Oddział Kardiologiczny Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Dąbrowie Górniczej w nowej odsłonie

Opublikowane 26 września 2022
Oddział Kardiologiczny Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Dąbrowie Górniczej w nowej odsłonie
III Oddział Kardiologii Inwazyjnej, Angiologii i Elektrokardiologii, zlokalizowany w Szpitalu Specjalistycznym im. Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, jest jednym z największych Oddziałów Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, Grupa American Heart of Poland w Polsce. Swoje usługi dla mieszkańców Zagłębia świadczy już od 17 lat. Obecnie placówka otwiera nowy rozdział w swojej historii, za sprawą kompleksowej modernizacji. Efekty tej inwestycji prezentowane były podczas konferencji w dniu 22 września, kiedy to nastąpiło również symboliczne przecięcie wstęgi przez Panią Bożenę Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.
W spotkaniu wzięli udział także: dr Paweł Kaźmierczak, członek zarządu, dyrektor ds. medycznych Grupy American Heart of Poland, dr n.med. Tomasz Szczepanik, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza oraz dr n. med. Marek Kondys, ordynator III Oddziału Kardiologii Inwazyjnej, Angiologii i Elektrokardiologii, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w Dąbrowie Górniczej.

 – Dostęp pacjentów do usług medycznych jest dla nas bardzo ważny, a specjalistyczna opieka kardiologiczna pod tym względem ma szczególne znaczenie, ponieważ schorzenia serca należą do głównych chorób cywilizacyjnych – mówiła prezydent Bożena Borowiec. – Jesteśmy bardzo dumni, że w Dąbrowie Górniczej ten sektor medyczny rozwija się tak prężnie, zapewniając opiekę i bezpieczeństwo naszym mieszkańcom – dodała.
Oddział Kardiologiczny Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Dąbrowie Górniczej jest ośrodkiem, który realizuje pełne spektrum opieki kardiologicznej. Średnio co miesiąc otrzymuje tu pomoc blisko 200 pacjentów. Tylko w roku 2021 było to łącznie 2700 chorych, w tym 700 pacjentów zawałowych.

– W Dąbrowie Górniczej leczymy obecnie pełen profil chorób kardiologicznych. Trafiają tutaj pacjenci m.in. z chorobą niedokrwienną serca, ze stabilną formą dusznicy, z zaburzeniami przewodzenia i rytmu serca – wyjaśniał dr Paweł Kaźmierczak. – Przebudowa i zaopatrzenie oddziału w nowoczesny sprzęt medyczny sprawia, że wszystkim tym pacjentom możemy zaoferować jeszcze lepszy, europejski standard opieki – podkreślił.

Modernizacja Oddziału w Dąbrowie Górniczej realizowana przez Grupę American Heart of Poland polegała nie tylko na odnowieniu infrastruktury i wymianie sprzętu medycznego, ale także na stworzeniu całkiem nowego układu funkcjonalnego. Dzięki przeprowadzonym pracom ośrodek zyskał dwie sale hemodynamiki skomunikowane z resztą oddziału za sprawą dwóch wind przystosowanych do transportu pacjentów na łózkach szpitalnych. Nowy układ pomieszczeń i zwiększenie powierzchni oddziału zdecydowanie ulepszyło funkcjonowanie placówki i wpłynęło na poprawę komfortu, nie tylko pacjentów, ale również personelu medycznego.

– Dzięki powiększeniu powierzchni mogliśmy rozwinąć blok operacyjny, zyskując przy tym również możliwość pozyskania nowego sprzętu i rozbudowy zaplecza technicznego. W związku z tym oferta skierowana do pacjentów kardiologicznych może być poszerzona o zabiegi, których do tej pory nie byliśmy w stanie wykonywać – tłumaczył dr n.med. Marek Kondys. – Zakończona modernizacja to bardzo istotny moment w historii naszej placówki, tym bardziej, że był to projekt bardzo skomplikowany do przeprowadzenia pod kątem technicznym i organizacyjnym. Ze względu na decyzję o zachowaniu ciągłości opieki nad naszymi pacjentami praca Oddziału nie była wstrzymywana na czas remontu – wyjaśniał ordynator.

W ramach remontu Oddział Kardiologii zyskał także dodatkowe sale dla pacjentów, które zostały wyposażone w oddzielne węzły sanitarne, system sygnalizacyjny dla pacjentów oraz instalację gazów medycznych. Obecnie Oddział dysponuje 35 łóżkami oddziału szpitalnego, w tym 12 łóżkami intensywnego nadzoru kardiologicznego. Każde stanowisko dla pacjenta jest wyposażone w nowoczesne kardiomonitory oraz panele medyczne.

Jak zaznaczył dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii dr n.med. Tomasz Szczepanik, współpraca z Grupą American Heart of Poland i rozwój kardiologii w dąbrowskim szpitalu jest bardzo istotna, również z uwagi na onkologiczną specjalizację tej placówki. Pacjenci onkologiczni wymagają bowiem szczególnej opieki pod kątem kardiologicznym.

– Programy lekowe onkologiczne wymagają nadzoru kardiologicznego dla pełnego bezpieczeństwa pacjenta. Nie wyobrażam sobie, by w tak dużym szpitalu, gdzie mamy kilkanaście oddziałów i kilkanaście poradni specjalistycznych zabrakło ośrodka kardiologicznego – mówił. – Kardiologia jest taką dziedziną, w której liczą się nawet nie godziny, lecz minuty. Dla mnie, jako lekarza najważniejsze jest, by opieka dla pacjenta była kompleksowa i najwyższej jakości. Stąd też w decyzji o wydzierżawieniu większej powierzchni i związanej z tym reorganizacji w innych częściach szpitala przyświecało mi przekonanie, że przyniesie to korzyści dla pacjenta – podkreślił.

O swoich doświadczeniach związanych z leczeniem w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Dąbrowie Górniczej opowiadał podczas spotkania jeden z pacjentów – Pan Tadeusz. Jak sam podkreślił, pomoc lekarzy z Grupy American Heart of Poland była dla niego szansą na drugie życie.

- Spotkałem się tutaj z ogromną serdecznością i profesjonalizmem. Cały personel bardzo dobrze się mną opiekował – od lekarzy, poprzez pielęgniarki, aż po opiekunów medycznych – mówił. Obecnie jego samopoczucie jest już dobre i w dalszej kolejności będzie mógł być kierowany do skoordynowanej rehabilitacji kardiologicznej, oferowanej przez Grupę American Heart of Poland.
 
Grupa American Heart of Poland (Grupa AHoP) zapewnia pacjentom w ponad 20 ośrodkach medycznych w całym kraju kompleksową, ciągłą, wielospecjalistyczną i nowoczesną opiekę medyczną, integrującą edukację prozdrowotną, profilaktykę, diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację w zakresie chorób cywilizacyjnych. Jest obecnie liderem na rynku usług sercowo-naczyniowych w Centralnej Europie, zapewniając ponad 175 tysiącom pacjentów rocznie na terenie całego kraju dostęp do najwyższej klasy procedur medycznych, również w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Należące do nas podmioty realizują 50 tysięcy hospitalizacji rocznie, związanych z zabiegami wieńcowymi, co plasuje nas na pierwszym miejscu w kraju.
 
 
źrodło: AHoP