Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Jesteś w ciąży? - zaszczep się przeciw Covid-19. Chronisz siebie i dziecko

Jeżeli jesteś w ciąży i zakazisz się koronawirusem, masz 20-krotnie wyższe ryzyko ciężkiej niewydolności oddechowej. Nie będzie ona obojętna dla twojego rozwijającego się dziecka - ostrzega prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, z-ca ordynatora Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Podkreśla, że szczepienie jest bezpieczne i bardzo skuteczne, w dodatku chroni nie tylko przyszłą mamę, ale również jej dziecko po urodzeniu.
2021-12-27 09:53

Pracownicy stacji dializ także zasługują na dodatki covidowe. Chodzi o poczucie sprawiedliwości wszystkich pracowników ochrony zdrowia

Uważamy, że zasady przyznawania dodatków COVID-19 nie są równe dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia i pomijają bardzo ważne ogniwo w opiece nad pacjentami zagrożonymi zakażeniem koronawirusem. Widzimy, że liczba osób wykluczonych ze świadczeń jest ogromna, nie ma tam sanitariuszy, pracowników szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć, diagnostów laboratoryjnych i personelu stacji dializ. Placówki, które oficjalnie nie mają formalnie łóżek covidowych, są wykluczone z tego dodatku, mimo że personel pracuje z pacjentami chorymi na COVID-19 i ponosi podobne ryzyko zdrowotne w podobnych warunkach pracy. - podkreśla dr hab. n. med. Szymon Brzósko, nefrolog, dyrektor medyczny DaVita Polska.
2021-12-27 09:40

ONCOdekalog, czyli profilaktyka nowotworowa od kuchni

ONCOdekalog to pierwsza książka kucharska dedykowana profilaktyce onkologicznej. Celem projektu, który powstał dzięki współpracy fundacji Zostaw Swój Ślad oraz firmy Ardigen jest zwiększenie wiedzy na temat możliwości przeciwdziałania nowotworom oraz pomoc dzieciom dotkniętym tą chorobą. Część dochodu ze sprzedaży poradnika zostanie przeznaczona na leczenie, terapię oraz psychoedukację najmłodszych pacjentów onkologicznych.
2021-12-27 09:21

MEDmeetsTECH: technologie pomogą w spłacie pandemicznego długu zdrowotnego

Medycyna i nowoczesne technologie tworzą nierozerwalny duet, którego beneficjentami są pacjenci oraz całe systemy ochrony zdrowia – to jeden z wniosków 12 edycji konferencji MEDmeetsTECH. Podczas czterech sesji tematycznych uczestnicy mieli okazję dyskutować m.in. o kierunkach rozwoju obszaru mHealth, nowych technologiach w telepsychiatrii, czy nie lekowych rozwiązaniach, wspierających pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi.
2021-12-23 10:11

Samorządy medyczne za obowiązkiem szczepień pracowników ochrony zdrowia

Przedstawiciele samorządów medycznych w wydanym we wtorek stanowisku opowiedzieli się  za obowiązkiem szczepień dla pracowników medycznych. Samorządy Zawodów Medycznych stoją na stanowisku, iż szczepienia ochronne są jednym z największych osiągnieć cywilizacyjnych w zakresie ochrony zdrowia i stanowią najskuteczniejszą metodę zapobiegania groźnym dla życia i zdrowia chorobom zakaźnym.
2021-12-23 10:05

2021 rokiem rewolucji w branży wyrobów medycznych

Z jednej strony sukcesy oraz optymistyczne prognozy na przyszłość, z drugiej – istotne zagrożenia, które mogą utrudnić rozwój całej branży i w znacznym stopniu ograniczyć dostęp do podstawowych wyrobów medycznych. 2021 rok bez wątpienia jest intensywny, co wynika z licznych zmian legislacyjnych i specyfiki sektora, który rozwija się w błyskawicznym tempie. - komentuje Arkadiusz Grądkowski, Prezes OIGWM POLMED.
 
2021-12-22 14:27

Nowotwór prostaty – co zrobić, aby „zdążyć przed rakiem”?

Niska zgłaszalność na badania profilaktyczne, zbyt późna diagnostyka oraz ograniczony dostęp do leczenia – to zdaniem Fundacji Kapitan Światełko, koordynatora akcji Movember Polska główne wyzwania w obszarze leczenia raka prostaty w naszym kraju. Przez cały listopad organizacja – kolejny rok z rzędu – nie tylko zachęcała mężczyzn do sprawdzenia stanu swojego zdrowia i uświadamiała, jak wielkim zagrożeniem mogą być nowotwory męskie, ale również dotrzeć z przekazem do decydentów, przygotowując krótki film edukacyjny.
2021-12-22 14:17

Rośnie dług onkologiczny w wyniku pandemii. Opóźnienia w diagnostyce to gorsze wyniki leczenia

W trakcie pandemii znacząco zwiększył się dług onkologiczny. Tymczasem opóźnienie w postawieniu właściwej diagnozy o 5-6 miesięcy przekłada się na o 30 proc. gorsze wyniki w terapii nowotworów. Nadzieję na poprawę sytuacji chorych dają nowe pozycje na liście leków refundowanych oraz Krajowa Sieć Onkologiczna, która ma wystartować z początkiem przyszłego roku.
2021-12-22 09:50

Wycena świadczeń domowej wentylacji mechanicznej - świadczeniodawcy zlecili niezależny raport

25 listopada Rada ds. Taryfikacji przyjęła stanowisko dotyczące raportu AOTMiT, w którym jego autorzy rekomendują obniżenie wyceny świadczenia nieinwazyjnej domowej wentylacji mechanicznej odpowiednio o: 16, 29 i 62% w stosunku do wyceny tej samej Agencji z 2016 roku. Wg świadczeniodawców zrzeszonych w OZŚWM zarówno stanowisko Rady, jak i sam raport, na którym jest ono oparte, są nierzetelne. Dlatego władze Związku zleciły przygotowanie niezależnego raportu profesjonalnemu podmiotowi specjalizującemu się w wycenach kosztów świadczeń zdrowotnych.  Raport został przygotowany w oparciu o nowy standard rachunku kosztów, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców (Dz.U. 2020 poz. 2045).
2021-12-22 09:40

Ministerstwo Zdrowia opublikowało styczniową listę refundacyjną

Resort zdrowia opublikował nową listę leków refundowanych, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku. Kluczowe zmiany to refundacja nowoczesnego leczenia raka jejnika inhibitorami PARP bez względu na występowanie mutacji w genach BRCA1/BRCA2, nowe możliwości leczenia RZS, białaczki limfocytowej i nowotworów głowy i szyi, czy zniesienie ograniczenia w czasie terapii dla osób z chorobą Leśniowkiego-Crohna oraz z zapaleniem jelita grubego.
2021-12-21 14:36

Koniec dyskryminacji genetycznej polskich pacjentek z rakiem jajnika. Od stycznia inhibitory PARP w refundacji bez względu na mutację BRCA1/BRCA2

Styczniowa lista refundacyjna opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia istotnie zmienia sytuację pacjentek onkologicznych w Polsce. Nowoczesne terapie inhibitorami PARP będą dostępne dla wszystkich chorych na raka jajnika, bez względu na występowanie mutacji w genie BRCA1/BRCA2. To znaczący krok w walce z tym nowotworem.
2021-12-21 14:25

Pacjenci z SMA chcą być aktywni i jak najbardziej samodzielni

Osoby chore na rdzeniowy zanik mięśni są aktywne społecznie i niezwykle inteligentne. W większości kończą studia – wiele trudnych kierunków, a potem kończą jeszcze studia podyplomowe, robią doktoraty. Osiągają spore sukcesy nie tylko na polu edukacyjnym i zawodowym – niektórzy biorą udział w różnych wyprawach, zdobywają góry, skaczą ze spadochronem. I to dla nich warto się starać – zapewnia Katarzyna Kozłowska, przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Chorób Nerwowo-Mięśniowych, mama 26-letniej Weroniki z SMA typu 3.
2021-12-21 12:50