Nie bój się raka szyjki macicy, nie bój się ginekologa!

Opublikowane 23 września 2021
Nie bój się raka szyjki macicy, nie bój się ginekologa!
Strach przed badaniami i diagnozą często paraliżuje. Z obserwacji wynika, że nawet co trzecia kobieta opóźnia wizytę u ginekologa, mimo konieczności jej odbycia. [i] Epidemia koronawirusa dodatkowo doprowadziła do znacznego spadku badań profilaktycznych – także w kierunku wykrywania raka szyjki macicy. Korzystając z faktu, że w pod koniec września we Wrocławiu odbywa się XXXIV Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, gdzie zapowiedziało udział osobisty ponad 1,5 tys. ginekologów, w tym najwięksi eksperci z Polski i goście zagraniczni z całego świata, organizatorzy pomyśleli także o zorganizowaniu otwartego spotkaniu dla Wrocławianek podczas, którego poruszany będzie bardzo aktualny temat profilaktyki raka szyjki macicy.
Dlaczego warto tam być?
W profilaktyce raka szyjki macicy dużo się dzieje. Warto wiedzieć o co zapytać ginekologa podczas wizyty i jak skorzystać z najnowszych osiągnięć medycyny aby poczuć się bezpieczniej.  – mówi jeden z pomysłodawców spotkania, profesor Mariusz Zimmer, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. – Mamy szczepienia przeciw HPV, wirusowi, który jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy. Podczas badań możemy korzystać z dokładniejszej cytologii na podłożu płynnym, z obrazowania szyjki macicy przy pomocy urządzeń wykorzystujących sztuczną inteligencję. Powinniśmy wreszcie szerzej korzystać z testów HPV, gdyż możemy, dzięki nowościom w zakresie leczenia walczyć na wczesnym etapie rozwoju stanów przedrakowych jak i samego raka szyjki – mamy do dyspozycji nową gamę preparatów dopochwowych wspomagających remisję przy niejednoznacznych wynikach cytologii. – dodaje prof. Zimmer.

Oprócz prof. Zimmera, na co dzień kierującego Kliniką Ginekologii i Położnictwa USK we Wrocławiu,  w spotkaniu otwartym dla Wrocławianek wezmą udział profesor Robert Jach z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii PTGiP oraz dr n.med. Aleksandra Zimmer – Stelmach z USK, na co dzień wykonująca badania szyjki macicy wykorzystując system diagnozowania wspomagany sztuczną inteligencją.

Otwarte wykłady przy kongresach naukowych  
Otwarte wykłady dla szerokiej publiczności towarzyszą niektórym konferencjom naukowym na świecie od lat. Są znakomitym narzędziem zarówno dla popularyzacji nauki jak i promocji wydarzeń naukowych jako znaczących nie tylko dla środowisk akademickich.  W przypadku konferencji medycznych ma to dodatkowy walor edukacji zdrowotnej lokalnej społeczności przy okazji krajowej imprezy, która w części specjalistycznej ma jednak charakter zamknięty.mówi Dariusz Hein, z firmy Agora, organizującej konferencje medyczne od 1993 roku.

Gdzie odbędą się wykłady otwarte?  
Organizatorzy zapraszają 25 września, w sobotę do hotelu Marriott przy placu Wolności od godziny 12:00-14:00. Ze względu na sytuację epidemiczną Wrocławianki zainteresowane udziałem w spotkaniu są proszone o okazanie certyfikatu potwierdzającego zakończenie cyklu szczepień przeciw koronawirusowi, ważnego certyfikatu ozdrowieńca lub wyniku negatywnego testu w kierunku koronawirusa wykonanego w ciągu dwóch dni poprzedzających spotkanie.     



Ze względu na sytuację epidemiczną liczba miejsc w sali konferencyjnej – dla osób uczestniczących w spotkaniu może zostać ograniczona.
 
[i] Predictors of Avoiding Medical Care and Reasons for Avoidance Behavior Viji Diane Kannan and Peter J. Veazie Medical Care Vol. 52, No. 4 (April 2014),
źródło: materiały prasowe