Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Międzynarodowy Dzień Epilepsji: gdy leki nie działają, ratunkiem może być dieta ketogenna

26 marca szczególną uwagę zwraca się na osoby chorujące na epilepsję, których na świecie żyje ok. 50 milionów, a w samej Polsce ok. 400-500 tysięcy. Podstawową metodą ich leczenia jest farmakoterapia. Niestety, u co trzeciego pacjenta nie przynosi ona efektów[i]. W takiej sytuacji skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie diety ketogennej, z czego nie zdaje sobie sprawy 89% Polaków[ii]– wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Nutricia w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Epilepsji.
2022-03-24 08:56

Prof. Tomasz Szydełko nowym konsultantem w dziedzinie urologii

Minister Zdrowia powołał nowego konsultanta krajowego w dziedzinie urologii. Został nim prof. dr hab. n. med. Tomasz Szydełko, specjalista urologii i chirurgii ogólnej, dyrektor Centrum Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Na tym stanowisko zastąpił dorychczasowego konsultanta dr. hab. n. med. Artura A. Antoniewicza.
2022-03-23 12:14

Praca dla medyków z Ukrainy w Polsce - infolinia NFZ

Od 21 marca 2022 roku konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia - 800 190 590 - informują także personel medyczny z Ukrainy o zasadach zatrudnienia w polskich placówkach. Komunikacja odbywa się w językach ukraińskim i polskim. Oprócz informacji dla medyków infolinia jest dostępna również dla pacjentów z Ukrainy, w tym dla chorych onkologicznych i hematologicznych, którzy chcą kontynuować leczenie w Polsce.

2022-03-23 09:24

Fundacja OnkoCafe-Razem Lepiej apeluje o przeznaczenie na leczenie niewykorzystanych środków z 2021 roku

W 2021 r. nie wykorzystano co najmniej 1,54 mld zł na technologie lekowe. Jak wskazuje Anna Kupiecka z Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej, w piśmie skierowanym do Ministerstwa Zdrowia, środki te to ogromna szansa dla polskich pacjentów. Schematy leczenia refundowanego  w niektórych przypadkach znacząco odbiegają bowiem od standardów międzynarodowych,  a pomimo znaczącej poprawy w dostępie do skutecznych terapii w ostatnich latach, wielu chorych wciąż jest pozbawionych efektywnego leczenia. Stąd apel Fundacji o niezwłoczne spożytkowanie niewykorzystanych środków z NFZ i Funduszu Medycznego.
2022-03-23 09:11

Ustawa o badaniach klinicznych poprawi bezpieczeństwo pacjentów i przyspieszy proces uruchamiania nowych badań

Polski rynek komercyjnych badań klinicznych jest wart ponad 1,4 mld dol. To ok. 15 proc. wszystkich nakładów na badania i rozwój w naszym kraju. Trwają prace nad nową ustawą, która uszczegółowi unijne rozporządzenie dotyczące zasad i procedur prowadzenia badań. – Zależy nam na tym, aby rozwiązania przyjęte w tej ustawie sprawiły, że prowadzenie badań w Polsce będzie jeszcze bardziej atrakcyjne niż w innych krajach – mówi dr Anna Kacprzyk z INFARMY.
2022-03-23 08:31

Zasady udzielania świadczeń zdrowotnych dla obywateli Ukrainy - komunikat NFZ

Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, refundacji leków i wyrobów medycznych w Polsce, na analogicznych zasadach i analogicznym zakresie, jak osoby ubezpieczone w Polsce. Wszystkie świadczenia zdrowotne są udzielane uprawnionym bezpłatnie. Finansuje je budżet państwa za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia.
2022-03-22 10:33

Wyzwania kompleksowej opieki onkologicznej - raport PTO

Koordynacja opieki, personalizowane postępowanie kliniczne, nowoczesne technologie i skuteczna farmakoterapia, mierzenie jakości i efektów leczenia - to już nie hasła, ale realna i pilna potrzeba. Wyzwania w zakresie leczenia nowotworów nie pozostawiają złudzeń - system opieki zdrowotnej pojęty jako całość, ale także specjaliści różnych dziedzin muszą nadążać za zdrowotnymi wyzwaniami i oczekiwaniami chorych. O osiągnięciach polskich i światowych specjalistów, nowych trendach w zakresie diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych oraz organizacji kompleksowej opieki rozmawiano podczas V Kongresu Onkologii Polskiej. W ślad za tym powstał raport z podsumowaniem kluczowych zagadnień.
2022-03-22 09:52

Tomasz Leleno nowym rzecznikiem Narodowego Instytutu Kardiologii

Tomasz Leleno, dotychczasowy rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej poinformował dziś na swoim koncie na twitter, że objął nową funkcję rzecznika Narodowego Instytutu Kardiologii.
2022-03-21 15:46

Większość kosztów związanych z chorobą Alzheimera ponoszą rodziny pacjentów

Choroba Alzheimera już jest jedną z najbardziej obciążających chorób zarówno dla pacjentów i ich rodzin, jak też dla całego społeczeństwa. Według analiz przeprowadzonych przez firmę PEX PharmaSeqence większość kosztów związanych z chorobą Alzheimera ponoszą rodziny pacjentów. Wydatki związane z chorobą w najbliższych latach będą się zwiększać proporcjonalnie do tempa starzenia się społeczeństwa, a liczba chorych w ciągu najbliższych 30 lat liczba może się podwoić.
2022-03-21 15:34

Śniadania dobre dla serca

Śniadanie powszechnie uważane jest za najważniejszy posiłek dnia. Powinno zapewnić nam sytość, ale jednocześnie nie obciążać nadmiernie żołądka, abyśmy od rana czuli się pobudzeni i gotowi do działania. Komponując swoje śniadanie warto pomyśleć o jego wpływie na serce. W doborze dobrego pierwszego posiłku dnia pomóc mogą zasady diet DASH oraz śródziemnomorskiej szczególnie polecanych w profilaktyce chorób serca.
2022-03-21 11:31

Zmarł wybitny kardiochirurg prof. Marian Zembala - wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Z głębokim żalem żegnamy prof. Mariana Zembalę, wybitnego kardiochirurga, wieloletniego dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej SUM Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, byłego ministra zdrowia. Profesor zmarł w sobotę, 19 marca 2022 roku.
2022-03-21 09:13

Dramatyczna sytuacja pacjentów psychiatrycznych w Ukrainie

Los pacjentów psychiatrycznych w Ukrainie jest w tej chwili dramatyczny. Dosłownie chwilę temu dostałem telefon z informacją, że jeden ze szpitali psychiatrycznych w okolicach Czernichowa został zajęty. Placówka w samym Czernichowie nadal jest otoczona. Obecnie przebywa tam około 300 pacjentów, którzy chronią się w piwnicy. Nie mają dostępu do leków ani odpowiednich warunków.
2022-03-21 08:45