Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Jak polscy pacjenci oceniają opiekę onkologiczną?

Inicjatywa All.Can Polska przygotowała raport: „Jak polscy pacjenci oceniają opiekę onkologiczną?” oparty na badaniu opinii respondentów z Polski, którzy wzięli udział w międzynarodowym badaniu ankietowym. Pytania dotyczyły oceny jakości opieki onkologicznej, aspektów finansowych związanych z chorobą, jak i otrzymanego wsparcia ze strony lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów, dietetyków,
a także organizacji pacjentów.
2019-11-14 12:28

Znamy już skład Sejmowej Komisji Zdrowia

Dziś ukonstytuowała się Sejmowa Komisja Zdrowia. Wiemy już, którzy posłowie będą w niej zasiadać. W Komisji chyba nigdy wcześniej nie było tylu lekarzy. Skład prezydium nie jest jeszcze znany.
2019-11-14 00:08

Prof. Grodzki: jedną z pierwszych inicjatyw likwidacja biurokracji w ochronie zdrowia

Jedną z pierwszych inicjatyw nowego marszałka Senatu będzie próba likwidacji biurokracji w służbie zdrowia - donosi PAP/Rynek Zdrowia.
2019-11-13 13:36

Profesor Grodzki Marszałkiem Senatu

We wtorek 12 listopada br. odbyło się także pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji. Nowym Marszałkiem Senatu został "zdrowotny" senator, prof. Tomasz Grodzki, torakochirirg, zaangażowany także w walkę o poprawę sytuacji pacjentów z mukowiscydozą. Przewagą 3 głosów zwyciężył dotychczasowego Marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego. Przybliżamy sylwetkę nowego Marszałka.
2019-11-12 22:25

Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji

We wtorek 12 listopada rozpoczęła się IX kadencja Sejmu. Pierwsze posiedzenie otworzył marszałek-senior Antoni Macierewicz. Posłowie złożyli ślubowanie i wybrali Elżbietę Witek na stanowisko Marszałka Sejmu. W inauguracyjnym posiedzeniu Izby uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

2019-11-12 22:16

Dane pacjentów a nowe technologie: duże szanse, duże obawy

Nowe technologie mają wspierać zdrowszą przyszłość dla pacjentów i społeczeństwa. Ale co z obawami opinii publicznej na temat wykorzystania danychpacjentów z dokumentacji medycznej?  - czytamy w najnowszym numerze „The Lancet”.
2019-11-11 17:02

Mija sto lat od podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego kwestie opieki zdrowotnej w Polsce.

Z okazji Święta Niepodległości przypominamy, jak wykuwała się odpowiedzialność nowo odrodzonego państwa polskiego za zdrowie obywateli. W 1919 r. wydano dekret o obowiązkowym ubezpieczeniu pracowników, wzorowany na niemieckich rozwiązaniach. Był to pierwszy polski akt prawny o ubezpieczeniu na wypadek choroby. Dekret gwarantował pracownikom i ich rodzinom pomoc lekarską, leczenie szpitalne i zasiłek chorobowy i stał się podstawą do tworzenia systemu ubezpieczeniowego.

2019-11-11 10:52

Rak jelita grubego: nowe perspektywy leczenia sekwencyjnego

W obliczu refundacji innowacyjnych terapii w raku jelita grubego od 1 listopada br. Fundacja Wygrajmy Zdrowie organizuje konferencję, podczas której zostaną omówione perspektywy leczenia tego nowotworu w Polsce.

2019-11-09 13:41

Festiwal "Black or white" Muzyka w służbie zdrowia

Nowotwory neuroendokrynne to ważny problem, o którym wciąż zbyt niewiele wiemy. Z tej przyczyny stowarzyszenia pacjentów i eksperci z całego świata przypominają o tym typie nowotworów podczas Dnia Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych (10.11).
2019-11-09 13:09

Łukasz Szumowski pozostanie Ministrem Zdrowia

8 listopada Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego rządu. Łukasz Szumowski pozostał na stanowisku Ministra Zdrowia. Z tej okazji przypominamy naszą rozmowę z Panem Ministrem o potencjale Polski w obszarze badań klinicznych.
2019-11-09 12:27

Efekt Grety? Jak młodzi Polacy reagują na globalne ocieplenie?

W sprawach związanych z ochroną środowiska najmocniej słychać głos najmłodszych Polaków. Pokolenie Zet wyróżnia się wiedzą, wrażliwością i najczęściej deklaruje gotowość do zmiany nawyków, jeśli chodzi o sprawy związane z troską o środowisko. Ale z wygody lata samolotem - wynika z badania przeprowadzonego przez Busradar.pl.
2019-11-08 12:31

Polska aż na dziewiątym miejscu ...od końca. Chodzi o raka jelita grubego

W najnowszym rankungu OECD „Health at a glance” Polska zajęła 9. miejsce od końca pod względem przeżyć 5-letnich w raku jelita grubego (dane za okres 2010-14).
2019-11-07 14:05