Minister zdrowia zapowiedział reformę POZ

Opublikowane 21 czerwca 2022
Minister zdrowia zapowiedział reformę POZ
Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawił założenia reformy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które zostały wypracowane na podstawie oczekiwań pacjentów oraz sposobu funkcjonowania gabinetów medycyny rodzinnej. Istotna zmianą będzie także nowy sposób finansowania badań zamiast ryczałtowego - opłata za konkretną usługę medyczną.
Najważniejsze założenia reformy podstawowej opieki zdrowotnej zostały przedstawione 20 czerwca 2022 r, przez ministra Adama Niedzielskiego i dr hab. Agnieszkę Mastalerz-Migas, konsultant krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej. Obejmują one m.in. zmianę sposobu finansowania, więcej badań diagnostycznych, postawienie na profilaktykę opiekę proaktywną oraz opiekę koordynowaną w najczęściej występujących schorzeniach cywilizacyjnych.

 - Cały czas pozostaje stawka kapitacyjna, ale kolejne elementy, które będą dochodziły, będą już finansowane zgodnie z zasadą fee for service. – podkreślał minister zdrowia. - Te nowe płatności pojawiają się też na poziomie profilaktyki. Będziemy starali się premiować placówki, które będą najbardziej aktywne w promowaniu profilaktyki. np. za każde sto osób, które skorzystają z badań w ramach programu.



- Zmieniamy sposób finansowania programów profilaktycznych. Będziemy płacić za efekty. W programie profilaktyki chorób układu krążenia zwiększamy przedział wiekowy pacjentów. - mówił minister zdrowia.



Adam Niedzielski zapowiedział, że od października POZ czekają dalsze zmiany związane z opieką koordynowaną. - Wprowadzamy koordynację całego procesu leczenia. W opiece koordynowanej będzie znacznie większa pula badań. Na poziomie podstawowym ma być rozwiązanych jak najwięcej problemów - dodał.



- Poruszyliśmy w naszej pracy kilka obszarów, które wiemy, że wymagają poprawy. To między innymi profilaktyka – zaznaczyła konsultant krajowa dr Agnieszka Mastalerz-Migas. - Wprowadzamy działania, które mają się do tego przyczynić. Zwiększamy grupę docelową w programie profilaktyki chorób układu krążenia. Bardzo ważną zmianą jest też umożliwienie realizacji programu przez pielęgniarki.

- Zmiany mają wejść w życie na początku lipca. To wstęp do wdrożenia opieki koordynowanej, zaplanowanej na jesień tego roku. Opieka koordynowana obejmie schorzenia kardiologiczne, pulmonologiczne, endokrynologiczne i diabetologiczne. Lekarz rodzinny dostanie narzędzia diagnostyczne i wsparcie koordynatora – dodała konsultant krajowa.




źródło: konferencja MZ (20.06.22), twitter @MZ_GOV_PL