Pacjent
Wróć do SystemMisja: publiczna debata na temat terapii komórkowych
Pomimo pandemii choroby przewlekłe, choć mówi się o nich mniej, nie zniknęły. Warto podjąć temat terapii komórkowych w szerszej debacie publicznej i umożliwić pacjentom dostęp do sprawdzonej wiedzy tak, aby świadomie i aktywnie brali udział w procesie leczenia − w sytuacji, gdy tego rodzaju terapie zaczynają stanowić dla nich jedną z uzasadnionych możliwości terapeutycznych. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ wyłącznie świadomy pacjent podejmuje świadome decyzje, a ciężar szerzenia rzetelnej wiedzy spoczywa na środowisku medycznym i naukowym.
Opieka paliatywna – dlaczego nie warto zwlekać z jej rozpoczęciem
Dom jest najbardziej naturalnym miejscem dla chorych. Dlatego, to właśnie tam powinniśmy obejmować opieką osoby przewlekle chore, o ile oczywiście jest to możliwe. Z tego samego powodu dobrze sprawdzają się również hospicja domowe, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, która sprawia, że wracamy do naszych korzeni – mówi prof. Wojciech Leppert, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Prof. Dariusz Kowalski: Jak postęp w diagnostyce i leczeniu zmienił oblicze raka płuca
Jak postęp w diagnostyce i leczeniu zmienił oblicze raka płuca opowiada prof. dr hab. n. med. Dariusz Kowalski, Kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, Przewodniczący Polskiej Grupy Raka Płuca.
Opieka długoterminowa – 5 faktów, o których warto wiedzieć
Polskie społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) do 2050 r. osoby w wieku 60 lat i więcej będą stanowiły około 40% społeczeństwa. Jednocześnie aż 67,7%[1] z nich wskazuje na długotrwałe problemy zdrowotne lub choroby przewlekłe, co w konsekwencji może wiązać się z koniecznością objęcia ich pielęgniarską opieką długoterminową w domu. Co warto wiedzieć o tej formie opieki? Jaki pacjent może zostać do niej zakwalifikowany? Jakie korzyści przynosi pielęgniarska opieka długoterminowa i na czym w praktyce polega?
Choroby sercowo-naczyniowe wymagają interwencji tu i teraz
Pod koniec listopada b.r. przedstawiciele środowiska pacjentów kardiologicznych wraz z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym w ramach kampanii społecznej „Badam Się – Bo Chcę Żyć” wystosowali apel do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i problemy pacjentów kardiologicznych w czasie pandemii.
Czas jest naszym wrogiem. Czy dostaniemy szansę na dłuższe życie? – pytają pacjenci z rakiem płuca
Pacjenci z rakiem płuca nadal pozostają bez dostępu do wielu skutecznych terapii onkologicznych. Dodatkowo w dobie pandemii koronawirusa, chorzy doświadczają coraz większych opóźnień w dostępie do diagnostyki, hospitalizacji i leczenia, co pogarsza ich rokowania. Choć przełomowe terapie onkologiczne są zarejestrowane i dostępne w większości krajów Unii Europejskiej, to wiele z nich nadal nie jest refundowanych w Polsce. Czy w grudniu chorzy z rakiem płuca w końcu doczekają się decyzji o refundacji dającej szansę na dalsze życie?
Movember – za nami kolejny miesiąc walki o męskie zdrowie
Z ostatnim dniem listopada zakończyła się siódma już edycja kampanii Movember Polska. Jej celem jest edukowanie mężczyzn i kobiet w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych narządów płciowych. W ramach tegorocznej akcji mężczyźni ponownie skorzystali z badań przesiewowych w całym kraju. Nowym zagadnieniem poruszanym przez organizatorów były kwestie zdrowia psychicznego.
Jakie korzyści dla pacjenta onkologicznego niesie innowacyjna radioterapia
Barbara Ulatowska, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią mówi o korzyściach jakie niesie dla pacjentów onkologicznych leczenie z zastosowaniem innowacyjnych technologii radioterapii jak np. CyberKnife, protonoterapia czy tomoterapia. Czy Polscy pacjenci mają dostep do skutecznego leczenia? Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
Kiedy należy wykonać badania molekularne w diagnostyce raka płuca?
Kiedy należy wykonać badania molekularne w diagnostyce raka płuca - odpowiada prof. nadzw. dr hab. n .med. Renata Langfort, Kierownik Zakładu Patomorfologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Hipoglikemia – nie musisz z nią żyć!
Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, to jedno z najczęściej występujących ostrych powikłań cukrzycy. Niemal 1/3 cukrzyków deklaruje strach przed możliwością wystąpienia jej epizodu.[1] Wśród lekarzy i pacjentów nadal panuje przekonanie, że zjawisko hipoglikemii nierozerwalnie wiąże się z cukrzycą i należy się z nim pogodzić. Współczesna medycyna oferuje jednak na tyle nowoczesne leczenie, że pacjent może skutecznie kontrolować poziom cukru nie tylko w kontekście za wysokich poziomów, ale również za niskich. Oznacza to, że ryzyko wystąpienia hipoglikemii da się skutecznie zminimalizować, a dzięki temu poprawić jakość życia chorego.
MŚRP: Czy płynna biopsja może skrócić czas do uzyskania pełnego rozpoznania raka płuca?
O zastosowaniu płynnej biopsji w diagnostyce raka płuca opowiada prof. nadzw. dr hab. n .med. Renata Langfort, Kierownik Zakładu Patomorfologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Czy polska radioterapia wymaga zmian systemowych i organizacyjnych - oceniają pacjenci
Czy dostęp do radioterapii w Polsce jest optymalny? Czy i jakich zmian systemowych i organizacyjnych potrzeba, aby zapewnić pacjentom kompleksowe leczenie onkologiczne zgodne ze standardami klinicznymi? - odpowiada Barbara Ulatowska, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią.