Badania profilaktyczne znacząco pomagają skutecznie wykryć i wyleczyć raka prostaty
Opublikowane 08 listopada 2022Listopad już niemal od dwóch dekad jest uznawany za międzynarodowy miesiąc świadomości męskich nowotworów – raka jądra i raka prostaty. Trwająca cały miesiąc akcja Movember (to połączenie angielskich słów moustache – wąsy i November – listopad) przypomina mężczyznom na całym świecie, jak kompleksowo skontrolować swój stan zdrowia, w szczególności w kierunku nowotworów prostaty i jąder.
- Nowotwór prostaty na wczesnym etapie rozwoju najczęściej nie daje wyraźnych objawów. Mężczyzna czuje się zdrowy. Nie jest świadomy swojego stanu zdrowia. Bardzo często spotykam się w gabinecie z niedowierzaniem pacjentów, że rzeczywiście zachorowali. W przypadku tej choroby nie możemy czekać na objawy, bo one często po prostu nie występują. Powinniśmy działać, czyli zapobiegać, więc regularnie się badać – wyjaśnia dr n. med. Paweł Salwa, Kierownik Oddziału Urologii Szpitala Medicover w Warszawie.
- Objawami, na które powinni zwrócić uwagę mężczyźni, a które mogą sugerować zaawansowaną postać choroby, są krwiomocz, krew w nasieniu i zatrzymanie moczu. Zdarza się, że nowotwór prostaty powoduje problemy z erekcją. Jeśli mężczyzna nie lekceważy tych objawów, mamy szansę zadziałać w odpowiednim momencie i zatrzymać rozwój choroby – dodaje dr n. med. Paweł Salwa.
- Podstawowe badanie diagnostyczne wykonywane jest już na etapie laboratoryjnym. Służy do tego określenie stężenie białka PSA we krwi. Podwyższony poziom białka PSA może świadczyć o raku prostaty – wtedy konieczna jest dalsza diagnostyka. W trakcie zaledwie dwóch wizyt u lekarza wykonywanych jest 14 badań krwi, USG jamy brzusznej i tarczycy oraz EKG spoczynkowe – opowiada lek. Aleksandra Buczyńska-Barbachowska, specjalista Medycyny Rodzinnej z Centrum Medycznego Medicover – Jerozolimskie.
- Podejście mężczyzn w Polsce do badań profilaktycznych jest dosyć problematycznym tematem. Dzieje się tak dlatego, że my – jako mężczyźni – generalnie mało dbamy o swoje zdrowie, a sfera urologiczna jest dodatkowo związana z tematem tabu – mówi Kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu Medicover.
- Wielu mężczyzn ma trudność, by rozmawiać o swoim zdrowiu nie tylko z najbliższymi, lecz także lekarzami. Badania profilaktyczne kojarzą z długim oczekiwaniem na specjalistów oraz wieloma wizytami, na które nie mają czasu. W tym przypadku to zupełnie niesłuszne przypuszczenie, a stawką jest zdrowie i życie – dodaje dr n. med. Paweł Salwa.
W ramach przeglądu zdrowia „Świadomy Mężczyzna”, na który obowiązuje okolicznościowa, „movemberowa” zniżka 10%, pacjent centrum medycznego Medicover może wykonać najważniejsze badania, w tym te, związane z profilaktyką raka prostaty i jąder.
Szpital Medicover oferuje screening – kompleksowy przegląd stanu zdrowia, dzięki któremu można zdiagnozować m.in. nowotwory i ocenić ogólny stan zdrowia organizmu.
źródło: Medicover