Czwarta dawka szczepienia p. Covid-19 dla medyków i studentów medycyny od 17 sierpnia

Opublikowane 12 sierpnia 2022
Czwarta dawka szczepienia p. Covid-19 dla medyków i studentów medycyny od 17 sierpnia
Jak poinformował dziś minister zdrowia Adam Niedzielski, w nocy z 16 na 17 sierpnia wystawionych zostanie ok. 400 tys. e-skierowań na szczepienie czwartą dawką p. Covid19 dla pracowników podmiotów medycznych i farmaceutów. Studenci kierunków medycznych będą mogli zaszczepić się po okazaniu legitymacji.
Ostatnie dwa miesiące przyniosły dynamiczny wzrost liczby nowych zakażeń SARS-CoV-2, jednak jak wskazał minister zdrowia -  Na podstawie danych pochodzących z ostatnich dwóch dni widać jednak, że ten trend wyhamowuje. W porównaniu z poprzednimi tygodniami w ciągu ostatnich dwóch dni odnotowujmy nawet spadek liczby zakażeń. Jak podkreślił Adam Niedzielski - Spadki zakażeń oraz liczby hospitalizacji odnotowują również inne państwa Europy.

– Kolejnym parametrem świadczącym o tym, że szósta fala pandemii wyhamowuje, jest spadek liczby zleceń testów z podstawowej opieki zdrowotnej. To samo widzimy na podstawie innych parametrów, które służą do oceny pandemii. Chodzi mi przede wszystkim o liczbę zleceń na badania, które są wystawiane przez różne jednostki lecznicze. Ta liczba zleceń się stabilizuje. W części regionów, patrząc na tydzień do tygodnia, odnotowujemy wyraźne spadki. To województwa opolskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie, lubuskie, pomorskie i mazowieckie. W pozostałych województwach nadal mamy do czynienia ze wzrostami. – dodał Adam Niedzielski.

Obecnie testowane są osoby objawowe - Ta liczba nadal jest wysoka, wynosi 37 proc. – wyjaśnił szef resortu.
Na terenie Polski dominuje wariant Omikro, stanowiąc niemal 100 proc. przypadków zakażeń (wśród których 2/3 stanowi subwarint BA.5). Obecnie 62 osoby znajdują się pod respiratorami.

Rośnie lnatomiast iczba hospitalizacji pacjentów z COVID-19. - W stosunku do ostatniego raportu mamy przyrost o ok. 200 hospitalizacji. Liczba hospitalizacji w kraju osiągnęła 2700. Widzimy, że w ciągu tygodnia mamy systematyczny wzrost hospitalizacji o ok. 500, ale porównując te dane z innymi krajami w naszym regionie, widzimy wyraźnie, że wszędzie liczba hospitalizacji zaczyna maleć - poinformował minister.

Jak dodał prognozowany szczyt fali wystąpi w tym tygodniu bądź następnym i wyniesie średnio 3,5-4 tys. przypadków zakażeń dziennie w ujęciu tygodniowym. – W drugiej połowie sierpnia maksymalna liczba hospitalizacji osiągnie 4 tys., to jest ok. 1 tys. mniej, niż liczba, która miała być warunkiem rozważania podjęcia decyzji o jakichkolwiek krokach formalnych - dodał.
 
Minister ponformował o poszerzeniu grupy osób uprawnionych do szczepień czwartą dawką - Do tej pory nasza rekomendacja czwartej dawki dotyczyła osób z upośledzoną odpornością i osób powyżej 60. roku życia, co było zgodne z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków (EMA). Po konsultacji ze środowiskiem medycznym, a więc - nie tylko lekarzami, pielęgniarkami, ale również farmaceutami - podjęliśmy decyzję z Zespołem ds. Szczepień i Radą ds. COVID-19 przy premierze, że od 17 sierpnia wprowadzamy możliwość szczepienia czwartą dawką personelu medycznego: pracowników podmiotów medycznych, studentów kierunków medycznych i farmaceutów.

W nocy z 16 na 17 sierpnia wystawionych zostanie ok. 400 tys. e-skierowań. Studenci kierunków medycznych będą mogli się zaszczepić po okazaniu legitymacji.


źródło: konferencja MZ, twitter @MZ_GOV_PL