Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Komentarz Szymona Chrostowskiego – Prezesa Fundacji Wygrajmy Zdrowie, Przewodniczącego Polskiej Grupy Sterującej All.Can
Pozytywna ocena AOTMiT nowego schematu w leczeniu raka nerki
Więcej swobody wyboru dla lekarza. Program lekowy leczenia raka jelita grubego trzeba poprawić.
Ostatnie zmiany na liście leków refundowanych przyniosły chorym zmagającym się z rakiem jelita grubego wiele korzyści. Do programu lekowego włączono Lonsurf (triflurydyna w skojarzeniu z tipiracylem) – długo wyczekiwaną terapię, która umożliwiła chorym dostęp do leczenia w tzw. III i IV linii. To bardzo ważna zmiana – przybliża polski standard leczenia raka jelita grubego do zaleceń europejskich. Drugą zmianą są tak zwane „wakacje od chemioterapii”. Oznacza to, że przy leczeniu paliatywnym chorych zmagających się z rakiem jelita grubego, chemioterapia pierwszego rzutu w połączeniu z lekami celowanymi nie musi być kontynuowana w pełnym składzie aż do momentu progresji choroby. Jednocześnie liczne badania kliniczne potwierdzają, że skrócenie stosowania chemioterapii jest możliwe bez znaczącego zmniejszenia jej skuteczności, o ile przerwane leczenie zostanie wznowione w przyszłości. Jednak coraz częściej eksperci mówią o jeszcze jednej koniecznej korekcie istniejącego programu lekowego w zakresie pierwszej linii leczenia.
Narodowa Strategia Onkologiczna przekazana do dalszych konsultacji
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji międzyresortowych projekt Narodowej Strategii Onkologicznej, który ma zastąpić obecnie funkcjonujący Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Piła zawiązuje samorządową koalicję na rzecz przeciwdziałania osteoporozie
Dzięki inicjatywie Prezydenta miasta Piły i Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” mieszkańcy północnej Wielkopolski będą mieli szansę diagnozować i leczyć osteoporozę.
Komunikat na temat leków na cukrzycę
Nowoczesne terapie SM skutecznie hamują zmniejszenie objętości mózgu. Istnieje wysoka potrzeba edukacji w tym zakresie
Z Sejmu do NIK
Gdy rośnie zanieczyszczenie powietrza, w szpitalach przybywa pacjentów
Cukrzyca i jej powikłania – nowe rozwiązania i nadzieje dla polskiego pacjenta
Debata na temat powikłań cukrzycy i samej choroby
Cukrzyca i jej powikłania będą przedmiotem spotkania, które odbędzie się 28 listopada b.r. pod hasłem „Cukrzyca i jej powikłania – nowe rozwiązania i nadzieje dla polskiego pacjenta”. Eksperci ochrony zdrowia wraz z przedstawicielami organizacji pacjentów podsumują duże sukcesy w refundacji nowych terapii w cukrzycy i jednocześnie zwrócą uwagę na kolejne terapie, które pomogą pacjentom z cukrzycą, nadwagą i ryzykiem sercowo-naczyniowym. Dyskusja odbędzie się w LIF na warszawskim Mokotowie o godz. 11:00.