Nowe złagodzone zasady reżimu sanitarnego od 12 lutego

Opublikowane 11 lutego 2021
Nowe złagodzone zasady reżimu sanitarnego od 12 lutego
Rząd podjął decyzję o otwarciu hoteli, stoków, kin, teatrów i basenów. Nowe zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie. Jest to krok ku normalności, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Każdego dnia do szpitali trafiają nowi chorzy, niektórzy przegrywają walkę z wirusem. Warto pamiętać zatem o zasadach bezpieczeństwa i higieny. 
Od 12 lutego zaczną obowiązywać nowe, łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Ponieważ liczba zajętych łóżek i respiratorów jest teraz na stabilnym poziomie, podjęto decyzję o stopniowym powrocie z ostrożnością do normalności. Nadmierne poluzowanie zasad mogłoby doprowadzić do ponownego, dużego wzrostu liczby zachorowań. Dla niektórych Covid-19 jest chorobą śmiertelną. Dlatego otwierte zostają na razie niektóre placówki, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. 

- Od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań, mamy sytuację lepszą jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych. Liczba zgonów jest cały czas niepokojąca i dlatego możemy dzisiaj mówić jedynie o kruchej stabilizacji. - mówił Premier Mateusz Morawiecki. - Po 2 tygodniach od wdrożenia nowych zasad mamy pewien punkt sprawdzenia, jak zachowuje się wirus w odniesieniu do liczby zachorowań, liczby zgonów, zajętych łożek covidowych i respiratorów, jakie jest tempo szczepień. - dodał Premier.

Nowe zasady. Nadal w reżimie sanitarnym
Luzujemy obostrzenia, ale na razie wprowadzamy łagodniejsze rozwiązania warunkowo – na dwa tygodnie. Najważniejsze dla nas są zdrowie i życie Polaków. Dlatego nadal – to bardzo ważne - obowiązują nas wszystkich zasady bezpieczeństwa.

NOWE OBOSTRZENIA - OD 12 LUTEGO DO 26 LUTEGO
 • Wdrożone warunkowo na dwa tygodnie
 • Nadal obowiązuje reżim sanitarny
 1. Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
 2. Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 3. Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.
 4. Stoki otwarte.
 5. Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 6. Siłownie dalej zamknięte.
 7. Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.
   
Bezpieczeństwo nadal najważniejsze

Koronawirus zaatakował ludzkie zdrowie, ale też i gospodarkę wielu państw na całym świecie. 

Największe nadzieje na pokonanie pandemii daje szczepionka przeciwko Covid-19. Od 27 grudnia 2020 r. w ponad 5 tys. polskich punktach przeprowadzono ok. 1,5 mln szczepień. Najpierw szczepionki podawane są osobom z ośrodków zdrowia, tym, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie. Szczepimy także seniorów, a w przyszłym tygodniu zaczniemy podawać szczepionki nauczycielom. Na efekty szczepień trzeba jeszcze trochę poczekać, jesteśmy nadal na początku tego procesu. Dlatego teraz – dbajmy o siebie i innych.


Źrodło: KPRM, koronawirus.gov.pl