Minister Sławomir Gadowski o odbudowie onkologii po pandemii

Opublikowane 04 lutego 2021
Minister Sławomir Gadowski o odbudowie onkologii po pandemii
Podczas dzisiejszej konferencji "Rak. To Się Leczy!" z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Sławomir Gadomski zapowiedział konkretne działania mające na celu odbudowe polskiej onkologii po pandemii oraz jej dalszy rózwój, min.: wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej, Lung Cancer Units, poszerzenie programu profilaktyki raka płuca czy wprowadzenie wiedzy o zdrowiu do programu szkolnego.
Minister Sławomir Gadomski przedstawił plan wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej w całym kraju, który dziś potwierdził Premier Mateusz Morawiecki.

Do marca zaplanowane jest stworzenie projektu ustawy, następnie jego procedowanie w parlamencie, aby od stycznia 2022 zaczęła obowiązywać. Proces diagnostyki i leczenia pacjenta będzie skoordynowany i kompleksowy. To jest z cegiełka w kierunku realnych zmian w polskiej onkologii wraz z innymi projektami, które są realizowane od ponad 2 lat, jak Narodowa Strategia Onkologiczna, w ramach której na zaplanowane działania będzie trafiać docelowo 500 mln. złotych rocznie. To także fundusz medyczny z budżetem 4 mld. złotych w znacznej części przeznaczonej na inwestycje, leczenie oraz profilaktykę nowotworów.
 
Choć pandemia ograniczyła tempo wdrożenia narodowej Strategii Onkologicznej, to rok 2021 ma być czasem intensywnej pracy w obszarze zdrowia. – Pandemia wyraźnie pokazała, że diagnostyka jest kluczem, dlatego nie czekając na pełną ewaluację programu profilaktyki raka płuca z zastosowaniem niskodawkowej tomografii, postanowiliśmy już rozszerzyć jego zasięg. W lutym i marcu b.r. planujemy konkursy dla placówek medycznych w tym zakresie. Chcemy także uruchomić projekt akredytacji diagnostyki molekularnej, podobnie jak to uczyniliśmy w patomorfologii. Pozwoli to na poszerzenie dostępu do diagnostyki oraz zmianę jej finansowania. – poinformował minister Gadomski.

– Pandemia opóźniła wejście w życie nowego przedmiotu szkolnego – wiedzy o zdrowiu, ale w tym roku będziemy już to realizować. – dodał minister Gadomski. – Pozytywnym skutkiem pandemii jest wzrost popularności Internetowego Konta Pacjenta, z którego korzysta już prawie 5 mln. Polaków, a spodziewamy się, że dzięki akcji szczepień dojdziemy do kilkunastu milionów. Pozwoli to na lepszy kontakt z pacjentami, za pośrednictwem samego konta, maila czy telefonu. Te nowe kanały dotarcia mają wg ministra zastąpić wysyłki zaproszeń na badania przesiewowe, które nie przyniosły oczekiwanych efektów.


Wiceminister Zdrowia zapowiedział także, że trwają prace nad wytycznymi odnośnie ograniczenia telewizyt i poprawy dostępności do konsultacji stacjonarnych. Proces ten ma wesprzeć wyszczepienie przeciwko Coviid-19 środowiska medycznego.

W czasie pandemii najbardziej ucierpiała profilaktyka i diagnostyka onkologiczna. Eksperci zapowiadają, że konsekwencje mogą być przytłaczające. Dlatego tak wazne jest, aby nie bagatelizować objawów i zgłaszać się do lakarza pierszego kontaktu i specjalistów, nie czekając na koniec pandemii.

Źrodło: Fundacja To Się Leczy