Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

100 mln zł dla przedsiębiorstw na finansowanie innowacyjnych wyrobów medycznych - ruszył konkurs ABM

Agencja Badań Medycznych uruchomiła konkurs dedykowany przedsiębiorcom na finansowanie opracowania, oceny działania i oceny klinicznej innowacyjnych wyrobów medycznych, na który przeznaczy 100 mln zł. Nabór wniosków trwa od 30 marca 2022 r. do 30 czerwca 2022 r. W ostatnim czasie środowisko medyczne pokłada duże nadzieje w wykorzystanie sztucznej inteligencji jako narzędzia umożliwiającego analizę zbiorów zarówno aktualnych, jak i historycznych danych medycznych.
2022-03-30 13:33

Profilaktyka przedekspozycyjna przeciwko COVID-19 zarejestrowana w Unii Europejskiej

Jest dobra wiadomość dla pacjentów, którzy nie odpowiedzieli na szczepienie przeciwko COVID-19 w wystarczający sposób – Europejska Agencja ds. Leków EMA (European Medicines Agency) zarejestrowała kombinację przeciwciał monoklonalnych o przedłużonym działaniu Evusheld w profilaktyce przedekspozycyjnej COVID-19. To gotowe przeciwciała, które zabezpieczają przed zakażeniem SARS-CoV-2 i ciężkim przebiegiem COVID 19. Korzyści z zastosowania leku mogą odnieść przede wszystkim osoby z deficytami odporności, które nie odpowiedziały na szczepienie przeciwko COVID-19 – zwłaszcza pacjenci około transplantacyjni, hematoonkologiczni i dializowani. Z rejestracji cieszą się zarówno lekarze, jak i sami pacjenci, którzy od kilku miesięcy mówili o konieczności dodatkowego zabezpieczenia pacjentów z grup ryzyka przed koronawirusem.
2022-03-30 13:13

Potrzebujesz wiedzy i wsparcia po udarze mózgu? Skorzystaj z infolinii Fundacji Chorób Mózgu!

Fundacja Chorób Mózgu, organizator kampanii edukacyjnej Życie po udarze, 21 marca br.  uruchomiła infolinię dla osób po udarze mózgu. Pacjenci oraz ich bliscy będą mogli znaleźć tu wsparcie dotyczące zmagania się ze skutkami i konsekwencjami choroby. Otrzymają także informacje dotyczące leczenia powikłań udaru, w tym spastyczności. Wciąż wielu pacjentów nie wie, że część z konsekwencji udaru można leczyć, dlatego dostępność do infolinii ma szansę zwiększyć Ich świadomość, stanowiąc realne wsparcie dla chorych po udarze i Ich bliskich.
2022-03-30 12:12

Podniesienie kompetencji lekarzy w zakresie rekrutacji do badań klinicznych - szkolenia dla lekarzy POZ

Agencja Badań Medycznych zaprasza do udziału w szkoleniu związanym z podniesieniem kompetencji Lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w zakresie prowadzenia rekrutacji pacjentów do udziału w badaniach klinicznych w ramach projektu „Akademia Badań Klinicznych – rozwój kompetencji zespołów badawczych w podmiotach leczniczych świadczących usługi szpitalne oraz lekarzy zatrudnionych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej”. Szkolenie odbędzie się w formule online w dwóch terminach 11 i 14 maja b.r.
2022-03-30 10:26

Zakrzepica – co to właściwie jest i jak kobiety powinny rozumieć to zagrożenie w przypadku antykoncepcji hormonalnej

Palenie papierosów, przypadki zakrzepicy w rodzinie, częste podróże, siedzący tryb życia, wielogodzinna praca przy komputerze – to czynniki ryzyka, o których należy powiedzieć lekarzowi podczas wywiadu przy doborze antykoncepcji hormonalnej. Jak każdy lek, może ona powodować skutki uboczne, szczególnie jeśli zawiera estrogen. Dlatego w przypadku wielu kobiet bezpieczna będzie jedynie antykoncepcja jednoskładnikowa nowej generacji, niezawierająca tego hormonu. Pacjentki z czynnikami ryzyka mogą ją przyjmować bez obaw, tym bardziej że jest tak samo skuteczna jak antykoncepcja z estrogenem.
2022-03-30 09:17

10 tysięcy faktycznych Dawców Fundacji DKMS w 2022: każdy ma swój powód, by pomagać!

Początek 2022 roku to dla Fundacji DKMS szczególny czas. Czas, w którym może z dumą ogłosić, że już 10 tysięcy faktycznych Dawców szpiku podarowało szansę na życie drugiemu człowiekowi, czekającemu na przeszczepienie szpiku. Na tę liczbę składa się również praca wielu zaangażowanych instytucji czy Wolontariuszy. Ta Galaktyka Ludzi Dobrej Woli, która z dobroci serca, bezinteresownie pomogła chorym, zasługuje, by powiedzieć o niej nieco więcej. Z tej okazji, Fundacja zebrała najbardziej interesujące dane w kontekście szlachetnego czynu, jakim jest dawstwo szpiku, by dalej szerzyć dobro i zachęcać do niego innych.
2022-03-30 09:06

Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem: mija 14 lat aktywności Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka w Polsce

W 2022 roku Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka obchodzi jubileusz 14 lat swojej nieprzerwanej działalności jako organizacja pożytku publicznego w Polsce. Pacjenci, u których zdiagnozowano szpiczaka plazmocytowego (MM) często znajdują się w sytuacji szczególnej, gdyż nigdy o takiej chorobie wcześniej nie słyszeli. Czas od wystąpienia pierwszych niepokojących objawów do postawienia diagnozy bywał różny, często trwało to wiele miesięcy a nawet lat. Choroba jest dość rzadka, chociaż w naszym kraju co roku diagnozowanych jest około 3000 de novo pacjentów.
2022-03-30 08:59

Prof. Małgorzata Lelonek: Terapia niewydolności serca musi działać intensywnie, szybko i bezpiecznie

Zapytana o receptę na skuteczną ochronę i poprawę jakości życia pacjentów z niewydolnością serca prof. Małgorzata Lelonek, FESC, FHFA, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, odpowiada jasno: leczenie musi uwzględniać wszystkie optymalne rozwiązania zawarte w aktualnym schemacie terapii niewydolności serca, z zaznaczaniem, że w pierwszej kolejności włącza się terapie o potwierdzonej klinicznie skuteczności w zakresie redukcji śmiertelności. – Terapia niewydolności serca musi być działać intensywnie, szybko i bezpiecznie. Czas jest kluczowy: musimy działać tak, by zdążyć ocalić życie pacjenta – podkreśla przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2022-03-29 14:15

Oporne w terapii nadciśnienie? Warto sprawdzić nadnercza!

W niektórych przypadkach za oporne w terapii nadciśnienie tętnicze odpowiadają hormony. Wtedy badanie laboratoryjne krwi potwierdza nadmiar danej substancji w organizmie pacjenta. Nie wiadomo jednak, czy za nadprodukcję hormonu odpowiedzialne jest lewe czy prawe nadnercze. A może nieprawidłowo pracują obydwa narządy lub hormon wydzielany jest przez guz obecny w zupełnie innej części ciała pacjenta? Jak to sprawdzić? Z pomocą przychodzą procedury medycyny nuklearnej: badanie scyntygraficzne lub PET, które pozwalają precyzyjnie zidentyfikować źródło problemu i ukierunkować leczenie.
2022-03-29 14:07

Stanowisko Konsultant Krajowej ds. Medycyny Rodzinnej - wytyczne postępowania w POZ z pacjentami podejrzanymi o zakażenie Covid-19

Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW, konsulntant krajowa ds. medycyny rodzinnej przedstawiła stanowisko w sprawie pacjentów podejrzanych o zakażenie SARS-CoV-2 w Podstawowej Opiece Zdrowotnej w związku ze zniesieniem od 28 marca obowiązku kwarantanny i izolacji.
2022-03-29 10:37

Niektóre badania kliniczne wciąż omijają polski rynek. Jego potencjał jest jednak ogromny

Polska jest jednym z liderów na światowym rynku badań klinicznych. W 2019 roku zajmowała na nim 11. pozycję, ale szybko pnie się w górę – z korzyścią dla gospodarki i polskich pacjentów. Mimo dużego potencjału część komercyjnych badań klinicznych wciąż jednak Polskę omija. – Może to wynikać z wymogu, aby pacjent był objęty konkretnym leczeniem, które jest niedostępne w Polsce, mimo że jest zarejestrowane w UE. wskazuje Agnieszka Skoczylas, prezes POLCRO.
2022-03-29 10:26

Pomoc dla ukraińskich dzieci chorych na cukrzycę

Wśród osób przybywających do Polski z Ukrainy znajdują się dzieci chore na cukrzycę. Ich sytuacja jest szczególnie trudna, gdyż stres związany z koniecznością opuszczenia domu, często długa podróż oraz potrzeba poszukiwania nowego miejsca do życia i odnalezienia się w tej trudnej sytuacji, mogą negatywnie wpływać na kontrolę choroby. Naprzeciw potrzebom tej grupy gości z Ukrainy, w porozumieniu z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków wyszła firma Abbott Laboratories Poland ofiarowując darowiznę produktową - sensory FreeStyle Libre oraz paski do glukometrów.
2022-03-29 10:05