Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Koszmar, cierpienie, depresja, świąd - tak nastolatki z atopowym zapaleniem skóry opisują swoją chorobę

Wyniki przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych w ramach ogólnopolskiej kampanii Zrozumieć AZS badania[1] jasno wskazały, że młodzież z atopowym zapaleniem skóry doświadcza tej choroby w sposób wyjątkowo trudny. Zdaniem dr n. hum. Magdaleny Nowickiej z Uniwersytetu SWPS - AZS może mieć wręcz destrukcyjny wpływ dla rozwoju psychicznego i szeroko rozumianego dobrostanu nastolatków.
2022-03-28 08:28

Polska na lawendowo w Międzynarodowy Dzień Padaczki

Padaczka to powszechnie używane sformułowanie na jedną z najczęstszych grup zaburzeń neurologicznych. Choruje na nią 1% populacji w wieku 20 lat i 3% populacji w wieku 75 lat. Łącznie dotyka ponad 65 milionów ludzi na Świecie i 400 tysięcy w Polsce. Właśnie dlatego 26 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Padaczki Fundacja NeuroPozytywni organizuje ogólnopolską akcję polegającą na podświetleniu ważnych budynków na kolor fioletowy na znak solidarności z osobami cierpiącymi z powodu epilepsji.
2022-03-25 13:36

Migotanie przedsionków: sprytne sposoby na podstępną arytmię

Migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF) to najczęściej występujący rodzaj zaburzeń rytmu serca. Dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, ale… nie zawsze. Daje charakterystyczne objawy, chyba, że… nie daje żadnych. Nie zawsze poddaje się pierwszej próbie terapii, ale często ulega kolejnej. Migotanie przedsionków to podstępna arytmia, mamy jednak coraz więcej „sprytnych” sposobów na jej skuteczne leczenie – mówi dr n. med. Marcin Witkowski z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2022-03-25 13:17

Farmaceuci Ukrainie zapraszają na kolejny webinar

Akcja Farmaceuci Ukrainie to cykl charytatywnych wykładów edukacyjnych, którym towarzyszy zbiórka wspierająca działalność farmaceuci.org. Do grona wykładowców dołączyli znani i cenieni farmaceuci, którzy będą dzielić się swoją wiedzą na tematy bliskie ich zawodowym zainteresowaniom. Za nami już pierwsze spotkanie webinarowe i zebrane blisko 5000 złotych.
2022-03-25 13:00

Pielęgniarki i pielęgniarze z Ukrainy mogą wesprzeć opiekę długoterminową w Polsce

Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" apeluje do rządzących o wykorzystanie potencjału obywateli Ukrainy uciekających do Polski przed działaniami wojennymi w celu dokształcenia ich (na kierunku opiekuna wspierającego osobę niesamodzielną) lub bezpośredniego zatrudnienia (pielęgniarki i pielęgniarze) w sektorze opieki długoterminowej.
2022-03-25 12:10

Świadczeniodawcy deklarują współpracę z resortem zdrowia nad nowym modelem opieki domowej nad pacjentami wymagającymi wspomagania oddechu

Świadczeniodawcy domowej wentylacji mechanicznej są gotowi pracować wspólnie z resortem zdrowia oraz Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) nad nowym modelem świadczenia oraz kryteriami kwalifikacji pacjentów wymagających wspomagania oddechu respiratorem. Wnioskują jednak o wstrzymanie prac nad obecnym projektem zarządzenia Prezesa NFZ do czasu wypracowania nowych rozwiązań.
2022-03-25 12:03

Jak uchronić się przed wirusem HPV i jego konsekwencjami

Co roku na nowotwory powiązane z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) umiera tysiące ludzi: kobiet i mężczyzn. Nowotworów HPV-zależnych z roku na rok przybywa. Są skuteczne sposoby, by się przed nimi uchronić, choć te najskuteczniejsze zarezerwowane są przede wszystkim dla młodych osób. Mowa o szczepieniach, obecnie częściowo refundowanych przez państwo.
2022-03-25 09:54

Polski kandydat na lek onkologiczny PolEpi z pozytywnymi wynikami badań ex-vivo odpowiedzi przeciwnowotworowej

Wyniki badań prowadzonych przez wiodący ośrodek badawczy nad terapiami onkologicznymi, amerykański Champions Oncology Inc., wskazują większe okno terapeutyczne PolEpi niż wolnego chlorowodorku epirubicyny. Tym samym polski kandydat na lek onkologiczny w leczeniu raka jajnika może być skierowany do badań efektywności w modelu zwierzęcym.
2022-03-25 09:42

Białystok wiosenną stolicą medycyny nuklearnej

W dniach 26-28 maja 2022 roku w Białymstoku odbędzie się XVII Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. Tematem wiodącym tegorocznej edycji spotkania naukowców zajmujących się diagnostyką i terapią radioizotopową będzie teranostyka izotopowa. W zjeździe specjalistów medycyny nuklearnej wezmą udział naukowcy i klinicyści z wiodących ośrodków z Polski i z zagranicy.
2022-03-25 08:40

Choroby rzadkie: Długa droga od diagnostyki do leczenia

Około 3 milionów ludzi w Polsce boryka się z chorobami rzadkimi - najczęściej uwarunkowanymi genetycznie. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że dla wielu z nich pojawiają się właśnie szanse na szybszą niż do tej pory diagnostykę i refundację drakońsko drogich terapii. Tylko w przypadku nielicznych chorób rzadkich wdrożone programy badań przesiewowych pozwalają na ich szybkie wykrycie.
2022-03-24 13:36

Ministerstwo Zdrowia znosi obowiązek noszenia maseczek, kwarantannę i izolację od 28 marca

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski poinformował dziś o podjęciu decyzji o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek, kwarantanny i izolacji w przypadku zakażenia koronawirusem - Od 28 marca znosimy obowiązek noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych. - poinformował szef resortu.
2022-03-24 09:23

Niewielki odsetek Polaków wykonuje testy w kierunku HIV. Wirus może pozostawać w uśpieniu nawet 10 lat

Wprawdzie 97 proc. Polaków słyszało o HIV, ale ponad 80 proc. uważa, że problem ich nie dotyczy. Tylko kilka procent Polaków robiło kiedykolwiek test na obecność tego wirusa, a dla porównania w krajach Europy Zachodniej wykonuje je kilkadziesiąt procent społeczeństwa. Dodatkowo testowanie w kierunku HIV było utrudnione w czasie pandemii COVID-19.
2022-03-24 09:07