Rok 2022 otworzył nowe szanse dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego

Rak pęcherza jest konsekwentnym i bezlitosnym zabójcą – na prawie 200 tys. rozpoznań każdego roku w Europie, umiera prawie 100 tys. pacjentów. Tym bardziej zadziwia brak strategii diagnozowania i leczenia tej choroby. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest obowiązujący od listopada 2022 program lekowy B.141 – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej CM Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz past-prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
2023-01-16 09:19

Ta choroba może dotyczyć każdego z nas. Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Szacowana liczba chorych w Europie na nadciśnienie tętnicze wynosi ok 150 milionów, co oznacza, że co czwarta osoba w populacji choruje na nadciśnienie tętnicze. Według Światowej Organizacji Zdrowia nadciśnienie tętnicze jest pierwszą przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie. Co powinno nas zaniepokoić, kiedy należy udać się do specjalisty, jak skutecznie leczyć nadciśnienie mówi Katarzyna Czarnecka, kardiolog Grupy American Heart of Poland.
2023-01-13 09:33

Psychoterapia cennym wsparciem dla pacjentów z zaburzeniami rytmu serca

Zaburzeniom rytmu serca mogą towarzyszyć różne emocje związane z arytmiami: uczucie lęku, niepokoju, wyczerpania. Warto wiedzieć, skąd się te emocje biorą i jak sobie z nimi radzić. Od tego zależy jakość życia pacjenta – zwraca uwagę psycholog kliniczny Anna Mierzyńska i wyjaśnia, kiedy warto rozważyć rozszerzenie prowadzonej terapii kardiologicznej o konsultację z psychologiem lub psychiatrą.
2023-01-12 10:09

Bo słowa mają moc – poradnik o tym, jak komunikować się z rodzicami wcześniaków

Fundacja Koalicja dla wcześniaka od 10 lat angażuje się w działania na rzecz wcześniaków w Polsce – edukuje rodziców i współpracuje ze środowiskiem neonatologicznym. Tym razem przygotowała poradnik, który ma pomóc w komunikacji między tymi obiema grupami – rodzicami wcześniaków a personelem medycznym. O potrzebie stworzenia takiego poradnika mówili sami rodzice wcześniaków, którzy o swoich doświadczeniach w kontaktach z pielęgniarkami i lekarzami na oddziałach neonatologicznych pisali na grupach zamkniętych dla rodziców wcześniaków na FB. Niektóre słowa usłyszane w szpitalu na długo pozostawały w ich pamięci. Czasem dodawały skrzydeł, czasem wręcz odwrotnie – pozbawiały wiary i nadziei. Poradnik o komunikacji ma służyć budowaniu lepszych relacji i pomóc zespołom neonatologicznym w samorozwoju. 
2023-01-10 12:33

Zrób coś dobrego dla swojego zdrowia -  te postanowienia noworoczne dopisz do swojej listy

Czas Nowego Roku to okres podsumowań i kreowania planów na kolejny rok. Postanowienia noworoczne są bardzo różnorodne, często dotyczą zmiany codziennego odżywania, wprowadzenia aktywności fizycznej, utraty kilogramów, czyli zadbania o swoje zdrowie. Mają one na celu ulepszyć komfort naszego życia. O postanowieniach noworocznych, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie mówi doktor Wiesław Sikora, kardiolog Polsko-Amerykańskich Klinik Serca Grupa American Heart of Poland.
2023-01-09 09:10

Dobre wieści z nowym rokiem dla pacjentów onkologicznych i hematoonkologicznych

- Nowa lista leków refundowanych, która weszła w życie od początku 2023 r. przynosi wiele pozytywnych wieści dla polskich pacjentów onkologicznych i hematoonkologicznych. Osoby zmagające się m.in. z nowotworami płuca, chłoniakami, przewlekłą białaczką limfocytową czy szpiczakiem plazmocytowym zyskały nowe opcje terapeutyczne – komentuje wejście w życie nowego obwieszczenia refundacyjnego Anna Kupiecka, prezes zarządu Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.
2023-01-02 13:06

Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong: Donacja organów ratuje życie

Świadomość społeczna odnośnie dawstwa organów jest bardzo mała. […] Brak podstawowej edukacji w tym zakresie – powiedział Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacji LIVERstrong, który wziął udział w pierwszym spotkaniu okrągłego stołu na temat stanu polskiego systemu opieki transplantologicznej. Obrady zorganizowała Federacja Przedsiębiorców Polskich.
2022-12-30 14:47

Po raku piersi jest normalne życie

Wcześnie wykryty rak piersi daje szanse na całkowite wyleczenie i możliwość normalnego życia po zakończeniu terapii. Potwierdzają to kobiety, które 3 lata temu wzięły udział w kampanii „Wylecz raka piersi HER2+”. Po 3 latach zapytaliśmy je o ich życie i plany na przyszłość. Zgodnie powiedziały, że po raku można normalnie żyć.
2022-12-30 12:16

Zimą szczególnie dbajmy o poziom witaminy D - porady specjalisty w zakresie badań i suplementacji

Witamina D to bardzo ważna substancja dla naszego zdrowia, która odpowiada m.in. za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej. Jej niedobór może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia m.in. osteoporozy, depresji, choroby Hashimoto, problemów immunologicznych, a nawet stwardnienia rozsianego. W naszym organizmie witamina D jest syntetyzowana pod wpływem promieni słonecznych – stąd też w okresach mniejszego nasłonecznienia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej suplementację. Jakie są wytyczne w tym zakresie, na co zwrócić uwagę wybierając suplementy i jak sprawdzić nasz poziom witaminy D, wyjaśnia Artur Gabrysiak - specjalista ds. medycyny laboratoryjnej Grupy American Heart of Poland.
2022-12-30 10:46

Karta Pacjenta z Niewydolnością Serca - rekomendacje zmian w opiece nad chorymi

Potrzeby pacjentów z niewydolnością serca na całym świecie są bardzo podobne. Nierzadko pacjenci sami inicjują i kreują rozwiązania, które w części krajów są z powodzeniem wdrażane. Jednym z przykładów takich rozwiązań jest Karta Pacjenta z Niewydolnością Serca i Jego Opiekuna, która powstała przy współpracy organizacji zrzeszonych w The Global Heart Hub.
2022-12-30 10:26

Szczepienia dla dzieci uchodźców – ważne informacje

Szczepienia dla dzieci uchodźców są bezpłatne i obowiązuje je polski kalendarz szczepień. Brakujące można szybko uzupełnić. Pediatra dr n. med. Alicja Karney z Instytutu Matki i Dziecka, ekspertka kampanii „Powiedz TAK szczepieniom”, wyjaśnia, dlaczego warto zachęcać naszych gości do szczepień.
2022-12-27 09:39

Coraz mniej rodziców szczepi dzieci, coraz więcej hospitalizacji

Rośnie liczba rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Na szczepienia w 2021 roku nie zgodziło się blisko 62 tys. rodziców, podczas gdy w 2010 roku było ich 3,5 tys. - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - PIB. Uchylanie się przed obowiązkowymi szczepieniami i śmiertelnymi konsekwencjami tego typu działań doprowadziło kilka lat temu do zaostrzenia przepisów w Niemczech czy Włoszech.
2022-12-22 09:30