Rak jelita grubego: nowe perspektywy leczenia sekwencyjnego

Opublikowane 09 listopada 2019
Rak jelita grubego: nowe perspektywy leczenia sekwencyjnego

W obliczu refundacji innowacyjnych terapii w raku jelita grubego od 1 listopada br. Fundacja Wygrajmy Zdrowie organizuje konferencję, podczas której zostaną omówione perspektywy leczenia tego nowotworu w Polsce.

Fundacja Wygrajmy Zdrowie zaprasza na konferencję prasową, podczas której zostaną omówione perspektywy leczenia raka jelita grubego w Polsce w obliczu refundacji innowacyjnych terapii od 1 listopada br.


W konferencji udział wezmą:

- dr Barbara Radecka, Opolskie Centrum Onkologii

- prof. dr hab. Jarosław Reguła, Konsultant Krajowy w dziedzinie gastroenterologii

- dr Jerzy Gryglewicz, IZWOZ, Uczelnia Łazarskiego

- Dorota Kaniewska, POLILKO

- Szymon Chrostowski, Fundacja Wygrajmy Zdrowie

- Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia (TBC)

 

Data i godzina rozpoczęcia: 14. 11. 2019 r. (czwartek) o godz. 11:00

Miejsce: Centrum Prasowe Foksal (Dom Dziennikarza), ul. Foksal 3/5, sala B

Przypomnijmy: Rak jelita grubego jest drugą z powodów onkologicznych przyczyną zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu nowotworu jelita grubego umiera w Polsce aż 28 osób. Ponad 94% przypadków nowotworu jelita grubego występuje w populacji 50+. Nasz kraj odnotowuje najwyższą dynamikę liczby zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie. Oznacza to, że skala zachorowalności i umieralności z powodu tego nowotworu nieustannie wykazują istotną tendencję wzrostową. Tymczasem wczesne wykrycie raka jelita grubego pozwala na jego wyleczenie. Wobec alarmujących danych niezbędne jest podjęcie wielokierunkowych działań na rzecz zmniejszenia liczby zachorowań, spadku śmiertelności i poprawy przeżyć 5-letnich poprzez wdrożenie kompleksowości, koordynacji oraz monitorowania wyników leczenia.

Podstawowym leczeniem raka jelita grubego jest zabieg operacyjny, niemniej z uwagi na fakt, że nowotwór wykrywany jest w większości przypadków w późnym stadium, konieczne jest wdrożenie farmakoterapii. Zgodnie z zapisami programu lekowego, do tej pory pacjenci z progresją choroby po wyczerpaniu dostępnych opcji terapeutycznych byli pozbawieni możliwości dalszego leczenia. Najnowsza lista refundacyjna niesie w tym zakresie przełom. Podczas konferencji omówione zostaną te zmiany, a także inne wyzwania, jakie niesie leczenie nowotworu jelita grubego w przyszłości.