Cała Polska w strefie obostrzeń od 20 marca

Opublikowane 17 marca 2021
Cała Polska w strefie obostrzeń od 20 marca
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Polsce podjęto decyzję o objęciu zaostrzonymi obostrzeniami teren całego kraju. Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie. Dodatkowo ministerstwo zdrowia rekomenduje pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jak poinformował dziś minister zdrowia Adam Niedzielski, zasady wprowadzone zostaną od soboty, 20 marca do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.
- Podjęliśmy decyzję żeby obostrzenia regionalne wprowadzić na terenie całego kraju. - mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski - Główną przyczyną przyspieszenia pandemii jest brytyjska mutacja koronawirusa - osiągnęła poziom 52%. - dodał minister.

W ostatnim czasie w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Brytyjska mutacja koronawirusa odpowiada już za ponad 52 proc. zachorowań. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 25 tys. zakażeń, przy prawie 85 tys. wykonanych testów na koronawirusa. Rośnie także liczba zmarłych w związku z COVID-19.

Najgorzej – jeśli chodzi o dzienną liczbę zachorowań – sytuacja wygląda w województwie mazowieckim (4142) i śląskim (4030), a także małopolskim (2050) i wielkopolskim (2034). W ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., a liczba zgonów o 24 proc. Przybyło także zajętych łóżek covidowych – wzrost o 17 proc. Obecnie w Polsce jest:
  • 21511 zajętych łóżek – 72 proc.;
  • 2193 zajętych respiratorów – 74 proc.;
  • 8444 wolne łóżka oraz 786 wolnych respiratorów.
Liczba wykonanych szczepień wyniosła ponad 4,6 mln, z czego 3 mln pierwszą dawką.

Zasady bezpieczeństwa we wszystkich województwach - dd 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

W Święta Wielkanocne, po pierwsze bezpieczeństwo
Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia aktywności społecznej – niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Zaleca się, aby w okresie świąt nie ograniczyć kontakty wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas.

Źrodło: MZ, KPR