Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Pandemia COVID-19 - infodemia (dezinformacja) i rola umiejętności korzystania z e-zdrowia

Zaangażowanie społeczności ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania zagrożenia, jakie stanowi epidemia nowego koronawirusa (COVID-19). Jednak pandemii COVID-19 towarzyszy „infodemia”, termin używany w odniesieniu do szybkiego rozpowszechniania dezinformacji lub fałszywych wiadomości za pośrednictwem platform mediów społecznościowych i innych kanałów komunikacji.

2020-06-03 12:01

Bezpieczeństwo pacjentów to fundament zrównoważonego rozwoju Polski

Utrzymanie dotychczasowego kursu i ustanowienie zdrowia priorytetową dziedziną administracji rządowej jest konieczne. Zabezpieczenie potrzeb pacjentów jest niezbędne do walki z obecnym kryzysem zdrowotno-gospodarczym oraz fundamentem zrównoważonego rozwoju Polski w warunkach „nowej normalności”. - komentuje Jacek Graliński, przewodniczący Komitetu Farmaceutycznego Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.
2020-06-03 10:11

Zabiegi interwencyjne – sposób na powstrzymanie niewydolności serca - element trzeci

W kolejnym dniu Tygodnia Świadomości Niewydolności Serca o zabiegach interwencyjnych służących powstrzymaniu rozwoju niewydolności serca pisze dr hab. Andrzej Gackowski, prof. UJ, z Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca UJ CM.
2020-06-03 09:48

ASCO 2020: wyniki badania CheckMate-9LA - rak płuca

Piersze wyniki badania CheckMate-9LA wskazują, że niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem oraz chemioterapią znacząco wydłuża przeżycie całkowite w porównaniu z samą chemioterapią u pacjentów w pierwszej linii leczenia przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca.
2020-06-03 09:34

Walczyć o oddech - wytrzymać ból

Ogromny ból i strach przed śmiercią wskutek uduszenia, to codzienność pacjentów chorujących na rzadką chorobę - dziedziczny obrzęk naczynioruchowy (hereditary angioedema, HAE). Choroba objawia się niebezpiecznymi i niezwykle bolesnymi obrzękami w obrębie m.in. dróg oddechowych czy okolicy żołądka. Właśnie rusza kampania edukacyjna „HAE. Walczyć o oddech, wytrzymać ból”, która ma zwrócić uwagę na problemy osób zmagających się z tą rzadką chorobą.
2020-06-02 14:15

PTK: Nowoczesne leczenie niewydolności serca to już nie opcja - to pilna konieczność!

Hospitalizacje pochłaniają nawet 95 procent budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia dedykowanego niewydolności serca. To ogromne środki, których część można zaoszczędzić poprzez inwestycje w skuteczne terapie, ograniczające częstość hospitalizacji chorych. Zaoszczędzone pieniądze można reinwestować w programy edukacyjne, profilaktyczne i doskonalenie organizacji opieki zdrowotnej oraz wdrażanie nowych wysoce skutecznych metod leczenia.
2020-06-02 13:28

Alergia - fakty i mity

Można być uczulonym nie tylko na pyłki drzew czy sierść zwierząt, lecz także na alkohol, a nawet na… słońce! Do tego liczba alergików szybko się zwiększa. Nic zatem dziwnego, że temat alergii wywołuje coraz większe zainteresowanie i rodzi wiele pytań. Poznaj najważniejsze fakty i mity na temat alergii.
2020-06-02 13:17

Incydent – początek niewydolności serca - element drugi

Trwa Tydzień Świadomości Niewydolności Serca. Dzisiejsza publikacja poświęcona jest objawom niewydolności serca i pierwszym incydentom wskazującym na chorobę. Zapraszamy do lektury artykułu dr hab. n. med. Pawła Rubisia z Oddziału Klinicznego Chorób Serca i Naczyń, Collegium Medicum UJ, Sekcji Niewydolności Serca PTK.
2020-06-02 09:55

Prof. Jadwiga Nessler: KONS wyprzedził COVID-19

Epidemia w dobie pandemii to scenariusz więcej niż prawdopodobny. Skala niewydolności serca przyrasta dramatycznie, a w jej terapii nic nie będzie takie samo, jak przed pandemią COVID-19. Koronawirus wymusił wdrożenie pewnych rozwiązań programu KONS. Najwyższy czas na implementację całej strategii – mówi prof. Jadwiga Nessler, Kierownik Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Collegium Medicum UJ.

2020-06-01 17:11

Zainteresowanie zdalnymi poradami dot. zdrowia psychicznego w czasie pandemii wzrosło aż o 50 proc.

Od początku pandemii ogólna liczba tygodniowych telekonsultacji medycznych wzrosła o 32 proc., a zainteresowanie poradami dot. zdrowia psychicznego aż o 50 proc. KRY, europejski lider w sektorze telemedycyny, prognozuje, że „nowa rzeczywistość” będzie mocno związana z troską o zdrowie, kondycję psychiczną i bezpieczeństwo.
2020-06-01 14:21

Stanowisko ZPP w sprawie ustawy o zawodzie farmaceuty

26 maja Sejmowa Komisja Zdrowia rozpoczęła prace nad przedłożonym i zatwierdzonym przez rząd projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców komentuje projekt ustawy.
2020-06-01 13:15

Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) po roku

Ponad 5 milionów komunikatów poprawnych oraz poprawnych z ostrzeżeniami przyjęto od 1 kwietnia 2019 roku w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL). Rekordowy komunikat – z 59 818 transakcjami – zarejestrowano 20 marca 2020 roku. Minął rok od uruchomienia ZSMOPL - podaje CSIOZ.
2020-06-01 13:00