Minister Zdrowia zapowiada nowe obostrzenia w walce z pandemią
Opublikowane 29 września 2020
- Podstawą sformułowania nowych obostrzeń jest sytuacja pandemiczna, eskalacja liczby zachorowań, ale chcę podkreślić, że nadal zachowujemy logikę interwencji dobranej do skali zjawiska i interwencji punktowej, a nie ogólnokrajowej. Patrząc na ścieżkę rozwoju pandemii, będziemy zaostrzali tą politykę strefowo w zależności od liczby zachorowań - informował minister zdrowia.
Zredukowanie maksymalnej liczby osób na imprezach/weselach, ograniczenie godzin działalności barów, pubów i restauracji (do 22:00) oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa także na wolnym powietrzu w strefie czerwonej i żółtej to najważniejsze zmiany dotyczące obostrzeń w walce z pandemią koronawirusa w Polsce.
Ograniczenia dotyczące wesel i zgrowadzeń:
- w strefie zielonej - maksymalnie 100 osób (wcześniej 150)
- w strefie żółtej - maksymalnie 75 osób (wcześniej 100)
- w strefie czerwonaej - maksymalnie 50 osób (bez zmian)
W strefie czerwonej wprowadzono dodatkowe ograniczenie działalności punktów gastronomicznych, pubów i barów do godz. 22:00.
Natomiast obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu będzie obmowiązywał nie tylko w czerwonej, ale też w żółtej.
Minister Zdrowia poinformował także o zwiększeniu liczby łóżek zakaźnych - Liczba łóżek na razie jest wystarczająca i nie spodziewamy się, żeby ich zabrakło. Według mojej oceny nie ma takiej możliwości. Pojawiać się mogą przejściowe sytuacji, w których łóżka w jednym ze szpitali brakuje, wtedy rolą koordynatora ratownictwa medycznego jest wskazanie, gdzie to łóżko się znajduje. Dodał - Łóżek przeznaczonych do walki z Covidem mamy już ponad 8 tys. - poinformował. - Łóżek, które zapewniają wsparcie respiratorowe ponad 800 w skali całego kraju. To stan na dzień dzisiejszy.
W woj. małopolskim, gdzie zakażeń jest więcej, zwiększono liczbę łóżek o 335. W woj. kujawsko-pomorskim zwiększono liczbę łóżek o 284 sztuki. Największy przyrost zachorowań jest w woj. pomorskim, gdzie doszło 315 łóżek. W woj. wielkopolskim zostanie dodanych 80 łóżek.
Ważne zmiany będą także dotyczyć scieżki pacjenta po potwierdzeniu pozytywnego testu na obecność koronawirusa. - Chcieliśmy zaproponować pewną modyfikację strategii walki z pandemią, która dotyczy schematu prowadzenia pacjenta. Poprzedni model, w którym po dodatni wyniku kierowaliśmy pacjenta do szpitala zakaźnego, to był model, który był dobry w granicach dziennego przyrostu zachorowań w granicach 500-1000. Mamy inną rzeczywistość, dostosowujemy schemat strategii - poinformował Adam Niedzielski.
W przypadku pozytywnego wyniku testu pacjentwróci do lekarza POZ bądź do lekarza na poziomie pierwszym szpitalnictwa covidowego. Lekarz na tym poziomie dokona oceny przebiegu choroby, analizując objawy. - Jeśli przebieg jest bezobjawowy bądź skąpoobjawowy, to prawem lekarza jest podjęcie decyzji o izolacji domowej, gdzie znajduje się dalej pod opieką lekarza rodzinnego i może w ramach teleporady otrzymać wsparcie - zaznaczył Niedzielski. - Jeśli pacjent ma objawy wyraźne to ocena lekarska będzie podstawą do decyzji, czy skierować pacjenta do szpitala zakaźnego - dodał minister.
Adam Niedzielski podkreslił, że najważniejsze jest noszenie maseczek i zachowanie dystansu. - Jeśli nie będziemy stosować maseczek i dystansu, możemy sięgnąć w najbliższych dnia jeszcze wyższego wyniku.
Szczegóły nowych rozwiązań będą zawarte w rozporządzeniach. Wcześniej będą skonsultowane z różnymi środowiskami, w tym lekarzami rodzinnymi.
Źródło: MZ, redakcja