MŚRP: o czym mówi nam wynik badania molekularnego i dlaczego jest tak ważny

O kluczowej roli diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej w raku płuca mówi prof. nadzw. dr hab. n .med. Renata Langfort, Kierownik Zakładu Patomorfologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
2020-11-26 10:06

Onkologia 2020 i priorytety na 2021 - perspektywa pacjenta

Szymon Chrostowski, Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie mówi o tym jak pandemia wpłynęła na realizację ważnych rozwiązań systemowych w onkologii oraz jakie powinny być priorytety na kolejny rok. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
2020-11-26 09:59

Miej serce dla płuca! - apelują pacjenci i klinicyści

Rak płuca to najczęstszy nowotwór zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Każdego dnia na raka płuca umierają w Polsce aż 63 osoby dziennie, 1900 osób miesięcznie, co daje 23 tysiące rocznie. Rok 2020 miał być w Polsce szczególnie dedykowany walce z tym nowotworem, niestety okazał się nim być głównie w teorii, a nie w praktyce – dodatkowo w dobie pandemii wirusa SARS-CoV-2, chorzy doświadczają coraz większych opóźnień w dostępie do diagnostyki, hospitalizacji i leczenia. Choć przełomowe terapie onkologiczne są zarejestrowane, to wiele z nich nadal nie jest refundowanych w Polsce, a więc realnie nie są dostępne. Pomimo zapowiedzi resortu zdrowia ostatnie dwie listy refundacyjne nie przyniosły pacjentom z rakiem płuca dobrych wieści. Czy tym razem doczekają się szansy na dalsze życie?

2020-11-25 11:01

Sytuacja pacjentów onkologicznych leczonych radioterapią w czasie pandemii - wywiad z Barbarą Ulatowską

Zapraszamy do objerzenia wywiadu z Barbarą Ulatowską, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią, w którym omawia problemamy z jakimi borykają się pacjenci onkologiczni w czasie trwania pandemii i jakie są najpilniejsze potrzeby chorych.
2020-11-25 09:50

MŚRP: Jak powinna wyglądać prawidłowa diagnostyka raka płuca

Prof. nadzw. dr hab. n .med. Renata Langfort, Kierownik Zakładu Patomorfologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, członek Polskiej Grupy Raka Płuca opowiada jak powinna wyglądać właściwa diagnostyka raka płuca, która pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia. Materiał powstał w ramach obchodów Miesiąca Świadomości Raka Płuca.
2020-11-25 08:47

Polscy pacjenci z postacią wtórnie postępującą SM pozostają ostatnią grupą chorych z SM, która nie ma zapewnionej żadnej refundowanej terapii

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego i Fundacji SM – walcz o siebie! powstał pierwszy w Polsce, oparty na najnowszej wiedzy medycznej, raport poświęcony wtórnie postępującej postaci SM, który przedstawia najważniejsze aspekty tej postaci stwardnienia rozsianego z perspektywy klinicznej, systemu, organizacji służby zdrowia, potrzeb i oczekiwań pacjentów. Autorami publikacji są kluczowi polscy eksperci w zakresie stwardnienia rozsianego a patronat naukowy nad wydawnictwem objęło Polskie Towarzystwo Neurologiczne i Sekcja Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii PTN oraz Doradcza Komisja Medyczna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.
2020-11-24 19:24

MŚRP: Jak powinna wyglądać ścieżka pacjenta z podejrzeniem raka płuca

Gdzie powinien się udać pacjent z podejrzeniem raka płuca? Jak powinna wyglądać ścieżka pacjenta? - odpowiada prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski, Kierownik Kliniki Chirurgii, Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Polska Grupa Raka Płuca. Materiał powstał w ramach obchodów Miesiąca Świadomości Raka Płuca.
2020-11-23 09:47

Innowacyjna radioterapia onkologiczna - bariery i perspektywy rozwoju w Polsce oczami pacjentów

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Szymonem Chrostowskim, Prezesem Fundacji Wygrajmy Zdrowie, w którym rozmawiamy o sytuacji w zakresie radioterapii onkologicznej w Polsce, barierach w dostępie do innowacyjnej radioterapii i radio-chirurgii oraz oczekiwaniach środowiska pacjentów.
2020-11-23 09:24

Utrata węchu i smaku w COVID-19. Skąd bierze się ten objaw?

Utrata węchu lub smaku zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z charakterystycznych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jest kilka hipotez, które mogą wyjaśniać pojawienie się tego symptomu. Definitywnej odpowiedzi jednak wciąż nie ma. Z pewnością jednak nie jest to efekt pobrania wymazu z nosogardzieli.
2020-11-22 12:09

Wciąż brakuje refundacji nowoczesnych form leczenia AZS w Polsce - pacjenci apelują do Ministra Zdrowia

Pacjenci zmagający się z atopowym zapaleniem skóry i środowisko lekarskie od lat czekają na refundację skutecznej i bezpiecznej terapii w leczeniu ciężkiego przebiegu AZS. To właśnie ta najciężej chora grupa pacjentów wyczerpała już wszystkie dostępne w Polsce możliwości terapeutyczne, dla nich nie ma już żadnej alternatywy. To oznacza, że na tę chwilę nie mają oni szansy na normalne życie, a ich największym marzeniem jest remisja choroby, choćby bardzo krótka. Nie mogą sobie w tej chwili pozwolić na więcej wiedząc, że jedyna terapia, która mogłaby im pomóc, jest poza ich zasięgiem.
2020-11-19 10:25

Świadomy pacjent ma narzędzia do realnej oceny terapii

Dziś pacjenci z łatwością sięgają do Internetu po informacje na temat terapii komórkowych. Trudności zaczynają się wtedy, gdy przychodzi do weryfikacji źródeł tych informacji oraz ich jakości, która wciąż pozostawia wiele do życzenia. W efekcie pacjenci czasami decydują się na podjęcie leczenia w krajach, będących mekką turystyki medycznej, np. na Ukrainie, w Indiach czy Tajlandii, gdzie brakuje nadzoru regulacyjnego nad terapiami komórkowymi. Dlatego kluczowe jest budowanie świadomości wśród pacjentów na temat fundamentalnych różnic pomiędzy nadzorowanymi terapiami komórkowymi a terapiami niepotwierdzonymi, prowadzonymi bez żadnej kontroli.
2020-11-19 09:43

Akcja Movember - bezpłatne badania profilaktyczne dla mężczyzn z południowej Polski

Kampania Movember Polska to nie tylko zapuszczanie wąsów i namawianie mężczyzn do rozmów o swoim zdrowiu, ale także badania przesiewowe, które organizowane są w całej Polsce od 2016 roku. Stojąca za akcją Fundacja Kapitan Światełko wspólnie z zaprzyjaźnionymi lekarzami i placówkami realizuje co roku tysiące testów.
2020-11-18 13:29