Z okazji obchodzonego 23 czerwca Ogólnopolskiego Dnia Świadomości Raka Prostaty ustanowionego w 2011 roku przez Fundację Wygrajmy Zdrowie, o roli profilaktyki i diagnostyka nowotworu gruczołu krokowego oraz świadomości społecznej na jego temat rozmawiamy z Szymonem Chrostowskim, prezesem fundacji. Rak prostaty to najczęstszy nowotwór w populacji męskiej. Regularne badania profilaktyczne oraz konsultacje z urologiem są kluczem do zdrowie na lata.
Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Fundacja K.I.D.S. i Nationale-Nederlanden pracują nad projektem VR dla dziecięcych szpitali
Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości jako wsparcia dla najmłodszych pacjentów to jedna z inicjatyw Fundacji K.I.D.S., której celem jest stworzenie nowoczesnych szpitali przyszłości. Wprowadzenie do placówek medycznych rozwiązań VR ma zminimalizować ból oraz stres u dzieci podczas zabiegów medycznych, np. wkłuć dożylnych.
Hemofilia - choroba, która weryfikuje rzeczywistość chłopców wchodzących w dorosłość
Hemofilia jest chorobą przewlekłą, której nie da się całkowicie wyleczyć. Jednak odpowiednia kompleksowa opieka i personalizowana profilaktyka sprawia, że chorzy mogą prowadzić aktywne życie, niemalże tak jak ich zdrowi rówieśnicy. Obecnie możliwe jest skuteczniejsze kontrolowanie choroby. Standardem leczenia osób z hemofilią, które nie ukończyły 18 r.ż. jest personalizowana profilaktyka, dostęp do aplikacji mobilnej umożliwiającej bieżące monitorowanie stężenia czynnika krzepnięcia krwi, ale również szeroko pojęty serwis w postaci dostaw domowych leków, stała opieka pielęgniarska, warsztaty edukacyjne.
Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMIT 27/2021 w dniu 28.06.2021 r.
Plan obrad na posiedzeniu Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w dniu 28 czerwca 2021 r.
POLSTIM 2021: Innowacyjna elektrofizjologia i elektroterapia dla lepszego zdrowia Pacjentów
22 sesje, 75 wykładów i ponad 800 uczestników - doroczna Konferencja Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dobiegła końca. Wybitni kardiolodzy elektrofizjolodzy dyskutowali o najnowszych metodach diagnostyki i terapii zaburzeń rytmu serca oraz o aktualnych wytycznych naukowych. W programie nie zabrakło tematów trudnych i kontrowersyjnych a także gorących merytorycznych dyskusji w gronie nestorów środowiska zaburzeń rytmu, cenionych ekspertów z zagranicy i z zaprzyjaźnionych Sekcji PTK. Podczas e-POLSTIMu 2021 prof. Romuald Ochotny został odznaczony medalem im. prof. Mariusza Stopczyka - najwyższym odznaczeniem Sekcji Rytmu Serca PTK.
Na Dolnym Śląsku trwa proces łączenia trzech marszałkowskich szpitali - to kolejny etap inwestycji Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu
Obecnie trwa proces łączenia trzech istniejących już szpitali należących do samorządu województwa -Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Skonsolidowane podmioty stworzą nowy ośrodek oferujący pełen zakres nowoczesnego i kompleksowego leczenia onkologicznego, hematologicznego i pulmonologicznego. Każdy etap procesu łączenia jest konsultowany i uzgadniany z kadrami medycznymi łączonych placówek.
Lipcowa lista leków refundowanych opublikowana
Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych obowiązujący od 1 lipca 2021 r.
Fapon Biotech: pilna potrzeba wczesnego wykrywania mukormykozy w przebiegu COVID-19
Mukormykoza, znana pod nazwą czarny grzyb wyniszczająca infekcja, która rozprzestrzenia się w Indiach u osób chorujących na COVID-19, przykuła uwagę całego świata. Ostatnio odnotowano w tym kraju 57150 przypadków, co spowodowało umieralność na poziomie 54%. Niestety, diagnoza mukormykozy jest często stawiana zbyt późno ze względu na przedłużające się obciążenie systemu opieki zdrowotnej spowodowane epidemią COVID-19, pogarszającą jeszcze bardziej tę sytuację.
Debata publiczna na temat terapii komórkowych trwa - poruszające historie w ramach akcji #PacjenciMająMOCgłosu
Trwa II odsłona kampanii społecznej „Moc Komórek – Wybierajmy Potwierdzone Terapie Komórkowe”, w której główny nacisk został położony na perspektywę pacjenta będącego w trakcie bądź po zakończonej terapii komórkowej. W ramach kampanii została zainicjowana akcja #PacjenciMająMOCgłosu, podczas której publikowane są materiały filmowe z udziałem pacjentów, którzy opowiadają o tym, jak zmieniła się ich jakość funkcjonowania i życia po zastosowaniu terapii komórkowej.
(R)ewolucja w funkcjonowaniu aptek i pracy farmaceutów!?
Ustawa o zawodzie farmaceuty jest fundamentem, na którym budowane będą konkretne usługi zdrowotne. Nawiązuje do nich raport Ministerstwa Zdrowia definiujący 7 takich usług, które w różnej perspektywie czasowej będą stopniowo wprowadzane do aptek. O jakich usługach mowa? Czy farmaceuci są na nie gotowi?
Rusza czwarta edycja programu „Moje miejsce na Ziemi”!
Nabór do czwartej edycji programu „Moje miejsce na Ziemi”, w ramach którego Fundacja ORLEN przekaże kolejne 2 miliony złotych na wsparcie lokalnych społeczności rozpocznie się 21 czerwca 2021 roku. To największy program grantowy Fundacji ORLEN i jeden z największych realizowanych przez fundacje korporacyjne. O wsparcie finansowe na realizację lokalnych inicjatyw ubiegać się mogą nie tylko przedstawiciele organizacji pozarządowych, ale również jednostki ochotniczej straży pożarnej, koła, biblioteki, szkoły, instytucje kultury i sportu, parafie, a także jednostki samorządu terytorialnego.
Światowy Tydzień Kontynencji WCW 2021
Już po raz 13. z inicjatywy Stowarzyszenia „UroConti” rusza Światowy Tydzień Kontynencji (World Continence Week - WCW) w Polsce. Jego obchody służą budowaniu świadomości wpływu inkontynencji na życie pacjentów i zachęcaniu ich do szukania pomocy, by nie musieli cierpieć w samotności i milczeniu.