MZ: obostrzenia związane z Covid-19 mogą wkrótce powrócić

Opublikowane 24 listopada 2021
MZ: obostrzenia związane z Covid-19 mogą wkrótce powrócić
Adam Niedzielski, minister zdrowia zapowiedział możliwy powrót do większych obostrzeń, jeśli przekroczona zostanie bariera wydolności systemu opieki zdrowotnej szacowana na 40 tysięcy nowych zakażeń Covid-19 dziennie. W najbliższych dniach spodziewane jest osiągnięcie szczytu zachorowań w trakcie czwartej fali pandemii w Polsce.
 

Zbliżamy się do apogeum czwartej fali koronawirusa. Zakładamy dwa scenariusze ze średnią dzienną liczbą zakażeń na poziomie między 25 tys. a 30 tys. Jesteśmy przygotowani do rozbudowy bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19. - poinformował zef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej 24 listopada i dodał -  Granica wydolności systemu opieki zdrowotnej to ok. 40 tys. zakażeń dziennie. Jeśli zostanie przekroczona, to będziemy musieli stosować inne środki do walki z pandemią covid-19.

Do końca listopada baza łóżek dla chorych na koronawirusa ma zostac zwiększona do ok. 26 tys., a do 20 grudnia do 31,5 tys.

Dalszy wzrost zachorowań może prowadzić do zwiększanie restrykcji. – Być może na początku grudnia musielibyśmy podejmować takie decyzje – powiedział Adam Niedzielski.


Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów BiobójczychGrzegorz Cessak poinformował, że - W najbliższych dniach Komisja Europejska podejmie decyzję o dopuszczeniu do obrotu szczepionki przeciw Covid-19 w grupie dzieci od 5 do 11 lat. Apelujemy do rodziców, aby zadbali o zdrowie i życie swoich dzieci.

źródło: MZ, twitter @MZ_GOV_PL