Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Farmaceuci i Kierownicy Aptek vs Ustawa o Zawodzie Farmaceuty – czyli dokąd zmierzamy
Wejście w życie ustawy o zawodzie farmaceuty stało się faktem. Dziś farmaceuci, kierownicy aptek oraz apteki muszą mierzyć się z nową rzeczywistością również prawną – jak z niej efektywnie korzystać?
84. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - ostatnie dni rejestracji
11-12 czerwca bieżącego roku odbędzie się 84. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego & XIII Konferencji „Kardiologii Polskiej”. Ze względu na kolejny rok pandemii COVID-19, wydarzenie również w tym roku odbędzie się w trybie online. Podczas konferencji zostaną przedstawione wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC – European Society of Cardiology).
Alergia na pyłki: sposoby na łzawiące i szczypiące oczy
Zamiast cieszyć się wiosną i latem alergicy często ukrywają się w tym czasie w domu. Podczas pylenia ich oczy łzawią, swędzą, są zaczerwienione i podrażnione. Można jednak skutecznie łagodzić te mało przyjemne objawy. Sprawdź jak sobie pomóc.
Organon EESC rozpoczyna działalność jako nowa spółka zajmująca się zdrowiem kobiet
Organon rozpoczyna działalności jako jedyna firma tej wielkości o zasięgu globalnym, koncentrująca się wyłącznie na zdrowiu kobiet. Organon EECS, na której czele stanie Okana Isikci, obejmie swoim zasięgiem Czechy, Słowację, Węgry, Polskę, Bułgarię, Rumunię, Chorwację, Słowenię, Serbię, Macedonię Północną, Czarnogórę, Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Grecję, Cypr i Maltę, gdzie wraz z ponad 150 pracownikami skoncentruje się na dostarczaniu skutecznych leków i rozwiązań dla zdrowszego życia każdej kobiety i jej rodziny.
Trwają badania nad nowymi lekami na choroby bakteryjne
Choroby bakteryjne, np. gruźlica, błonica czy rzeżączka, mogą ponownie stać się poważnym problemem zdrowotnym, ze względu na nasilające się zjawisko antybiotykooporności. Zespół badaczy UW prowadzi badania, mające wyłonić leki nowej generacji, oddziałujące na większość najgroźniejszych bakterii.
Przełom medyczny w Poznaniu daje nadzieję pacjentom walczącym o wzrok
W Poznaniu rozpoczęto pierwszą w Polsce terapię genową dającą wielu pacjentom cierpiącym na genetyczne choroby oczu nadzieję na zahamowanie procesu utraty wzroku, a nawet przywrócenie widzenia - poinformowano na konferencji prasowej pt. „Genetyczne schorzenia wzroku - przełom w zasięgu ręki”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Retina AMD Polska w Centrum Prasowym PAP.
Leczenie schizofrenii w Polsce - relacja z posiedzenia Podkomisji Stałej ds. Zdrowia Psychicznego
Schizofrenia to jedna z najcięższych chorób przewlekłych w obszarze zdrowia psychicznego. Według danych NFZ, liczba pacjentów z rozpoznaną schizofrenią korzystających w ciągu ostatnich lat ze świadczeń medycznych w Polsce wyniosła ok. 150-160 tys. osób, szacuje się jednak, że liczba chorych może sięgać nawet 200 tys. Aby zapewnić pacjentom dostęp do optymalnego leczenia, konieczne jest umożliwienie im dostępu do nowoczesnej, bezpłatnej farmakoterapii, wspartej psychoterapią. Ważny jest także szybki dostęp do stałej opieki, co zapewniają Centra Zdrowia Psychicznego - wskazywali eksperci podczas posiedzenia Sejmowej Podkomisji Stałej ds. Zdrowia Psychicznego w dniu 1 czerwca.
Jak środki z opłaty cukrowej mogą usprawnić system opieki diabetologicznej
Cukrzyca jest jedną z chorób, które najbardziej obciążają system ochrony zdrowia, tymczasem w 2021 r. z tytułu opłaty cukrowej do NFZ powinno trafić nawet 3 mld PLN. Zdaniem ekspertów środki te powinny zostać spożytkowane na zapewnienie pacjentom szerszego dostępu do innowacyjnych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy, specjalistyczne centra opieki diabetologicznej, szerszy dostęp do diagnostyki, systemów monitorujących, jak również edukację i promocję aktywnego stylu życia.
Kolejne poluzowanie obostrzeń od 6 czerwca
Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w środę 2 czerwca przedstawił kolejne kroki luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, które nastąpią w 2 etapach od 6 do 25 czerwca i od 26 czerwca do 31 sierpnia.
Certyfikaty Covid dostępne już od 1 czerwca
Już od 1 czerwca w Polsce wydawane są certyfikaty Covid, które zapewnią swobodę podróży w krajach UE. Od 1 lipca certyfikat będzie wydawany i stosowany we wszystkich państwach członkowskich UE, ale w Polsce dostępny do pobrania jest już od 1 czerwca: – Polska znalazła się w gronie 7 państw, które już teraz mogą wydać certyfikat – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Tydzień Niewydolności Serca - sprawdź jak chronić swoje serce
Asocjacja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego już po raz drugi w dniach 1-7 czerwca organizuje Tydzień Świadomości Niewydolności Serca. W tym roku ten czas dedykowany jest szczególnie zapobieganiu wystąpieniu niewydolności serca u osób, które do tej pory żyły w poczuciu zdrowia oraz progresji NS u chorych już zdiagnozowanych. Zapraszamy do przeczytania artykułu poświęconego czynnikom ryzyka NS autorstwa prof. dr hab. n. med. Agnieszki Pawlak, Kierownik Pododdziału Niewydolności Serca Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA.
Szczepienia dzieci w wielu 12-15 lat od 7 czerwca
7 czerwca rozpocznie się szczepienie na koronawirusa dzieci w wieku 12 - 15 lat w punktach szczepień - poinformował 1 czerwca (wtorek) minister Michał Dworczyk, pełnomicnik rządu ds. narodowego programu szczepień.