Europejski Plan Walki z Rakiem - zaprezentowany

Opublikowane 05 lutego 2021
Europejski Plan Walki z Rakiem - zaprezentowany
W przeddzień Światowego Dnia Walki z Rakiem, Komisja Europejska przedstawiła Europejski Plan Walki z Rakiem - główny priorytet  w dziedzinie zdrowia i kluczowy filar silnej Europejskiej Unii Zdrowia. Z nowymi technologiami, badaniami i innowacjami jako punktem wyjścia, Plan Walki z Rakiem określa nowe podejście UE do profilaktyki, leczenia i opieki onkologicznej. Zajmie się całą ścieżką pacjenta, od profilaktyki po jakość życia chorych na raka i ozdrowieńców, koncentrując się na działaniach, w których UE może wnieść najwięcej korzyści.
Europejski plan walki z rakiem będzie wspierany działaniami obejmującymi wszystkie obszary polityki, od zatrudnienia, edukacji, polityki społecznej i równości, poprzez marketing, rolnictwo, energię, środowisko i klimat, po transport, politykę spójności i podatki.

Cztery kluczowe obszary działania
Plan walki z rakiem składa się z czterech kluczowych obszarów działań, obejmujących 10 inicjatyw przewodnich i wiele działań wspierających. Zostanie on wdrożony przy użyciu całego szeregu instrumentów finansowania Komisji, z łączną kwotą 4 miliardów euro przeznaczonych na działania dotyczące raka, w tym z programu EU4Health, Horizon Europe i programu Digital Europe.

Zapobieganie poprzez działania dotyczące kluczowych czynników ryzyka, takich jak tytoń (w celu zapewnienia, że ​​do 2040 r. mniej niż 5% populacji będzie używać tytoniu), szkodliwego spożycia alkoholu, zanieczyszczenia środowiska i substancji niebezpiecznych. Ponadto kampania „HealthyLifestyle4All” będzie promować zdrową dietę i aktywność fizyczną. Aby zapobiec nowotworom wywoływanym przez infekcje, celem Planu Walki z Rakiem jest zaszczepienie co najmniej 90% docelowej populacji dziewcząt w UE i znaczne zwiększenie zaszczepienia chłopców do 2030 r.

Wczesne wykrywanie raka poprzez poprawę dostępu, jakości i diagnostyki oraz wspieranie państw członkowskich, zapewniając, aby 90% populacji UE kwalifikującej się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego otrzymało do 2025 r. Przedstawiony zostanie program screeningu.

Diagnozowanie i leczenie poprzez działania zapewniające lepiej zintegrowaną i kompleksową opiekę nad chorymi na raka oraz nierówny dostęp do wysokiej jakości opieki i leków. Do 2030 r. 90% kwalifikujących się pacjentów powinno mieć dostęp do krajowych kompleksowych ośrodków onkologicznych połączonych za pośrednictwem nowej sieci UE. Ponadto do końca 2021 r. zostanie uruchomiona nowa inicjatywa "Diagnostyka i leczenie raka dla wszystkich'', aby pomóc w poprawie dostępu do innowacyjnej diagnostyki i leczenia raka, a europejska inicjatywa na rzecz zrozumienia raka (UNCAN.eu) pomoże zidentyfikować osoby na wysokim ryzyko typowych nowotworów.

Uruchomiona zostanie inicjatywa „Lepsze życie dla pacjentów z rakiem”, skupiająca się na opiece kontrolnej - mająca na celu poprawę jakości życia pacjentów z rakiem i osób, które przeżyły, w tym rehabilitacja, potencjalny nawrót guza, choroba przerzutowa oraz środki wspierające integrację społeczną i reintegrację w miejscu pracy.

Ponadto, aby wspierać nowe technologie, badania i innowacje, zostanie uruchomione nowe Centrum Wiedzy o Raku, aby pomóc w koordynowaniu naukowych i technicznych inicjatyw związanych z rakiem na szczeblu UE. Utworzona zostanie europejska inicjatywa obrazowania raka, aby wspierać rozwój nowych narzędzi wspomaganych komputerowo w celu ulepszenia medycyny spersonalizowanej i innowacyjnych rozwiązań.

Szczególny nacisk zostanie położony na dzieci poprzez uruchomienie inicjatywy „Pomoc dzieciom z rakiem”, aby zapewnić dzieciom dostęp do szybkiego i optymalnego wykrywania, diagnozowania, leczenia i opieki. Wreszcie, aby zidentyfikować tendencje, różnice i nierówności między państwami członkowskimi i regionami, w 2021 r. zostanie utworzony rejestr nierówności związanych z rakiem.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała - W 2020 roku, kiedy wszyscy walczyliśmy z pandemią COVID-19, wielu z nas toczyło cichą bitwę. Walka z rakiem. W 2020 roku z powodu tej choroby straciliśmy 1,3 miliona Europejczyków. Niestety liczba przypadków rośnie. Dlatego dziś przedstawiamy europejski plan walki z rakiem. Walka walczących z rakiem to także nasza walka w Europie.

Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział - Zgodnie z jednym z głównych zobowiązań tej Komisji, przedstawiamy dziś antropocentryczny plan walki z rakiem, który obejmuje wszystkie aspekty: zapobieganie, diagnozowanie, leczenie i przetrwanie. Ten plan jest wyjątkowy, ponieważ opiera się na podejściu „zdrowie we wszystkich politykach”, łącząc wszystkie elementy razem w ramach wspólnego celu - pokonania raka. W silnej Europejskiej Unii Zdrowia rak staje się wspólnym priorytetem politycznym, operacyjnym i naukowym.

Stella Kyriakides, komisarz ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała - Tu chodzi przede wszystkim o ludzi. O celebrowaniu i wzmacnianiu odporności oraz leczeniu raka jako choroby, którą można i należy przezwyciężyć. Silna europejska unia zdrowia to Unia, w której obywatele są chronieni przed możliwymi do uniknięcia nowotworami.

Źrodło: European Commission pressroom
Foto: Komisja Europejska w Polsce