System
Wróć do SystemNieleczenie chorób przewlekłych to ogromne zagrożenie w pandemii
Wskutek fałszywych informacji – rozsiewanych w okresie pandemii koronawirusa – pacjenci przerywają terapię chorób przewlekłych lub sięgają po nieskuteczne sposoby leczenia, wskutek czego rośnie w ich przypadku ryzyko cięższego przebiegu COVID-19 – przestrzegali szefowie polskich towarzystw lekarskich podczas debaty zorganizowanej 13 marca przez PAP, w ramach trwającego przez cały weekend konkursu #FakeHunter Challenge/Szczepienia.
Jesteś pacjentem onkologicznym - zaszczep się na koronawirusa
10 marca ruszyła rejestracja na szczepienie przeciwko COVID 19 dla niektórych grup pacjentów przewlekle chorych (grupa 1B). Część chorych onkologicznie dostanie e-skierowanie automatycznie. W niektórych przypadkach e-skierowanie musi wystawić lekarz prowadzący lub lekarz POZ (szczegóły poniżej). Dopiero po otrzymaniu e-skierowania, pacjent może zapisać się na konkretny termin szczepienia. Pacjenci powinni zapoznać się z wytycznymi dostępnymi na stronie gov.pl. W razie potrzeby należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym (szczególnie osoby w trakcie czynnej terapii onkologicznej).
Późna diagnostyka skraca życie pacjentów z przewlekłą chorobą nerek
Przewlekła choroba nerek negatywnie wpływa zarówno na długość, jak i jakość życia. Stanowi jeden z najsilniejszych znanych czynników ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych oraz usposabia do ciężkich powikłań infekcyjnych. Skuteczniejsza prewencja pierwotna i wtórna oraz wcześniejsza diagnostyka pozwoliłaby ocalić życie nawet 80 tys. pacjentów rocznie - uważa prof. Andrzej Jaroszyński, profesor Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, kierownik Kliniki Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Mazowsze i Lubuskie w strefie zaostrzonych restrykcji w związku z pandemią koronawirusa
Województwo Mazowieckie oraz Lubuskie dołączą 15 marca do grona regionów o zaostrzonych zasadach bezpieczeństwia w związku z wysoką zachorowolnością na koronawirusa. Nowe obostrzenia ogłosił w czwartek 11 marca Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Dziś odnotowano kolejną rekordową liczbę nowych zakażeń - 21045.
Agencja Badań Medycznych uruchomiła Polską Sieć Badań Klinicznych
Prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński podpisał porozumienie w sprawie utworzenia pierwszej Polskiej Sieci Badań Klinicznych (PSBK). Uruchomienie Sieci przyczyni się do powstania rozpoznawalnej na arenie międzynarodowej marki, stanowiącej silne centrum badań klinicznych w kraju.
Priorytety zdrowotne w 2021 roku - rozmowa z prof. Maciejem Banachem
O wyzwaniach i priorytetach w ochronie zdrowia rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Maciejem Banachem, dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, który jako ekspert dołączył do nowo utworzonej Narodowej Rady ds. Zdrowia przy Prezydencie RP.
Prof. Andrzej Oko: Przewlekła choroba nerek to poważne schorzenie cywilizacyjne
W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4 mln osób. Pandemia SARS-CoV-2 w znaczący sposób pogorszyła rokowania tej grupy pacjentów. Najwyższy czas położyć nacisk na poprawę prewencji pierwotnej i wtórnej oraz wczesnej diagnostyki i optymalnej terapii przewlekłej choroby nerek - mówi prof. Andrzej Oko, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.
Rusza kampania #wKobiecejGłowie
Kobieta w ciągu całego swojego życia ma do odegrania wiele ról społecznych – jest przecież żoną, matką, przyjaciółką, menadżerką, nierzadko żywicielką rodziny. A jak pokazało najnowsze badanie opinii na temat stanu zdrowia psychicznego Polek, przeprowadzone na zlecenie Instytutu LB Medical przez SW Research, 25% z nich nie czuje się spełniona we wszystkich rolach, jakie odgrywa na co dzień[1]. Dlatego, z troski o dobre samopoczucie kobiet, ich kondycję psychiczną oraz emocjonalną, startuje kampania #wKobiecejGłowie.
MZ i NFZ po raz kolejny zalecają ograniczenie zabiegów planowych
Po miesiącu od ogłoszenia zniesienia ograniczeń w realizacji zabiegów planowych Minister Zdrowia wraz z Prezesem NFZ ponownie zaleceją placówkom medycznym ich częściowe ograniczenie lub wstrzymanie ze wzgledu na wzrastającą ilość osób wymagających hospitalizacji z powodu zakażenia Covid-19.
Prof. Tomasz Stompór: Jakość życia to nowy paradygmat w terapii nefrologicznej
W przewlekłej chorobie nerek celem jest nie tylko przedłużenie życia pacjentów, ale także zdecydowana poprawa jego jakości. O realiach klinicznych i fascynujących doniesieniach naukowych w terapii nefrologicznej przy okazji przypadającego 11 marca Światowego Dnia Nerek mówi prof. Tomasz Stompór, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Schizofrenia - poważne konsekwencje choroby odczuwają także opiekunowie
Schizofrenia stanowi poważne obciążenie psychiczne, fizyczne i społeczne nie tylko dla pacjentów, ale także dla ich rodzin. Badania Gedeon Richter dotyczące schizofrenii wykazało, że co najmniej połowa opiekunów chorych na schizofrenię z trudem radzi sobie z obciążeniem finansowym – 60% ma poważne problemy z utrzymaniem pracy, a 50% brakuje kontaktu z innymi opiekunami.
Nerki do przeglądu - sprawdzajmy nasze superfiltry
Działanie nerkoochronne poprzez zdrowy styl życia, regularne badania moczu i krwi oraz jak najwcześniejsze zdiagnozowanie schorzeń cywilizacyjnych szkodzących nerkom to sprawa na wagę zdrowia i życia. Dlaczego w 2021 roku lekarze w diagnostyce kładą nacisk na przewlekłą chorobę nerek, mówi Prof. Michał Nowicki, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.