Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Centrum Badawczo – Rozwojowe American Heart of Poland certyfikowaną placówką
Centrum Badawczo – Rozwojowe, należące do American Heart of Poland S.A., uzyskało Certyfikat Dobrej Praktyki Laboratoryjnej. Ten prestiżowy certyfikat przyznano ośrodkowi badań przedklinicznych nowych wyrobów medycznych, dotychczas otrzymały go nieliczne działające w Europie jednostki naukowe. Prowadzone w ramach American Heart of Poland badania od teraz są certyfikowane, co podnosi ich znaczenie gwarantując tym samym spełnienie niezwykle rygorystycznych warunków rejestracji nowych wyrobów medycznych stawianych przez agencje rejestracyjne.
Polscy naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za ciężki przebieg infekcji Covid-19
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odkryli gen, który odpowiada za predyspozycje do ciężkiego przechodzenia COVID-19. Konsekwencją tego odkrycia ma być opracowanie jeszcze w tym roku testu genetycznego, który pozwoli na szybką identyfikację czy pacjent jest obciążony wysokim ryzykiem.
Ginekolodzy: Cytologia konieczne na podłożu płynnym, badanie nie rzadziej niż co trzy lata
Co roku, a w przypadku prawidłowego wyniku nie rzadziej niż co trzy lata wykonanie badania cytologicznego zaleca nowy algorytm postepowania w diagnostyce szyjki macicy. Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zwraca przy tym uwagę, aby lekarze odchodzili od tradycyjnej cytologii tzw. szkiełkowej, na rzecz cytologii na podłożu płynnym. Dlaczego? To badanie dużo dokładniejsze a pobrany materiał umożliwia także wykonanie badania w kierunku obecności wirusa HPV.
Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT nr 3/2022 w dniu 17.01.2022
Plan posiedzenia Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w dniu 17 stycznia 2022 r. zakłada m.in. przygotowanie stanowisk w sprawie leków: Inrebic (fedratinibum) w ramach programu lekowego: „Leczenie mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej oraz Kesimpta (ofatumumabum) w ramach programu lekowego: „Leczenie stwardnienia rozsianego”.
Pandemia katalizatorem zmian w opiece zdrowotnej na całym świecie - raport Deloitte
Pandemia COVID-19 nie przestaje skupiać na sobie całej uwagi i większości zasobów światowych systemów zdrowotnych. Choć przyniosła ona wiele tragicznych skutków, stała się także katalizatorem zmian w sektorze zdrowotnym. Jak wynika z raportu 2022 Global Health Care Outlook. Are we finally seeing the long-promised transformation?, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, zachodzą one w takich obszarach tematycznych, jak: zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie, kwestie ESG (Environmental, Social and Corporate Governance), transformacja cyfrowa czy nowa koncepcja modelu publicznej opieki zdrowotnej i równego dostępu do niej.
Szczepienie przeciw grypie można już wykonać w aptece
We wtorek 11 stycznia 2022 roku weszły w życie rozporządzenia, które regulują zasady przeprowadzania szczepień przeciwko grypie w aptekach. Farmaceuci mają prawo szczepić w aptekach zarówno przeciw Covid-19 jak i sezonowej grypie.
Choroby układu krążenia coraz częściej dotyczą kobiet
Choroby układu krążenia w powszechnym przekonaniu przypisywane są przede wszystkim mężczyznom, jednak to kobiety częściej umierają z tego powodu i jest to główna przyczyna ich zgonów. Częstsza niż z powodu wszystkich chorób onkologicznych razem wziętych. Jedna na trzy kobiety umiera właśnie z przyczyn kardiologicznych — wyjaśnia dr Karolina Kupczyńska.
Ruszyła druga edycja konkursu „Wartość w medycynie Dragon's Grant & Endorsement”
Rusza druga edycja międzynarodowego konkursu „Wartość w medycynie Dragon's Grant & Endorsement”. Konkurs skierowany jest do instytucji działających w obszarze ochrony zdrowia, które wdrażają praktyczne rozwiązania z obszaru organizacji systemu, w oparciu o jakość tzw. Value Based Healthcare. Zgłoszenia należy przesyłać do 28 lutego 2022 roku.
Nowe badania potwierdzają, że szczepionka Janssen przeciwko COVID-19 zapewnia trwałą ochronę przed zakażeniem przełamującym oraz hospitalizacją
Przedstawiciele Johnson & Johnson ogłosili wyniki szeroko zakrojonego badania, które przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, dotyczącego poszczepiennej trwałości ochrony przed COVID-19. Wnioski badania dowodzą, że pojedyncza dawka szczepionki Johnson & Johnson zapewnia długotrwałą, trwającą do 6 miesięcy ochronę przed zakażeniem przełamującym COVID-19, hospitalizacjami i przyjęciem na oddział intensywnej opieki medycznej.1
Kto został pełnomocnikiem ds. rehabilitacji leczniczej po przebyciu Covid-19?
W Dz.U. MZ ukazało się Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 stycznia 2022 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Ministra Zdrowia do spraw rehabilitacji leczniczej po chorobie wywołanej wirusem SARS-CoV-2.
Połączone posiedzenie Komisji Zdrowia, Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Komisji Polityki Senioralnej - 12 stycznia 2022 r.
Przedmiotem połączonego posiedzenia trzech komisji sejmowych będzie wysłuchanie informacji Ministra Zdrowia oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej na temat opieki długoterminowej, a w szczególnościkwestii koordynacji międzyresortowej, zapowiadanej deinstytucjonalizacji i obecnej sytuacji kadrowej w opiece długoterminowej oraz proponowanych w ostatnich miesiącach wycen świadczeń w opiece długoterminowej.
Czy Polska nadąża za postępem w leczeniu nowotworów?
“Mimo wprowadzania do refundacji kolejnych cząsteczek i zmian w programach lekowych wciąż tylko próbujemy nadrabiać zaległości. Obniżający się wskaźnik Alivia Oncoindex sugeruje, że pogłębia się dystans do rekomendacji ESMO. Zmiany w Polsce mają wolniejsze tempo niż postęp w medycynie." - mówi Joanna Frątczak-Kazana z fundacji Alivia.