Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Medicover wdrożył Program Profilaktyki i Opieki Onkologicznej
Z początkiem lutego, kiedy przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem, Medicover zainaugurował Program Profilaktyki i Opieki Onkologicznej. W ramach programu firma oferuje skoordynowaną opiekę onkologiczną oraz internetową encyklopedię wiedzy o nowotworach. Założenia programu pozwolą skuteczniej zapobiegać chorobie nowotworowej, a w momencie jej pojawienia się – natychmiast podjąć kompleksowe leczenie.
Jak pomóc pacjentom w walce z uzależnieniem od palenia tytoniu - debata ekspercka 21.02.23
Redakcja Medicalpress zaprasza na debatę ekspercką z cyklu "Zdrowie - Wspólna Sprawa" poświęconą strategiom i metodom leczenia uzależnienia od palenia tytoniu oraz redukcji szkód spowodowanych paleniem, w szczególności w postali chorób odtytoniowych, takich jak nowotwory, POCHP czy choroby sercowo-naczyniowe. Debata odbędzie się 21 lutego o godz. 17:00.
Jak zachowuje się zakochane serce i co należy zrobić, żeby biło jak najdłużej?
Walentynki kojarzą nam się z miłością, której symbolem jest serce. Co należy zrobić, żeby nasze serce pozostało jak najdłużej zdrowe, by mogło obdarowywać miłością? Wyjaśnia dr n. med. Krzysztof Kępa, kardiochirurg, Grupa American Heart of Poland.
Jakich funkcjonalności e–zdrowia oczekują Polacy?
Badanie przeprowadzone metoda indywidualnych wywiadów telefonicznych na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków, pokazało, że pozytywnie oceniamy istniejące rozwiązania e – zdrowia, ale oczekujemy ich rozwoju, najchętniej w powiązaniu z IKP.
Strategia współpracy Ministerstwa Zdrowia z organizacjami pacjentów na lata 2023-2024 ogłoszona
Ministerstwo Zdrowia opublikowało strategię współpracy z organizacjami pacjentów na lata 2023–2024.
Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT - 13 lutego 2023 r.
W poniedziałek 13 lutego podczas posiedzenia Rady Przejrzystosci AOTMIT, oceni m.in. stanowiska dotycząc zasadności finansowania leku Vimetso (vildagliptinum + metformini hydrochloridum) we wskazaniu: leczenie cukrzycy typu II oraz zasadności objęcia refundacją ze środków publicznych leków zawierających substancję czynną lenalidomid w skojarzeniu z rytuksymabem i tafasytamabem.
Jeden dawca, dwóch biorców: pierwsze takie przeszczepienie wątroby w Polsce
W Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM wykonano pionierskie na skalę kraju przeszczepienie wątroby pobranej od dawcy zmarłego i podzielonej dla dwóch dorosłych biorców. To kolejny kamień milowy w programie transplantologii na WUM.
Kardiolodzy wypowiedzieli walkę hipercholesterolemii. Wysoki cholesterol to najczęstszy czynnik ryzyka chorób układu krążenia
Zaburzenia lipidowe to najczęściej występujący czynnik ryzyka chorób układu krążenia. Mimo to aż 60 proc. osób, które mają za wysokie stężenie cholesterolu, nie jest tego świadoma. – Dlatego zdecydowaliśmy, że rok 2023 będzie Rokiem Walki z Hipercholesterolemią – ogłosili prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz prof. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.
Nowoczesny lek na padaczkę lekooporną od marca w refundacji
W marcu na listę refundacyjną trafi jeden z nowoczesnych leków na padaczkę lekooporną – zapowiedział Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia podczas XVII Forum Organizacji Pacjentów. Na ten lek czekają zarówno pacjenci, jak i lekarze, którzy potwierdzają jego skuteczność w ograniczeniu napadów padaczkowych.
90 lat polskiej neurologii – osiągnięcia i wyzwania
W tym roku Polskie Towarzystwo Neurologiczne obchodzi jubileusz 90-lecia. To czas na podsumowania i spojrzenie w przyszłość. Neurologia to dziedzina medycyny, w której w ostatnich dekadach dokonał się ogromny postęp zarówno w obszarze diagnostyki jak i leczenia. W obliczu wydłużającej się średniej długości życia oraz starzejącego się społeczeństwa choroby neurologiczne stają się wyzwaniem dla zdrowia publicznego Obecnie już około 5 milionów Polaków rocznie wymaga pomocy neurologicznej, a liczba ta będzie rosła. Czy polska neurologia jest gotowa na te zmiany?
Nowy standard leczenia bólu w Polsce
Ministerstwo zdrowia opublikowało rozporządzenie, które określa i wprowadza standard przy rozpoznawaniu, leczeniu i monitorowaniu bólu, niezależnie od jego przyczyny. – To bardzo ważny dokument dla 8,5 mln. dorosłych osób, które cierpią z powodu bólu przewlekłego. Do bólu nie można się przyzwyczajać, trzeba go leczyć – podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski podczas briefingu prasowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.