Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Prof. Jadwiga Nessler: innowacyjne terapie zmieniają oblicze niewydolności serca
O przełomie w leczeniu niewydolności serca i najnowszych wytycznych oraz zaleceniach klinicznych odnośnie terapii rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Jadwigą Nessler, Kierownikiem Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca, Collegium Medicum UJ. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
Późna diagnostyka skraca życie pacjentów z przewlekłą chorobą nerek
Przewlekła choroba nerek negatywnie wpływa zarówno na długość, jak i jakość życia. Stanowi jeden z najsilniejszych znanych czynników ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych oraz usposabia do ciężkich powikłań infekcyjnych. Skuteczniejsza prewencja pierwotna i wtórna oraz wcześniejsza diagnostyka pozwoliłaby ocalić życie nawet 80 tys. pacjentów rocznie - uważa prof. Andrzej Jaroszyński, profesor Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, kierownik Kliniki Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Mazowsze i Lubuskie w strefie zaostrzonych restrykcji w związku z pandemią koronawirusa
Województwo Mazowieckie oraz Lubuskie dołączą 15 marca do grona regionów o zaostrzonych zasadach bezpieczeństwia w związku z wysoką zachorowolnością na koronawirusa. Nowe obostrzenia ogłosił w czwartek 11 marca Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Dziś odnotowano kolejną rekordową liczbę nowych zakażeń - 21045.
#WSPÓLNIEwobliczuzmian w zawodzie farmaceuty - ruszyła VII edycja programu Recepta na sukces
Ruszyła VII edycja programu „Recepta na Sukces”, która będzie poświęcona zacieśnianiu współpracy między farmaceutą i lekarzem, dzięki zmianom wprowadzonym Ustawą o Zawodzie Farmaceuty. Gedeon Richter Polska, organizator kampanii #WSPÓLNIEwobliczuzmian, podejmuje działania edukacyjne, dedykowane przyszłym i obecnym farmaceutom oraz lekarzom. Mają one pomóc w dostosowaniu się do regulacji w zawodzie farmaceuty oraz zapewniać jak najlepszą opiekę pacjentkom.
Agencja Badań Medycznych uruchomiła Polską Sieć Badań Klinicznych
Prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński podpisał porozumienie w sprawie utworzenia pierwszej Polskiej Sieci Badań Klinicznych (PSBK). Uruchomienie Sieci przyczyni się do powstania rozpoznawalnej na arenie międzynarodowej marki, stanowiącej silne centrum badań klinicznych w kraju.
Unia dla Zdrowia jako odpowiedź UE na przyszłe zagrożenia zdrowotne
Europosłowie przyjęli we wtorek 9 marca program Unia dla Zdrowia, obejmujący lata 2021–2027. Ma on lepiej przygotować systemy opieki zdrowotnej UE na przyszłe zagrożenia zdrowia i pandemie.
Priorytety zdrowotne w 2021 roku - rozmowa z prof. Maciejem Banachem
O wyzwaniach i priorytetach w ochronie zdrowia rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Maciejem Banachem, dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, który jako ekspert dołączył do nowo utworzonej Narodowej Rady ds. Zdrowia przy Prezydencie RP.
Odległe konsekwencje i powikłania Covid-19 - perspektywa kardiologa
O odległych powikłaniach zachorowania na Covid-19 rozmawiamy z rozmawiamy z prof. IK dr hab. n. med. Przemysławem Leszkiem, Kierownikiem Kliniki Niewydolności Serca i Transplantacji Narodowego Instytutu Kardiologii, przewodniczącym Sekcji Niewydolności Serca PTK oraz dr hab. n. med. Agnieszką Pawlak, Kierownik Pododdziału Niewydolności Serca Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
Prof. Andrzej Oko: Przewlekła choroba nerek to poważne schorzenie cywilizacyjne
W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4 mln osób. Pandemia SARS-CoV-2 w znaczący sposób pogorszyła rokowania tej grupy pacjentów. Najwyższy czas położyć nacisk na poprawę prewencji pierwotnej i wtórnej oraz wczesnej diagnostyki i optymalnej terapii przewlekłej choroby nerek - mówi prof. Andrzej Oko, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.
Rusza kampania #wKobiecejGłowie
Kobieta w ciągu całego swojego życia ma do odegrania wiele ról społecznych – jest przecież żoną, matką, przyjaciółką, menadżerką, nierzadko żywicielką rodziny. A jak pokazało najnowsze badanie opinii na temat stanu zdrowia psychicznego Polek, przeprowadzone na zlecenie Instytutu LB Medical przez SW Research, 25% z nich nie czuje się spełniona we wszystkich rolach, jakie odgrywa na co dzień[1]. Dlatego, z troski o dobre samopoczucie kobiet, ich kondycję psychiczną oraz emocjonalną, startuje kampania #wKobiecejGłowie.
Zmiany w zasadach udzielania teleporad w ramach POZ
Ministerstwo Zdrowia opublikowało w dzienniku ustaw rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, które wprowadza m.in. obowiązek udzielnia bezpośredniej, stacjonarnej konsultacji dla dzieci poniżej 6 roku życia, osób chorych przewlekle, przyv podejrzeniu choroby nowotworowej oraz osób, które wyraziły chęć odbycia wizyty w tym trybie.
Astma nie zwiększa ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19
Pandemia wywołana przez wirusa SARS-CoV-2 wzbudziła wyjątkowo duży niepokój m.in. wśród astmatyków. Na szczęście ich obawy - dotyczące większej podatności na zakażenie nowym koronawirusem, a także zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz zgonu z tego powodu - nie znalazły potwierdzenia w badaniach naukowych.