Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Zaszczep się przeciw Covid-19. Do 24 grudnia możesz to zrobić bez zapisu
Od 2 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia wszystkie osoby z wystawionym e-skierowaniem będą miały możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych (PSP) bez konieczności wcześniejszego zapisania się.
Pierwszy doustny lek na SMA pomaga także dorosłym pacjentom
Erwin ma 30 lat, lubi słuchać muzyki i podróżować po Polsce, choć może robić to wyłącznie w pozycji leżącej. Nikola to śliczna osiemnastolatka, której pasją są konie i wizaż. Obydwoje chorują na rdzeniowy zanik mięśni. W momencie rozpoznania u nich SMA, lekarze mogli zaoferować im jedynie rehabilitację i wsparcie emocjonalne. Dziś obydwoje otrzymują leczenie farmakologiczne – pierwszy doustny lek na SMA. I choć zanim dostali lek, choroba poczyniła już wiele nieodwracalnych zmian w ich ciałach, dziś obydwoje przyznają, że widzą wyraźną poprawę – są silniejsi, mogą wyraźniej i głośniej mówić i pełniej oddychać. Chcą realizować swoje plany i pasje.
Wspólny apel branży w sprawie projektu ustawy o wyrobach medycznych
Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy zawiera zapisy, które będą miały negatywny wpływ na wiele grup uczestników systemu ochrony zdrowia, tj. pacjentów, szpitale, lekarzy, farmaceutów, techników dentystycznych, protetyków, podologów oraz przedsiębiorców zajmujących się obrotem wyrobami medycznymi. Podmioty z branży ochrony zdrowia wyrażają wobec tej sytuacji mocny sprzeciw – 26 listopada z inicjatywy Izby POLMED do Sejmu zostało przekazane wspólne stanowisko 15 organizacji, m.in. Krajowej Izby Gospodarczej, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Polskiej Federacji Szpitali, czy Pracodawców RP.
Zmiany w systemie ochrony zdrowia wymagają współpracy organizacji pacjentów, klinicystów oraz administracji publicznej. Czy jesteśmy na nią gotowi?
– Jeżeli chcemy mieć system zbudowany na wartościach, nie da się go zbudować bez roli i wsparcia organizacji pacjentów – podkreślał Minister Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta podczas konferencji zorganizowanej w ramach programu PACJENCI.PRO. Jej uczestnicy są zgodni – zrozumienie potrzeb pacjentów i wyzwań w ochronie zdrowia, to wkład organizacji pacjentów cenny dla wszystkich instytucji odpowiedzialnych za współtworzenie polityki zdrowotnej państwa. Czy potrafimy z tego doświadczenia korzystać?
Niewydolność nerek ma większy wpływ na długość życia kobiet niż mężczyzn
Nowe badania naukowców z Uniwersytetu w Sydney dotyczące pacjentów chorujących na niewydolność nerek wskazują, że kobiety żyją znacznie krócej niż mężczyźni. Są bardziej narażone na przedwczesną śmierć z powodu choroby nerek i tracą także więcej lat życia. Wyniki badań z Sydney obserwujemy w praktyce w Polsce – mówi Konsultant Krajowy ds. nefrologii prof. Ryszard Gellert.
Przyszłość opieki długoterminowej w Polsce - czy jest zagrożona?
Uczestnicy 3. edycji konferencji „Opieka długoterminowa w Polsce dzisiaj i jutro” uważają, że został zmarnowany kolejny rok, co oznacza, że problemy narastają a rozwiązań nadal brakuje. Ich niepokój budzą nie tylko prognozy demograficzne, ale też zapowiedzi szukania dalszych oszczędności w opiece długoterminowej.
Ważne zmiany dla pacjentów w dostępie do środków absorpcyjnych od 1 grudnia
1 grudnia wchodzą w życie zmiany limitów finansowych w refundacji środków absorpcyjnych, cewników czy worków do zbiórki moczu. To historyczna zmiana, na którą pacjenci czekali 22 lata.
Sanofi z nową prezes zarządu w Polsce
Nowym prezesem zarządu Sanofi-Aventis sp. z o.o. została Agnieszka Grzybowska-Zalewska, dyrektor generalna Sanofi Genzyme w Polsce. Dotychczasowa prezes Sanofi w Polsce – Magdalena Kruszewska – przechodzi do struktur globalnych.
Postawmy na męskie zdrowie nie tylko w czasie Movember
Aby poprawić sytuację pacjentów z nowotworami męskimi w naszym kraju potrzeba nie tylko zmian systemowych w zakresie diagnostyki, profilaktyki i leczenia, ale przede wszystkim większej świadomości tego problemu. Konieczne jest też zachęcanie mężczyzn, by poświęcali swojemu zdrowiu więcej uwagi każdego dnia – to główne przesłanie kończącego się miesiąca świadomości nowotworów męskich oraz akcji Movember, w które włączyła się również Fundacja Wygrajmy Zdrowie.
Sprawdź czy chorujesz na niewydolność serca
Niewydolność serca to podstępne, ciężkie, przewlekłe schorzenie kardiologiczne, zwane epidemią XXI wieku. Czy wiesz, że prozaiczne objawy, takie jak zmęczenie, zadyszka czy duszności mogą świadczyć o rozwoju niewydolności serca? Jak je rozpoznać i mierzyć? Co powinno nas zaalarmować? - pytamy dr hab. n. med. Pawła Rubisia, prof. UJ, sekretarza Asocjacji Niewydolności Serca, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Kompleksowa opieka zdrowotna w połączeniu z aktywnością fizyczną i profilaktyką to klucz do zdrowia pracownika
Ponad połowa pracowników narażona jest przynajmniej na jeden czynnik ryzyka prowadzący do problemów zdrowotnych. Dodatkowo pandemia COVID-19 negatywnie wpłynęła na zdrowie pracowników, zarówno bezpośrednio (problemy psychiczne) lub pośrednio (zmniejszenie profilaktyki, aktywności fizycznej). Z najnowszego raportu Medicover pt. „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2021” wynika, że opieka zdrowotna stanowi wymierną korzyść nie tylko dla pracowników, lecz także dla pracodawców. Dzięki temu firma może zaoszczędzić rocznie ponad 1400 zł na kosztach absencji i prezenteizmu.
Rozpoczynają się prace nad wdrożeniem technologii RNA w Polsce
Rozwój produktów opartych na kwasach nukleinowych to obecnie jeden z najbardziej obiecujących trendów współczesnej biotechnologii nieprzypadkowo nazywany „medyczną technologią przyszłości”. Wykorzystywanie różnych rodzajów cząsteczek RNA (mRNA, seRNA, siRNA, miRNA czy aptamery RNA) jako produktów leczniczych stwarza nowe możliwości dla twórców leków oraz możliwość opracowania nowych produktów leczniczych działających na cele terapeutyczne, które dotąd były uznawane za nieosiągalne.