Pacjent
Wróć do SystemRóżni ludzi, różne typy SMA, odmienne historie – podsumowanie kampanii „Strumień życia w SMA”
Kończymy pierwszą edycję kampanii „Strumień życia w SMA” organizowaną przez Fundację SMA w okresie od 1 sierpnia do 30 listopada 2022 r. Podczas trwającego cztery miesiące wydarzenia: https://www.facebook.com/strumienzyciawsma, mogliśmy poznać wiele wzruszających historii osób dotkniętych rdzeniowym zanikiem mięśni, opowiedzianych przez rodziców chorujących dzieci oraz dorosłych pacjentów. W większości tych relacji usłyszeliśmy o wyzwaniach, jakie nagle pojawiły się w ich życiu – pierwsze objawy choroby, czas poszukiwania diagnozy, jej postawienia, brak możliwości leczenia farmakologicznego, które pojawiło się dopiero w 2016 roku na świecie.
Wiedza i wsparcie dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Rusza nowa odsłona infolinii PTCA
1 grudnia rusza nowa odsłona infolinii Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych (PTCA). To szybka odpowiedź organizacji na listopadowe zmiany w programie lekowym B.124 finansowanym ze środków publicznych. Od początku przyszłego miesiąca dyżurujący niemal codziennie specjalista odpowie na wszelkie pytania dotyczące zasad kwalifikacji do programu lekowego, podpowie jakie placówki realizują leczenie oraz pomoże pacjentowi w odnalezieniu się w gąszczu formalności. To nie koniec zmian: chorym na AZS, łuszczycę i inne choroby zapalne skóry oraz ich opiekunom, telefonicznego wsparcia udzieli również ekspertka od dietoterapii. Wszystkie konsultacje za pośrednictwem infolinii są bezpłatne.
Rusza Centrum Kryzysowe - pomoc dla pacjentów onkologicznych
Nowa platforma internetowa www.centrumkryzysowe.org.pl pomoże pacjentom onkologicznym i ich bliskim znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące diagnostyki i leczenia, a także przejść krok po kroku przez proces leczenia. Strona w pierwszej kolejności wesprze osoby z rakiem płuca, piersi oraz jajnika, a następnie będzie rozszerzana o kolejne rodzaje nowotworów. Strona jest dostępna dla pacjentów od 29 listopada 2022 r.
Walka ze szpiczakiem plazmocytowym to nie maraton, to sprint
Tegoroczne zmiany leczenia szpiczaka plazmocytowego zbliżyły Polskę do europejskich standardów, ale ważne jest utrzymanie tego trendu. Dobiega końca 2022 rok, Fundacja Carita im. Wiesławy Adamiec podsumowuje osiągnięcia refundacyjne w szpiczaku i wskazuje aktualne wyzwania.
Leczenie doustne zatrzymało postęp SMA
23-letni Franek Słotwiński jest studentem III roku informatyki w jednej z najlepszych szkół wyższych w Polsce. Kacper Turczyn chętnie poszedłby w jego ślady – jest uzdolnionym siedemnastolatkiem, pasjonatem komputerów i marzy o studiach programistycznych. Choć chłopcy się nie znają, wiele ich łączy – nie tylko pasja informatyczna, ale również to, że obaj chorują na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Obaj od trzech lat uczestniczą w badaniu klinicznym JEWELFISH i w jego ramach przyjmują doustny lek na tę chorobę – risdiplam. Dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia, risdiplam jest od 1 września refundowany dla polskich pacjentów z SMA. O tym, jakie są efekty leczenia tym lekiem opowiadają mamy chłopców.
Żywienie ma znaczenie – co jest ważne w diecie pacjenta onkologicznego?
Eksperci coraz częściej podkreślają, że niewłaściwa dieta może zwiększać ryzyko rozwoju choroby nowotworowej, w tym nowotworów głowy i szyi. Nie zapominajmy jednak, że podczas leczenia onkologicznego odpowiednie żywienie ma również bardzo duże znaczenie, o czym mówią aktualne zalecenia Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu (ESPEN). W onkologii często skupiamy się na nowoczesnym, drogim leczeniu, a zapominamy o tak prostych metodach, jak wsparcie żywieniowe pacjenta – komentuje dr n. med. Aleksandra Kapała, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej, chorób wewnętrznych oraz żywienia klinicznego.
Nie lekceważ niedoboru żelaza
Niedobór żelaza i niedokrwistość z niedoboru żelaza mogą dotyczyć każdego. To powszechne schorzenia, występujące na całym świecie i dotykające zarówno mężczyzn, jak i kobiety, osoby młode, jak i starsze.1 Niedobór żelaza jest najbardziej rozpowszechniony wśród kobiet w okresie przedmenopauzalnym, wśród kobiet w ciąży oraz dzieci w wieku poniżej 5 lat.2 W Europie niedobór żelaza dotyka do 33% kobiet w okresie przedmenopauzalnym, do 77% kobiet w ciąży oraz do 48% dzieci.2
Miastenia gravis – najczęstsza z neurologicznych chorób rzadkich
Opadająca powieka, zamazane widzenie, ściszona mowa, trudności z przełykaniem, osłabienie rąk czy nóg – to najczęstsze, ale zdecydowanie nie jedyne, symptomy tajemniczej choroby, jaką jest miastenia gravis. Klasyfikowana jako choroba rzadka, dotyka stosunkowo dużej populacji – bo aż około 9000 osób w Polsce. Dlatego mówi się o niej jako o najczęstszej z rzadkich chorób. Ma zmienny przebieg, który u każdej osoby chorej może dawać zupełnie inne objawy o różnym nasileniu. Stąd tak ciężko ją rozpoznać. Co warto wiedzieć o miastenii gravis?
Tylko ok. 10 – 20% dorosłych Polaków wykonało ten test!
Co sprawia, że osoby, które rozpoczęły życie seksualne, tak rzadko robią testy w kierunku HIV? Odpowiedź jest prosta – wstyd, strach i stereotypy. Przekonania, które pokutują w społeczeństwie, że zakażają się INNI, a mnie problem HIV/AIDS NIE DOTYCZY. Aby zmienić ten sposób myślenia Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, rozpoczęło kampanię społeczną #jedynytakitest. Jej celem ma być zachęcanie – w szczególności ludzi młodych – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV, jako wyrazu troski o własne zdrowie.
(Z)mierz się z cukrzycą - pamiętaj o regularnych pomiarach glukozy we krwi
Mural, który pojawił się na elewacji jednej z warszawskich kamienic w ramach kampanii „(Z)mierz się z cukrzycą”, przypomina o potrzebie dokonywania regularnych pomiarów stężenia glukozy we krwi. Problem jest poważny, gdyż ta jedna z największych pandemii niezakaźnych ludzkości nabiera w naszym kraju rozpędu. Obecnie chorują na nią ponad trzy miliony Polaków, a ich liczba stale rośnie.
Dostępność i dialog – okrągły stół z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych 1.12.22
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych organizuje w dniu 1 grudnia 2022 r. spotkanie w formule okrągłego stołu, którego celem jest integracja środowiska wspierającego i zrzeszającego osoby niepełnosprawne, pracodawców oraz instytucji zajmujących się ochroną praw osób niepełnoprawnych oraz kształtowaniem przyjaznego otoczenia społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Zapraszamy do oglądania relacji na żywo.
W społeczeństwie przybywa osób z tą wadą wzroku. Jak radzić sobie z prezbiopią?
Biorąc pod uwagę najnowsze prognozy można stwierdzić, że w kolejnych latach, osoby zmagające się z prezbiopią – inaczej starczowzrocznością, będą stanowiły coraz większą część społeczeństwa. Według projekcji ludności ONZ (World Population Prospects 2022) z lipca bieżącego roku, populacja osób starszych rośnie zarówno pod względem liczby, jak i procentowego udziału w społeczeństwie. Tę globalną tendencję można dostrzec także w Polsce, co potwierdza tegoroczny raport GUS[2]. W porównaniu do sytuacji sprzed 10 lat, liczebność osób w wieku produkcyjnym spadła w Polsce o 2,2 miliona.