Zmiana perspektywy życia chorych na rdzeniowy zanik mięśni w Polsce

„Uczestniczymy w czymś, co odmieniło perspektywę myślenia o chorobie SMA - wcześniej nieuchronnie śmiertelnej - dzisiaj  chorobie przewlekłej” - prof. dr hab. n med. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak, przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego do Spraw Leczenia Chorych na Rdzeniowy Zanik Mięśni, Klinika Neurologii i Epileptologii w Instytucie Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka.
2022-09-26 09:37

Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej – eksperci o niebezpiecznych mitach związanych z wysokim stężeniem cholesterolu

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej, który przypada 24 września, eksperci zwracają uwagę na najczęściej powtarzane mity o wysokim stężeniu cholesterolu, który stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia Polaków. Hipercholesterolemia, choć brzmi enigmatycznie, oznacza podwyższone stężenie cholesterolu LDL – nazywanego także „złym” cholesterolem.
2022-09-23 13:53

Z okazji  Światowego Dnia Serca kardiolog ostrzega – jesienią wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca

Odczuliśmy w ostatnich dniach znaczny spadek temperatury powietrza, a to może być niebezpieczne dla naszego serca – ostrzegają kardiolodzy. Jak mówi prof. Piotr Buszman, kardiolog z American Heart od Poland, kiedy temperatura na zewnątrz spada o 10 stopni Celsjusza, rośnie ryzyko zawałów serca. Z okazji nadchodzącego, w najbliższą niedzielę, 25 września, Światowego Dnia Serca, kardiolog wyjaśnia jak można ustrzec się przed zawałem.
2022-09-23 13:36

11. edycja kampanii Dotykam=Wygrywam oficjalnie rozpoczęta

11 edycję kampanii Dotykam=Wygrywam, promującej profilaktykę raka piersi i noszenie odpowiednio dopasowanego biustonosza, zainaugurowano we wtorek 20 września w hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet (stanowi 22,2% wszystkich nowotworów), a w grupie między 20. a 44. rokiem życia jest na pierwszym miejscu zarówno pod względem zachorowalności, jak i umieralności Polek.
2022-09-23 12:55

Sezon na kaszel? Już dziś zabezpiecz swoje drogi oddechowe

Zbliżająca się jesień oznacza często początek sezonu kaszlowego. Doskonale nam znany dźwięk kaszlu nie zawsze jednak oznacza przeziębienie. Nie zapominajmy o krztuścu – ostrej zakaźnej chorobie dróg oddechowych, która wciąż może zagrażać naszemu zdrowiu. Jak możemy zabezpieczyć swoje drogi oddechowe? Rozwiązaniem jest szczepienie, nie tylko dzieci, ale także dorosłych.
2022-09-23 10:12

Europejski Tydzień Urologii 2022: Rak pęcherza moczowego: 6 kroków, które trzeba podjąć

Diagnozowanie i leczenie choroby nowotworowej to obecnie skomplikowany, wieloetapowy proces. Łatwo się w nim pogubić. Zwłaszcza, że podejrzeniu lub rozpoznaniu raka towarzyszą silne emocje, takie jak lęk, poczucie bezsilności czy gniew, które utrudniają racjonalne działanie. Tymczasem, pewne kroki na tej drodze powinny być realizowane w określonej kolejności – to rzutuje na rokowania i szanse na wyzdrowienie. Dlatego, aby ułatwić chorym na raka pęcherza i ich opiekunom przejście przez proces diagnostyczo-terapeutyczny, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych opracowała „Ścieżkę diagnostyki i leczenia pacjenta z rakiem pęcherza”. To przystępny informator, który wyjaśnia drogę od zauważenia niepokojących objawów przez diagnozę, aż po terapię i postępowanie po zakończonym leczeniu.
2022-09-23 10:02

Niedobór witaminy D sprzyja cięższemu przebiegowi infekcji SARS-CoV-2

Niedobory witaminy D są częste u ludzi w podeszłym wieku, a także u osób pozbawionych ekspozycji na słońce, co w naszej szerokości geograficznej jest dość powszechne. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko okresu jesienno-zimowego — zauważa prof. Piotr Głuszko, wyjaśniając w rozmowie, dlaczego nawet w słoneczne dni promieniowanie ultrafioletowe może nie docierać do skóry w odpowiedniej ilości.
2022-09-21 10:09

Dzień z bariatrią w Brzezinach - 28 września

Chorujesz na otyłość? Stosowałeś różne diety bez trwałego efektu? Nigdy nie leczyłeś otyłości pod opieką specjalistów? Chcesz się dowiedzieć jak możesz zmienić swoje życie i skutecznie leczyć chorobę otyłościową? Szpital Specjalistyczny w Brzezinach oraz Radomskie Centrum Rodziny organizują dzień otwarty dla wszystkich osób zainteresowanych leczeniem otyłości. To niepowtarzalna okazja by na żywo w szpitalu dowiedzieć się od doświadczonych specjalistów jak można leczyć otyłość. To także szansa na pytania i rozmowy z pacjentami szpitala, którzy mają za sobą chirurgiczne leczenie otyłości.
2022-09-20 12:41

Rzecznik Praw Pacjenta: Potrzebne jest dalsze wzmacnianie głosu organizacji pacjentów

– Głos pacjentów jest coraz mocniej słyszalny w systemie ochrony zdrowia – ocenia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Jak podkreśla, organizacje pacjenckie odgrywają w nim fundamentalną rolę, niejednokrotnie odciążając sektor publiczny. Ich znaczenie i bezpieczeństwo pacjentów dodatkowo wzmocni procedowana właśnie ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która została już skierowana do Stałego Komitetu Rady Ministrów.
2022-09-19 09:46

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi - zapobiegaj, diagnozuj, lecz i… odpowiednio odżywiaj organizm

Dotychczas najsilniejszymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia nowotworów narządów  głowy i szyi było palenie papierosów, picie wysokoprocentowego alkoholu oraz działanie wirusów onkogennych jak HPV 16 lub EBV. Dziś coraz częściej zwraca się uwagę, że do rozwoju choroby przyczynia się także niewłaściwa dieta. Ma ona ogromne znaczenie również na etapie leczenia, ponieważ pacjenci z nowotworami głowy i szyi są wśród chorych onkologicznych najbardziej zagrożonych niedożywieniem, które może wpływać na przebieg leczenia. Jak temu zapobiec?
2022-09-16 13:24

Ruszyła rejestracja na IV Forum Serce Pacjenta. Bezpłatne badania i warsztaty już 24 września 2022 r. w Katowicach!

Darmowe badania, warsztaty radzenia sobie ze stresem, pokazy pierwszej pomocy, porady dotyczące zdrowego żywienia, prezentacje organizacji działających na rzecz pacjentów i spotkania z najwybitniejszymi w Polsce kardiologami – IV Forum Serce Pacjenta rusza już 24 września 2022 roku.
2022-09-16 09:53

ProstaTaHistoria. Co należy zmienić w systemie opieki nad chorymi z nowotworem gruczołu krokowego w Polsce?

Z okazji Europejskiego Dnia Prostaty Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej zorganizowała warsztaty, poświęcone sytuacji pacjentów z rakiem gruczołu krokowego w Polsce. Celem spotkania będącego jednym z elementów kampanii „ProstaTaHistoria”, było wyposażenie uczestników w praktyczną wiedzę dotyczącą najnowszych europejskich trendów w leczeniu tego nowotworu oraz oczekiwanych przez pacjentów i ekspertów kierunków zmian w systemie leczenia raka prostaty w Polsce.
2022-09-16 09:10