Curie4Curie – polsko-francuska współpraca w obszarze onkologii

Opublikowane 10 stycznia 2025
Curie4Curie – polsko-francuska współpraca w obszarze onkologii
10 stycznia 2025 roku w Narodowym Instytucie Onkologii odbyło się spotkanie „The 1st Curie Day”. Wydarzenie to, organizowane w ramach projektu Curie4Curie, jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i pogłębienia współpracy między Narodowym Instytutem Onkologii a Institut Curie w Paryżu – dwoma wiodącymi ośrodkami badawczo-klinicznymi w Europie założonymi przez Marię Skłodowską-Curie.

Ta współpraca to hołd dla Marii Skłodowskiej-Curie i jej niezłomnej wiary w to, że nauka i opieka nad pacjentami muszą iść w parze – prof. Thierry Philippe, Instytut Curie w Paryżu.

Curie4Curie

Projekt Curie4Curie (C4C) to wyjątkowa inicjatywa międzynarodowej współpracy naukowej, łącząca siły dwóch renomowanych ośrodków – Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie i Instytutu Curie w Paryżu. Inicjatorami projektu Curie4Curie są ówcześni dyrektorzy Instytutów w Warszawie i Paryżu – prof. Thierry Philip oraz prof. Jan Walewski, a także prof. Iwona Ługowska, Pełnomocnik Dyrektora NIO-PIB ds. Współpracy Międzynarodowej, która od samego początku pełni kluczową rolę w koordynacji działań projektowych, zapewniając ich spójność i skuteczność – dzięki ciągłemu zaangażowaniu prof. Ługowskiej oraz zespołów badawczych z obu Instytutów, projekt ten nabiera wyjątkowego znaczenia na mapie naukowych działań w Europie i poza nią – mówi dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor NIO-PIB.

Sama prof. Iwona Ługowska o Curie4Curie mówi: – Projekt ten jest doskonałym przykładem tego, jak międzynarodowa współpraca oparta na wspólnych wartościach i naukowej wizji może przyspieszać rozwój wiedzy oraz wprowadzać innowacje. Curie4Curie to nie tylko wspólne badania, ale także budowanie silnych relacji międzynarodowych, które mogą stać się fundamentem dalszych przełomowych działań w dziedzinie onkologii.

Siła międzynarodowej współpracy

Celem projektu Curie4Curie jest rozwój międzyośrodkowych badań, wymiana wiedzy oraz integracja środowisk naukowych zajmujących się nowotworami – w ramach Curie4Curie działają zespoły badawcze, składające się z polskich i francuskich naukowców, którzy wspólnie opracowują projekty koncentrujące się na priorytetowych obszarach współczesnej onkologii. Dzięki międzynarodowemu charakterowi projektu, uczestnicy mają dostęp do unikalnej wiedzy, zasobów oraz infrastruktury badawczej obu instytucji – tłumaczy prof. Ługowska.

Założeniem Curie4Curie jest też wspieranie i realizacja badań naukowych w kluczowych obszarach onkologii, takich jak prewencja nowotworów, diagnostyka, leczenie, edukacja specjalistów czy wdrażanie metod opartych na RWE (Real World Evidence), czyli danych z rzeczywistych praktyk klinicznych.

Przyszłość nauki i medycyny

Od początku Curie4Curie przynosi wymierne korzyści w zakresie międzynarodowej współpracy naukowej. Pierwsze spotkanie w ramach tej inicjatywy miało miejsce w maju 2023 roku w Paryżu, a gospodarzem był Instytut Curie. Wtedy to zespoły badawcze z Polski i Francji miały okazję przedstawić pierwsze wyniki prowadzonych prac, zidentyfikować obszary dalszej współpracy oraz określić priorytetowe kierunki rozwoju. Zacieśnienie relacji między obiema instytucjami, wymiana doświadczeń oraz wspólna wizja dalszego działania stały się siłą napędową projektu, a tamto wydarzenie solidnym fundamentem dla dalszych kroków w ramach projektu.

Ta współpraca to hołd dla Marii Skłodowskiej-Curie i jej niezłomnej wiary w to, że nauka i opieka nad pacjentami muszą iść w parze – podkreśla prof. Thierry Philip, który jest współinicjatorem i obecnie koordynatorem projektu Curie4Curie z ramienia Instytutu Curie w Paryżu. Uważam, że bardzo ważne jest, aby uczynić marzenie Marii Skłodowskiej-Curie rzeczywistością. Maria Curie była Polką. Pracowała w Paryżu, ale zawsze myślała o swoim kraju, Polsce. Łącząc siły w ramach tej inicjatywy, odzwierciedlamy jej ideały międzynarodowej solidarności i wspólnej pracy na rzecz lepszej przyszłości – kontynuuje prof. Philip.

The 1st Curie Day w Narodowym Instytucie Onkologii

Podczas tegorocznego spotkania to Narodowy Instytut Onkologii pełni rolę gospodarza, zapraszając partnerów do siebie. W ramach „The 1st Curie Day” przedstawiciele obu Instytutów omówili postępy prowadzonych badań, planując nowe przedsięwzięcia oraz dzieląc się wiedzą i doświadczeniami – Spotkanie w Warszawie to nie tylko okazja do zaprezentowania infrastruktury oraz działalności Narodowego Instytutu Onkologii, ale przede wszystkim platforma do dalszej integracji i rozwijania relacji między naszymi ośrodkami. Wierzymy, że wspólne działania, inspirowane dziedzictwem Marii Skłodowskiej-Curie, przyniosą przełomowe efekty w walce z nowotworami oraz wprowadza nowe standardy w światowej onkologii – podsumowuje wydarzenie dyrektor Beata Jagielska.

Jednym z kluczowych punktów tegorocznego spotkania była sesja podsumowująca poświęcona projektowi Curie4Curie, w trakcie której zaprezentowano m.in. wczesne fazy badań klinicznych jako opcji terapeutycznej dla pacjentów, charakterystykę nowotworów o nieznanym punkcie wyjścia czy badania nad enzymami MTARC jako biomarkerami raka piersi. Następnie omówiono priorytetowe obszary badawcze i możliwości dalszej współpracy naukowców z NIO oraz Institut Curie.

Inspiracja dla Europy

Kiedy zarządzałem Instytutem Curie w Paryżu, Curie4Curie był dla mnie jednym z kluczowych projektów. Teraz mój następca, profesor Alain Puiseux, poprosił mnie, abym został w Instytucie i koordynował ten program. Cieszę się, że podobnie jak ja, widzi jego siłę i potencjał – mówi  prof. Thierry Philip. Profesor zaznaczył także, że projekt jest wzorcowym przykładem międzynarodowej współpracy w dziedzinie onkologii, i jako taki został zaprezentowany podczas OECI Oncology Days 2024 w Helsinkach, stając się inspiracją dla całej europejskiej społeczności naukowej i medycznej. W planach na przyszłość znajduje się dalsze rozwijanie wspólnych projektów badawczych, zwłaszcza w obszarach onkologii molekularnej, terapii celowanych oraz immunoonkologii.

W perspektywie długoterminowej Curie4Curie ma stać się modelowym przykładem współpracy międzynarodowej, która poprzez integrację wiedzy i zasobów przyczynia się do poprawy jakości życia pacjentów oraz wyznacza nowe standardy w leczeniu chorób nowotworowych.

źródło: Narodowy Instytut Onkologii - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie