Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Komentarz Szymona Chrostowskiego – Prezesa Fundacji Wygrajmy Zdrowie, Przewodniczącego Polskiej Grupy Sterującej All.Can

Pozytywna opinia Prezesa AOTMiT w sprawie objęcia refundacją terapii niwolumabem z ipilimumabem u pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki to kluczowy krok na drodze do uzyskania przez chorych dostępu do tej terapii. Oznacza to, że od sfinansowania leczenia przez państwo dzieli nas już tylko decyzja Ministra Zdrowia.
2019-12-19 12:01

Pozytywna ocena AOTMiT nowego schematu w leczeniu raka nerki

9 grudnia 2019 Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w ślad za opinią Rady Przejrzystości, uznał za zasadne finansowanie ze środków publicznych leku niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem w ramach programu lekowego “Leczenie raka nerki (ICD-10 C64)”. Oznacza to, że tylko krok dzieli polskich pacjentów od refundacji leczenia raka nerki w pierwszej linii za pomocą skojarzonej immunoterapii.
2019-12-19 11:59

Więcej swobody wyboru dla lekarza. Program lekowy leczenia raka jelita grubego trzeba poprawić.

Ostatnie zmiany na liście leków refundowanych przyniosły chorym zmagającym się z rakiem jelita grubego wiele korzyści. Do programu lekowego włączono Lonsurf (triflurydyna w skojarzeniu z tipiracylem) – długo wyczekiwaną terapię, która umożliwiła chorym dostęp do leczenia w tzw. III i IV linii.  To bardzo ważna zmiana – przybliża polski standard leczenia raka jelita grubego do zaleceń europejskich. Drugą zmianą są tak zwane „wakacje od chemioterapii”. Oznacza to, że przy leczeniu paliatywnym chorych zmagających się z rakiem jelita grubego, chemioterapia pierwszego rzutu w połączeniu z lekami celowanymi nie musi być kontynuowana w pełnym składzie aż do momentu progresji choroby. Jednocześnie liczne badania kliniczne potwierdzają, że skrócenie stosowania chemioterapii jest możliwe bez znaczącego zmniejszenia jej skuteczności, o ile przerwane leczenie zostanie wznowione w przyszłości. Jednak coraz częściej eksperci mówią o jeszcze jednej koniecznej korekcie istniejącego programu lekowego w zakresie pierwszej linii leczenia.

2019-12-13 14:51

Narodowa Strategia Onkologiczna przekazana do dalszych konsultacji

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji międzyresortowych projekt Narodowej Strategii Onkologicznej, który ma zastąpić obecnie funkcjonujący Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

2019-12-06 12:35

Piła zawiązuje samorządową koalicję na rzecz przeciwdziałania osteoporozie

Dzięki inicjatywie Prezydenta miasta Piły i Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” mieszkańcy północnej Wielkopolski będą mieli szansę diagnozować i leczyć osteoporozę.

2019-12-06 08:34

Komunikat na temat leków na cukrzycę

W związku z informacjami dotyczącymi zanieczyszczenia metforminy, substancji czynnej używanej do produkcji leków przeciwko cukrzycy, Ministerstwo Zdrowia informuje, że 4 grudnia zostało zorganizowane spotkanie robocze.
2019-12-04 12:37

Nowoczesne terapie SM skutecznie hamują zmniejszenie objętości mózgu. Istnieje wysoka potrzeba edukacji w tym zakresie

W ostatnich latach specjaliści oceniając skuteczność terapeutyczną stwardnienia rozsianego (SM) przywiązują coraz większą wagę do zmniejszenia objętości mózgu. Jednym z objawów zachodzących zmian, odczuwanych przez osoby z SM, mogą być zaburzenia funkcji poznawczych wpływające znacząco na stan jakości życia chorych.
2019-11-29 15:03

Z Sejmu do NIK

Tadeusz Dziuba, wieloletni członek Sejmowej Komisji Zdrowia w poprzednich latach, został Wiceprezesem Najwyższej Izby Kontroli.
2019-11-29 11:21

Gdy rośnie zanieczyszczenie powietrza, w szpitalach przybywa pacjentów

Ekspozycja na bardziej niż zwykle zanieczyszczone powietrze ma związek z większą liczbą przyjęć pacjentów do szpitali i dotyczy to większej niż przypuszczano liczby chorób – informuje "British Medical Journal”. Nawet krótkotrwałe narażenie na drobne cząstki stałe - wystarczająco małe, aby z płuc przedostały się do krwioobiegu - może prowadzić do zaostrzenia choroby na tyle poważnego, że wymaga wizyty w szpitalu.
2019-11-29 11:09

Cukrzyca i jej powikłania – nowe rozwiązania i nadzieje dla polskiego pacjenta

28 listopada odbyła się konferencja prasowa z udziałem ekspertów i pacjentów, podsumowująca ostatnie zmiany w refundacji lekó w obszarze cukrzycy. Cukrzyca typu 2 jest jedną z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych o charakterze przewlekłym. Nie bez przyczyny nazywana bywa „epidemią”.Szacuje się, że chorych na cukrzycę w Polsce żyje obecnie ok. 3 milionów. Nawet 70–80% z nich na pewnym etapie swojej choroby będzie zmagać się także z chorobami serca i naczyń (takimi jak zawał, udar mózgu czy niewydolność serca), które są najczęstszymi powikłaniami cukrzycy.
2019-11-28 14:34

Debata na temat powikłań cukrzycy i samej choroby

Cukrzyca i jej powikłania będą przedmiotem spotkania, które odbędzie się 28 listopada b.r. pod hasłem „Cukrzyca i jej powikłania – nowe rozwiązania i nadzieje dla polskiego pacjenta”. Eksperci ochrony zdrowia wraz z przedstawicielami organizacji pacjentów podsumują duże sukcesy w refundacji nowych terapii w cukrzycy i jednocześnie zwrócą uwagę na kolejne terapie, które pomogą pacjentom z cukrzycą, nadwagą i ryzykiem sercowo-naczyniowym. Dyskusja odbędzie się w LIF na warszawskim Mokotowie o godz. 11:00.

2019-11-27 19:26

Polscy naukowcy kontynuują prace nad bioniczną trzustką

Na świecie ponad 40 mln osób choruje na cukrzycę typu 1, a w samej Europie jest ich około 7 mln. 700 tys. z nich ma poważne powikłania. WHO podaje, że do 2030 roku cukrzyca będzie siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Polscy naukowcy pracują nad przełomową terapią, która zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy. Ich celem jest stworzeniefunkcjonalnej bionicznej trzustki, która przywróci zdolność organizmu do regulowania poziomu cukru we krwi.
2019-11-27 19:08