Apel komisarz Stelli Kyriakides - Światowy Dzień Bez Tytoniu

Opublikowane 29 maja 2020
Apel komisarz Stelli Kyriakides  - Światowy Dzień Bez Tytoniu

Każdego roku ok. 6 milionów ludzi na całym świecie ginie z powodu palenia tytoniu. To 6 milionów zgonów, którym można było zapobiec, 6 milionów osób, które mogłyby być dzisiaj z nami - i wiele cierpień, których można było uniknąć. I chociaż wiemy, że używanie tytoniu jest najbardziej istotnym czynnikiem powodującym przedwczesne zgodny możliwym do uniknięcia, nadal powoduje choroby i utratę życia - informuje Stella Kyriakides, komisarz UE ds. zdrowia.

W oświadczeniu komisarz ds. zdrowia UE wydanym 29 maja 2020 r. czytamy:

W Unii Europejskiej tytoń jest również wiodącą przyczyną umieralności z powodu raka, przy czym 27% wszystkich zgonów z powodu raka wiąże się z paleniem. Jeśli wyeliminujemy używanie tytoniu, możemy nawet uniknąć 90% wszystkich nowotworów płuc.

Oprócz poważnych zagrożeń dla zdrowia, w 2017 r. koszty ekonomiczne związane z paleniem oszacowano na 4,6% PKB UE. Dlatego w Europejskim Planie Walki z Rakiem będziemy mocno koncentrować się na kontroli tytoniu i podejmiemy zdecydowane działania w celu zmniejszenia narażenia na ten kluczowy czynnik ryzyka.

Jednym z naszych priorytetów jest ochrona młodych ludzi przed niebezpiecznymi skutkami palenia - jest to sedno unijnej polityki tytoniowej. Dlatego z wielkim zadowoleniem przyjmuję skupienie tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu, który odbędzie się w niedzielę 31 maja na młodych ludziach. W tym roku, po wprowadzeniu w życie 20 maja zakazu mentolowego dotyczącego papierosów i tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów, wyznaczamy ważny kamień milowy w naszej pracy w zakresie kontroli tytoniu oraz w naszych wysiłkach na rzecz ochrony naszej młodzieży i pomagania im w rezygnacji z tytoniu.

20 maja minęła również pierwsza rocznica kolejnego ważnego kamienia milowego w kontroli tytoniu: uruchomienia europejskiego systemu identyfikowalności tytoniu - znaczące osiągnięcie w walce UE z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi.

W tym tygodniu przedstawiliśmy naszą propozycję najbardziej ambitnego i dalekosiężnego programu finansowania ochrony zdrowia - EU4Health. Dzięki bezprecedensowemu finansowaniu UE w wysokości 9,4 miliarda euro będziemy w stanie znacznie zwiększyć nasze wsparcie w zakresie profilaktyki i leczenia raka. Pomimo faktu, że można zapobiec nawet 40% zachorowań na raka, tylko średnio 3% budżetów zdrowotnych wydaje się na zapobieganie w całej UE.

Biorąc pod uwagę obecny wpływ COVID-19 na zdrowie ogólnie, a zwłaszcza na profilaktykę raka i leczenie, istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania naszych wysiłków. Używanie tytoniu nigdy nie jest bezpieczne. Dlatego w ten Światowy Dzień bez Tytoniu najlepszą decyzją byłoby porzucenie palenia w przeszłości.

Źródło: Komisja Europejska/ec.europa.
Foto: Freepik