Polscy naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za ciężki przebieg infekcji Covid-19

Opublikowane 13 stycznia 2022
Polscy naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za ciężki przebieg infekcji Covid-19
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odkryli gen, który odpowiada za predyspozycje do ciężkiego przechodzenia COVID-19. Konsekwencją tego odkrycia ma być opracowanie jeszcze w tym roku testu genetycznego, który pozwoli na szybką identyfikację czy pacjent jest obciążony wysokim ryzykiem.
- To ważny dzień dla zdrowia Polaków. Udało nam się zidentyfikować poważny element ryzyka, jeśli chodzi o ciężkie zachorowanie na Covid-19. Jest to gen, który decyduje o tym, czy osoba zakażona koronawirusem w ciężki sposób przejdzie chorobę. - powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski na konferencji na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku w czwartek 13 stycznia.

Do tej pory wskazywaliśmy wiek i otyłość jako odpowiedzialne za ciężkie przechodzenie Covid-19. Dzięki półtorarocznej pracy naukowców, sfinansowanej przez Agencję Badań Medycznych, będziemy identyfikować osoby narażone na ciężkie przechorowanie. - dodał minister. - Konsekwencją odkrycia tego genu będzie stworzenie odpowiedniego testu genetycznego, który będzie - jak PCR - szybko identyfikował, czy pacjent ma ten gen i czy jest obciążony większym ryzykiem.

Wchodzimy obecnie na ścieżkę wdrożenia, umożlwiającą jeszcze lepszą opiekę nad pacjentami, którzy wymagają szczególnej uwagi. - podkreślił Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.


źródło: MZ