Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Najpilniejsze potrzeby w leczeniu niewydolność serca
W terapii niewydolności serca w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił prawdziwy przełom. Dostępne są leki, które zmieniają przebieg choroby i znacząco poprawiają rokowania pacjenta. Niestety nadal nie są one w Polsce refundowane. O najpilniejszych potrzebach w zakresie leczenia i kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Jadwigą Nessler, Kierownikiem Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca, Collegium Medicum UJ, członkiem Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Kolejna udana operacja stenozy zastawki aortalnej w UCZKiN
W ubiegłym tygodniu w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM odbył się już czwarty, wewnątrzmaciczny zabieg plastyki balonowej u płodu ze stenozą aortalną. Wykonano go u ciężarnej będącej w 26 tygodniu ciąży. Mama i dziecko czują się dobrze. Serce dziecka pracuje po zabiegu znacznie lepiej i szansa na to, że uda się u niego zachować obie komory jest bardzo duża.
Powołano Związek Pracodawców Szpitali Dolnośląskich
Związek Pracodawców Szpitali Dolnośląskich został powołany, aby zrzeszać szpitale województwa dolnośląskiego. Podstawowym celem Związku będzie reprezentowanie interesów zrzeszonych podmiotów wobec administracji rządowej, organów samorządu terytorialnego, samorządów zawodowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, związków zawodowych pracowników i innych podmiotów.
Gwałtowny przyrost zakażeń - piąta fala w natarciu
W środę 19 stycznia 2022 roku odnotowano ponad 30 tysięcy nowych zachorowań na Covid-19 w Polsce. - Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą nie mieliśmy do tej pory do czynienia - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Leczenie SMA całkowicie odmienia życie pacjentów i ich rodzin
W Polsce każdego roku rodzi się około 50 dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Szacuje się, że w naszym kraju żyje 1500-2000 osób z SMA. Co jest przyczyną tej choroby, na czym polega leczenie i jakie przynosi efekty – wyjaśnia dr n. med. Anna Łusakowska z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynatorka Polskiego Rejestru Pacjentów z SMA.
Seniorzy coraz bardziej zagrożeni wykluczeniem medycznym
Od stycznia 2020 r. do września 2021 r. do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło ok. 252 tys. skarg pacjentów, to o ponad 50 tys. więcej od tych złożonych w sumie przez 4 lata – od 2015 r. do 2018 r. (199 642 skargi). W czasie pandemii swoje problemy z opieką medyczną zgłaszało coraz więcej seniorów – aż 63 proc. z nich uważa, że sytuacja covidowa pogorszyła dostęp do opieki medycznej, wynika z badania SeniorApp.
Polacy na diecie - nowy raport o zwyczajach żywieniowych Polaków
Polacy są coraz bardziej świadomi tego, jak ważna jest zdrowa dieta. Nie oczekujemy od niej tylko smukłej sylwetki, ale przede wszystkim zdrowego ciała i ducha. Wierzymy, że to, co jemy, ma bezpośredni wpływ także na nasze samopoczucie psychiczne. Nowy raport odsłania całą prawdę o tym, co Polacy myślą na temat zdrowego odżywiania.
Powstanie nowa Rada ds. Walki z Pandemią przy Premierze
Adam Niedzielski ogłosił w poniedziałek 17 stycznia, że zostanie powołana nowa Rada Medyczna przy Premierze, która będzie składać się ze specjalistów wielu dziedzin, oprócz ekspertów klinicznych, mają znaleźć się z niej m.in. ekonomiści czy socjolodzy. Przypominamy, że w minionym tygodniu rezygnację z członkostwa w dotychczasowej Radzie złożyła większość ekspertów medycznych.
Pandemia przyspieszyła rozwój rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych
Po III kwartale 2021 roku wartość składki przypisanej brutto na prywatne ubezpieczenia zdrowotne przekroczyła 760 mln zł. To nieduży wydatek w porównaniu z kosztem usług medycznych opłacanych prywatnie przez pacjentów, który w 2020 roku wyniósł 44 mld zł. Liczba Polaków korzystających z prywatnych pakietów medycznych zwiększyła się o 17 proc. rok do roku, do czego wydatnie przyczyniła się także pandemia. Zdrowie już wcześniej było jednym z głównych obszarów trosk polskich respondentów, a w ubiegłym roku udział osób, dla których przedmiotem największej obawy jest brak dostępu do usług medycznych, wzrósł o 5 pkt proc. i przekroczył 70 proc.
Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku
Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku. W tym dniu możemy odczuwać znaczny spadek sił zwłaszcza w pracy. Krótki dzień, niskie nasłonecznienie oraz pierwsze niezrealizowane postanowienia noworoczne mogą odbić się na efektywności w pracy. Pracodawcy powinni wesprzeć pracownika i dostarczyć energii do działania.
Na Dolnym Śląsku powstanie Inkubator Polityki Zdrowotnej
Ocena potrzeb medycznych Dolnoślązaków i tworzenie nowych programów profilaktycznych w zakresie ochrony zdrowia to główne zadania „Inkubatora Programów Polityki Zdrowotnej” – projektu realizowanego we współpracy z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dolny Śląsk jest pierwszym regionem w Polsce, który przystąpił do projektu podpisując dziś porozumienie z Agencją.
Polscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciwnowotworową z wykorzystaniem technologii mRNA
Prace nad terapiami mRNA trwają od ponad 30 lat, ale to pandemia i poszukiwanie skutecznej szczepionki przeciw COVID-19 zdecydowanie ten proces przyspieszyły. To daje szansę, że szybciej będzie możliwe wykorzystanie tej technologii w leczeniu raka. mRNA jest również badane pod kątem zastosowania w leczeniu rzadkich chorób genetycznych. Nad postępami w tej dziedzinie pracują również polscy naukowcy.