Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Irena Rej: zgłaszamy propozycje zmian w nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym

W związku z informacjami o podjęciu prac nad projektem nowelizacji Ustawy o Funduszu Medycznym - jako Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”, skierowaliśmy do Prezydenta RP oraz Ministra Zdrowia pismo zawierające propozycje wprowadzenia istotnych zmian do ustawy. - informuje Irena Rej, prezes Izby.
2021-12-21 12:27

Elektroterapia 2021: science, ale już nie fiction. Technologie przyszłości w codziennej praktyce kardiologicznej

Podczas dorocznej konferencji „Co nowego w elektroterapii? I nie tylko”, która odbyła się 17 i 18 grudnia w Wiśle, kardiolodzy z ośrodków z całej Polski przedstawili najnowsze technologie stosowane w diagnostyce i terapii kardiologicznej. W elektroterapii jest coraz więcej precyzji i personalizacji, a mniej inwazyjności i uniwersalizacji. Technologie rodem z „Gwiezdnych wojen” nie są już futuryzmem, ale rzeczywistością – lasery, inteligentne algorytmy i komunikujące się ze sobą oraz z pacjentem narzędzia znajdują stałe miejsce w codziennej praktyce klinicznej, także w Polsce – udowadniali specjaliści.
2021-12-21 11:48

XI Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego - podsumowanie

Zaburzenia lipidowe, najnowsza wiedza, dziesiątki merytorycznych wykładów oraz paneli dyskusyjnych – tak scharakteryzować można XI edycję Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. Tegoroczna formuła wydarzenia miała charakter hybrydowy – oglądający uczestniczyli w wydarzeniu online, natomiast eksperci mieli możliwość przedstawienia swoich wykładów w specjalnie przygotowanym studiu. Polskie Towarzystwo Lipidologiczne organizując swój Kongres postawiło sobie bardzo ważny cel – edukacja lekarzy oraz pacjentów na temat zaburzeń lipidowych.
2021-12-21 09:11

Młodość a profilaktyka niewydolności serca

Schorzenia kardiologiczne coraz częściej dotyczą nie tylko osób starszych, ale również młodych. Na co powinny zwracać uwagę osoby w młodszym wieku? Czy z pozoru niegroźna infekcja może skutkować cięższymi powikłaniami? – rozmowa z prof. dr hab. n. med. Agnieszką Pawlak, Kierownik Pododziału Niewydolności Serca Kliniki Kardiologii CSK MSWiA w Warszawie.
2021-12-20 15:48

Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspiera rozwój kadry medycznej w regionie

Rozstrzygnięto nabór do marszałkowskiego Programu Stypendialnego dla studentów I stopnia kształcących się na kierunkach pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne. To już trzecia edycja Programu stypendialnego organizowanego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. W tym roku stypendia otrzyma aż 50 studentów.
2021-12-20 14:02

SGGW uruchomiła nowe Centrum Medycyny Translacyjnej

CMT-SGGW będzie urzeczywistniało swoją misję poprzez realizację projektów medycznych i wdrażanie wyników badań do terapii różnego rodzaju chorób i schorzeń, jakie występują u ludzi. Założenia badawcze oraz skuteczność leczenia pacjenta będą weryfikowane na etapie doświadczeń na modelach zwierzęcych, czego często brakuje w powstających na świecie ośrodkach medycyny translacyjnej. CMT-SGGW jest jedną z pierwszych takich jednostek w tym obszarze nie tylko w Europie, ale i na świecie.
2021-12-20 10:16

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciw Covid-19. Odpowiada dr Ernest Kuchar

Mamy obecnie możliwość zaszczepienia dzieci z grupy wiekowej 5-11 lat przeciwko COVID-19. O tym, czy pójść z dzieckiem do punktu szczepień, a jeśli tak, to dlaczego warto to zrobić, mówi dr. hab. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
2021-12-20 10:06

Czy uda się wyeliminować raka szyjki macicy? Unia Europejska ma taki plan

Europejski Plan Walki z Rakiem (Europe’s Beating Cancer Plan) zakłada, że aby wyeliminować nowotwory związane z zakażeniem HPV, konieczne jest zaszczepienie 90 proc. docelowej populacji dziewcząt i zwiększenie odsetka zaszczepionych chłopców do 2030 r. W Polsce możemy zrealizować plan zaszczepienia 60 proc. docelowej populacji dziewcząt i chłopców do końca 2028 r., ale konieczna jest  m.in. szeroka akcja promocyjna tych szczepień, ocenia prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej.
2021-12-17 13:33

Dr Gałązka-Sobotka: w Polsce obserwuje się uznaniową ocenę astmy i jej nieoptymalne leczenie

W diagnostyce i leczeniu astmy polski system ochrony zdrowia pozostaje daleko od światowych standardów. Do obszarów wymagających natychmiastowej poprawy należą: czas od pojawienia się pierwszych objawów do rozpoznania choroby, znajomość międzynarodowych wytycznych klinicznych, bieżące monitorowanie skuteczności stosowanej przez pacjenta terapii, koszty bezpośrednie i pośrednie generowane przez astmę oskrzelową dla systemu ochrony zdrowia. Działania, które pozwolą na wzrost efektywności leczenia i obniżenie jego kosztów, powinny zakładać zmiany na wszystkich poziomach systemu opieki zdrowotnej.
2021-12-17 13:18

Warunki refundacji nowoczesnych terapii w cukrzycy są nieadekwatne do potrzeb

Jedna z największych pandemii niezakaźnych ludzkości - cukrzyca, nabiera w naszym kraju rozpędu. Obecnie chorują na nią ponad trzy miliony Polaków, a ich liczba wzrasta o 3,7 proc. rocznie. 80-90 proc. pacjentów ma rozpoznaną cukrzycę typu 2, a 20 proc. z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że na nią cierpi. Eksperci apelują o rozszerzenie dla cukrzyków z powikłaniami sercowo-naczyniowymi/nerkowymi refundacji nowoczesnych terapii, które uratują ich życie, szczególnie w dobie pandemii COVID-19.
2021-12-17 10:21

dr Filip Raciborski: Niechęć do szczepień to ryzyko powrotu niektórych chorób zakaźnych

W dobie COVID-19 uaktywniły się ruchy antyszczepionkowe, które już przed pandemią podważały skuteczność i potrzebę prowadzenia szczepień ochronnych. W dłuższej perspektywie grozi to powrotem chorób, które zostały opanowane i nie stanowiły do tej pory zagrożenia. – Odchodzenie od szczepień może przynieść pogorszenie jakości życia Polaków, poczucia bezpieczeństwa i ogólnego dobrostanu – przestrzega dr hab. n. med. Filip Raciborski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
2021-12-17 10:05

Wentylacja domowa - trwa protest świadczeniodawców. Wstrzymano przyjęcia nowych pacjentów do wentylacji domowej. Czy dojdzie do porozumienia?

Podmioty zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM) od 6 grudnia nie przyjmują nowych dorosłych pacjentów kwalifikowanych przez lekarzy do wentylacji domowej. Tej dramatycznej dla świadczeniodawców decyzji nie zmieniły nawet grożby kar  zerwania umów ze strony NFZ. Związek uznaje je za niezasadne i nadal czeka na zaproszenie do rozmów ze strony Ministerstwa Zdrowia. 
2021-12-16 15:57