Mazowsze i Lubuskie w strefie zaostrzonych restrykcji w związku z pandemią koronawirusa

Opublikowane 11 marca 2021
Mazowsze i Lubuskie w strefie zaostrzonych restrykcji w związku z pandemią koronawirusa
Województwo Mazowieckie oraz Lubuskie dołączą 15 marca do grona regionów o zaostrzonych zasadach bezpieczeństwia w związku z wysoką zachorowolnością na koronawirusa. Nowe obostrzenia ogłosił w czwartek 11 marca Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Dziś odnotowano kolejną rekordową liczbę nowych zakażeń - 21045.
Dzisiejsze wyniki wskazują, że materializuje się czarny scenariusz tempa rozwoju pandemii. 21 tys. nowych przypadków to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadków, to dynamika pow. 30%. - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas czwartkowej konferencji prasowej w KPRM.- Kolejne województwa, ze średnią zachorowań na 100 tys. mieszkańców powyżej 40, to mazowieckie (47) i lubuskie (trochę poniżej 47). Od poniedziałku zostaną tam wprowadzone analogiczne rozwiązania jak w województwie warmińsko-mazurskim.
- mówił minister zdrowia - Nadal najtrudniejsza sytuacja jest w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie średnia zachorowań na 100 tys. mieszkańców 60. Drugim w kolejności województwem jest pomorskie, które od soboty będzie objęte tymi samymi regulacjami co warmińsko-mazurskie. - dodał Niedzielski.- Sytuacja tego wymaga, dlatego będziemy podejmowali trudne decyzje. Było nią również ograniczenie planowych zabiegów. Ta decyzja dotyczy możliwości w ciągu najbliższych 2-3 tyg przeznaczenia specjalistów na wsparcie walki z COVID-19. - kontynuował minister zdrowia.  - Czeka nas kontynuacja wzrostów zakażeń, jeżeli chcemy, żeby osiągnęły one apogeum przed świętami - to działanie jest w naszych rękach. Dystans, zasłanianie twarzy to cały czas narzędzia, która mogą nam pomóc zredukować skalę wzrostów. - zaapelował Adam Niedzielski.

Od wielu dni mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń. Widzimy wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce – stanowi 38,5 proc. wszystkich zakażeń. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano 21 tys. zakażeń, wykonano ponad 73,3 tys. testów na koronawirusa.

Najgorzej – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim. W ciągu ostatnich tygodni zwiększa się obłożenie łóżek covidowych oraz zajętość respiratorów:
 • 18686 zajętych łóżek – 68%
 • 1929 zajętych respiratorów – 71%
Na oddziały trafia coraz więcej młodszych pacjentów, którzy często bagatelizuję objawy COVID-19. Wiek osób hospitalizowanych w szpitalach spada – średnia wieku obecnie wynosi około 62 lata.

Zaostrzamy zasady w województwach o najwyższej liczbie zachorowań
Decyzje w sprawie zaostrzenia obostrzeń podejęto wspólnie ze specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Konieczne jest ograniczenie mobilności społecznej, która jest kluczowa w walce z COVID-19. Szczególnie ważne jest to w regionach, gdzie wskaźniki zachorowań są najwyższe: Warmia i Mazury, Pomorze, a także Mazowsze i Lubuskie.

Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w:
 • woj. warmińsko-mazurskim – przedłużone do 28 marca
 • woj. pomorskim – od 13 do 28 marca
 • woj. mazowieckim – od 15 do 28 marca
 • woj. lubuskim – od 15 do 28 marca
Jakie zasady obowiązują w tych województwach?
We wskazanych okresach będą obowiązywały poniższe ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
 • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
 • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
 • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
 • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
 • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
 • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
 • stoki narciarskie
 • kluby fitness i siłownie
 • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
 
Kolejne szpitale rezerwowe w całej Polsce
W ostatnim czasie rząd podjął decyzję o uruchomieniu kolejnych szpitali rezerwowych w całym kraju. Decyzja o tworzeniu miejsc rezerwowych, w listopadzie ubiegłego roku, była słuszna. Pacjenci, którzy potrzebują hospitalizacji w szpitalu, pod opieką medyków, mogą liczyć na pomoc.
Obecnie funkcjonują 22 szpitale, 13 jest w gotowości, by rozpocząć działalność, gdy będzie taka konieczność. W szpitalach rezerwowych jest łącznie ponad 6 tys. łóżek.

Do województwa mazowieckiego i lubuskiego trafi łącznie ponad 25 mln  maseczek ochronnych
Podjęto decyzję o wyposażeniu mieszkańców województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego w maseczki ochronne. Każdy z mieszkańców mógł otrzymać 4 sztuki. Agencja Rezerw Strategicznych dostarczyła do wojewodów łącznie 15 mln maseczek – 9,3 mln dla regionu pomorskiego oraz 5,7 mln dla warmińsko-mazurskiego.
Tym razem maseczki ochronne trafią na Mazowsze – 21,6 mln i do Lubuskiego – 4 mln. Różnica w liczbie maseczek wynika z liczby osób zamieszkujących te regiony. W nadchodzących tygodniach – zależnie od sytuacji epidemicznej – będziemy dostarczać maseczki do kolejnych województw.

Źrodło: KPRM, koronawirus.gov.pl