercowo-naczyniowy oraz płucny jest mocno uszkodzony. Nierzadko również ci pacjenci cierpią również na choroby współistniejące, głównie onkologiczne. Z tego względu boją się o swoje zdrowie i życie i apelują do Ministerstwa Zdrowia o włączenie ich do I grupy szczepień.
Jak walczyć z chorobą nowotworową? Ważną rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta
Według European Cancer Information System do końca ubiegłego roku na raka mogło zachorować 196 tys. Polaków. Choć liczby te mogą budzić niepokój, to prognozy niestety nie pozostawiają złudzeń. Zgodnie z przewidywaniami w ciągu najbliższych 5 lat liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 15 proc., zaś w perspektywie 10 lat aż o 28 proc. Jak leczyć chorobę nowotworową? Poza terapią onkologiczną, ogromny wpływ ma jakość życia chorego ma dobrze zbilansowana dieta, dopasowana do stanu pacjenta. Podnoszenie świadomości na ten temat jest szczególnie ważne 4 lutego, w Światowy Dzień Walki z Rakiem.
Rusza witryna edukacyjna infoRadiologia.pl
W 125 rocznicę powstania polskiej radiologii ruszyła nowa odsłona edukacyjnej witryny dla pacjentów i osób zainteresowanych radiologią. Na stronie internetowej www.infoRadiologia.pl można znaleźć przystępne informacje o diagnostyce obrazowej w Polsce i odpowiedzi na pytania o poszczególne rodzaje procedur. Pomysłodawcą projektu jest prof. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Rak z komórek Merkla (MCC) – rzadki nowotwór o wyjątkowej złośliwości
Zbliża się Światowy Dzień Walki z Rakiem, który na całym świecie obchodzony jest 4 lutego. Ten szczególny dzień ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat profilaktyki oraz sposobów walki z chorobami nowotworowymi, do których m.in. zalicza się rzadki i bardzo agresywny nowotwór – rak z komórek Merkla.
#Nie pracuj na RAKA
4 lutego będziemy w Polsce obchodzili już po raz 21 Światowy Dzień Walki z Rakiem. To idealna okazja, by zwrócić uwagę na nowotwory złośliwe skóry, o których mimo ich powszechności społeczeństwo zapomina, a z którego powodu co roku umiera 2 tys. Polaków. Jak wynika z raportu „Rak kolczystokomórkowy w Polsce” raki skóry to najczęściej występujące nowotwory złośliwe u człowieka.
RAK. TO SIĘ LECZY! - zaproszenie na konferencję z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem
W imieniu organizatorów Fundacji To Sie Leczy oraz Fundacji Wygrajmy Zdrowie zapraszamy do udziału w konferencji online z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem pt. "RAK TO SIĘ LECZY. Onkologia po pandemii - dokąd zmierzamy?" w dniu 4 lutego od godz. 10:00. World Cancer Day to okazja do rozmowy o stanie i przyszłości polskiej onkologii oraz roli profilaktyki i wczesnej diagnostyki.
Pacjenci z ciężkim AZS potrzebują pomocy tu i teraz
Stany depresyjne z powodu atopowego zapalenia skóry (AZS) towarzyszą 27% polskich pacjentów, natomiast aż 14% ma myśli samobójcze. Większość z nich to pacjenci z ciężką postacią AZS, dla których jedynym ratunkiem może być terapia biologiczna refundowana w większości krajów europejskich, niestety nie w Polsce.
Zdrowie psychiczne w dobie pandemii - prawie co czwarty Polak (23,4 proc.) zmaga się z przynajmniej jednym zaburzeniem psychicznym
Pandemia zmieniła nasz świat w sposób gwałtowny. Towarzyszy nam niepokój o zdrowie własne, bliskich, ale także o przyszłość. Źródłem stresu jest sam proces adaptacji do nowej i trudnej sytuacji. Do tego dochodzi konieczność izolacji społecznej, niepewność o przyszłość i zbliżający się kryzys gospodarczy. Specjaliści alarmują, że te okoliczności wpłyną na zwiększoną zachorowalność na choroby psychiczne, a osoby chore mogą natomiast doświadczać zaostrzenia przebiegu choroby.
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – warto wiedzieć „Co to jest HPV?”
Wykonywanie badań kontrolnych (cytologia oraz test HPV) w kierunku raka szyjki macicy to jeden z najważniejszych kroków w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania – podkreśla organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS), która z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (18-22.01.) wydała Elementarz „Co to jest HPV?”.
Jest ślisko - uważaj na urazy barku i rąk
Gdy mówimy o konsekwencjach upadków na śliskich chodnikach, zwykle mamy na myśli urazy nóg. Tymczasem kontuzje w obrębie rąk i barku to kolejna grupa urazów powszechnych zimą.
Rusza globalna platforma wspierająca osoby z inkontynencją - 7 wersji językowych, w tym polska
Wraz z Nowym Rokiem rusza nowy, międzynarodowy projekt World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP) pod nazwą „Support In Continence”. Dzięki współpracy kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych organizacji pozarządowych powstała nowoczesna platforma internetowa, służąca do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat inkontynencji. Polska wersja platformy powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem "UroConti", organizacji działającej na rzecz poprawy jakości życia osób z problemami inkontynencji w Polsce.