Kobiece piękno ma różne odcienie - niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia

Opublikowane 08 marca 2022
Kobiece piękno ma różne odcienie - niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia
Są różne. Młodsze i bardziej dojrzałe, z różnym bagażem życiowych doświadczeń, z odmiennymi poglądami, zakochane lub szczęśliwe singielki. Ale wszystkie pełne pasji, odważne, zmysłowe i piękne. Łączy je życie z rdzeniowym zanikiem mięśni. Dwanaście niezwykłych kobiet, które wzięły udział w fotograficznym projekcie Fundacji SMA „Odcienie piękna”, bo chciały pokazać światu, że niepełnosprawność nie równa się aseksualności.
Agnieszka Babś, Karolina Bednarczyk, Sylwia Błach, Emilia Cielma, Martyna Cyboroń, Joanna Czapla, Marlena Flis, Nikola Gościniak, Magdalena Kulus, Aneta Olkowska, Renata Orłowska i Kinga Owczarczak spotkały się w Warszawie, w hotelu Indigo, na sensualnych sesjach zdjęciowych, których autorką była fotografka Beata Muchowska.

Projekt „Odcienie piękna” powstał z potrzeby serc kobiet. To one, rozmawiając ze sobą, doszły do wniosku, że chciałyby zrobić sesję pokazującą ich kobiecość i zmysłowość. I piękno, które choć wymyka się obowiązującym kanonom, urzeka i emanuje swoją wyjątkowością – mówi  Katarzyna Pedrycz z  Fundacji SMA, realizatorka przedsięwzięcia.

Uczestniczki projektu są piękne, bo lubią i akceptują siebie. Wraz ze swoimi niedoskonałościami, bo to właśnie one sprawiają, że są nietuzinkowe i niepowtarzalne.
Uważam, że kobiecość nie ma jednej definicji, zwłaszcza we współczesnym świecie, w którym każdy może być tym, kim chce i każdy ma prawo do swojej definicji piękna i kobiecości. Kobiece jesteśmy wtedy, kiedy się takie czujemy, kiedy jesteśmy w zgodzie ze sobą. Każda z nas może być piękna, jeśli tego chce – zapewnia Sylwia Błach, zawodowa programistka, autorka horrorów, fotomodelka na wózku i influencerka wybrana przez wydawnictwo Forbes jedną z 22 kobiet, które warto obserwować w 2022 roku.

Nigdy nie będę wyglądać jak zdrowe kobiety, nigdy nie będę szczupłą blondynką i nigdy nie zakręcę tyłkiem. Jeżdżę przecież na wózku. Ale mogę pokazywać swoją kobiecość i swój seksapil. Mam nadzieję, że ten projekt będzie początkiem do rozmowy na temat ciał spoza przyjętego kanonu, bo jest ogromna potrzeba, żeby o tym rozmawiać. Dzięki temu osoby, które nie mieszczą się w ogólnie postrzeganych normach piękna, nabiorą pewności siebie i odwagi do tego, żeby chociażby wyjść z domu. Bo niestety wciąż jest bardzo dużo kobiet z niepełnosprawnością, które wierzą, że jeżeli nie sprostają pewnym standardom, to nie będą piękne – mówi Renata Orłowska, pedagożka, edukatorka, pracownica socjalna i działaczka społeczna, Osobowość Internetowa 2021 konkursu Człowiek bez Barier, organizowanego przez Fundację Integracja.

Praca przy projekcie i sesje zdjęciowe były czasem pełnym emocji i wzruszeń, nie tylko dla modelek, ale i dla autorki zdjęć –
Beaty Muchowskiej. Gdy spotkałam się z moimi pierwszymi modelkami, już wiedziałam, że będzie cudownie. Dziewczyny były tak niezwykle otwarte, tak radosne, miały taką pogodę ducha i chęć do współpracy, że nie mierzyłam się praktycznie z żadnymi barierami. To było przełamanie mojego wyobrażenia, a może nawet stereotypu, jak będzie się z dziewczynami pracowało – przyznaje fotografka.

„Odcienie piękna” służą właśnie przełamywaniu stereotypów na temat osób z niepełnosprawnościami. W mediach brakuje prawdziwego wizerunku tych osób i najczęściej przyklejana jest im łatka „biednych, nieporadnych, wiecznych dzieci” lub „dzielnych wojowniczek zmagających się chorobą”. Tymczasem, jak mówią uczestniczki projektu, choroba i niepełnosprawność nie determinują tego, kim są i jakie są. 
Jesteśmy normalnymi kobietami, mamy takie same uczucia, emocje, pragnienia, marzenia czy problemy jak zdrowe kobiety – podkreśla Joanna Czapla, psycholog biznesu, pisarka, działaczka społeczna, laureatka konkursu Lady D. Mazowsza.

Życie z SMA czy jakąkolwiek inną niepełnosprawnością nie oznacza zamknięcia się w domu, siedzenia i płakania. Żyjemy normalnie, pracujemy, zakładamy rodziny, podróżujemy, cieszymy się chwilami – dodaje Karolina Bednarczyk, grafik komputerowy i blogerka. I ma całkowitą rację – wszystkie uczestniczące w projekcie kobiety są niezwykle aktywne i realizują się w różnych rolach społecznych: spotykają się ze znajomymi, chodzą na dyskoteki, wyjeżdżają na wakacje, uczą się lub studiują i spełniają się zawodowo. Chcą inspirować wszystkie kobiety, nie tylko te z niepełnosprawnościami, aby akceptować siebie, szukać obszarów, w których można się rozwijać, realizować siebie – zarówno w codziennych małych sprawach, w pracy, w działaniu na rzecz innych.

Emilia Cielma prowadzi własną firmę, jest tłumaczką i nauczycielką języka angielskiego, Aneta Olkowska – jako
psycholog, doradczyni zawodowa i trener rozwoju osobistego – ma własny gabinet, a Kinga Owczarczak pracuje jako pośrednik sprzedaży.

Projekt „Odcienie piękna” pokazuje także, że SMA dotyczy nie tylko małych dzieci, jak obecnie powszechnie się uważa.
Dorosłych chorych na SMA jest naprawdę wielu. Nie jesteśmy dinozaurami – nie wyginęliśmy. Od lat funkcjonujemy w Polsce, która nadal jest pełna barier i uprzedzeń – puentuje Renata Orłowska.

Efekty sesji zdjęciowej „Odcienie piękna” można zobaczyć na stronach:
https://beatamuchowska.com/odcienie-piekna/ 
https://www.fsma.pl/2021/12/kalendarz-fundacji-sma-na-2022-rok/

Video reportaż zza kulis sesji, przygotowany przez Monikę Grzybowską z Fantomas Films można obejrzeć
pod linkiem:

https://www.fsma.pl/2021/10/projekt-odcienie-piekna-niezwykla-oryginalna-sensualna-sesjazdjeciowa-kobiet-z-sma/


źródło: Fundacja SMA