Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

MZ i NFZ po raz kolejny zalecają ograniczenie zabiegów planowych

Po miesiącu od ogłoszenia zniesienia ograniczeń w realizacji zabiegów planowych Minister Zdrowia wraz z Prezesem NFZ ponownie zaleceją placówkom medycznym ich częściowe ograniczenie lub wstrzymanie ze wzgledu na wzrastającą ilość osób wymagających hospitalizacji z powodu zakażenia Covid-19.
2021-03-10 09:24

Prof. Małgorzata Lelonek: ostatnie 2 lata przyniosły przełom w leczeniu niewydolności serca

Od bardzo dawna nie mieliśmy tylu nowych molekuł z tak dobrymi wynikami badań, które jednoznacznie wskazują na poprawę i efektywność kliniczną w leczeniu niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową - mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Lelonek, Kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
2021-03-09 10:07

Prof. Tomasz Stompór: Jakość życia to nowy paradygmat w terapii nefrologicznej

W przewlekłej chorobie nerek celem jest nie tylko przedłużenie życia pacjentów, ale także zdecydowana poprawa jego jakości. O realiach klinicznych i fascynujących doniesieniach naukowych w terapii nefrologicznej przy okazji przypadającego 11 marca Światowego Dnia Nerek mówi prof. Tomasz Stompór, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
2021-03-09 09:35

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca testują sztuczną inteligencję 

Czy sztuczna inteligencja może być wsparciem w leczeniu chorób układu sercowo - naczyniowego? Wszystko wskazuje na to, że tak. W X Oddziale Kardiologii, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji oraz AOS, który jest częścią Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) wykorzystuje się rozwiązanie bazujące na innowacyjnym oprogramowaniu Cardiomatics. Trwający program pilotażowy wskazuje na to, że sprawdza się ono w dokładnej analizie i interpretacji sygnału EKG, usprawniając tym samym pracę lekarzy i realnie wpływając na skuteczną terapię chorych.
2021-03-09 09:22

MEDmeetsTECH w nowej, międzynarodowej odsłonie - już 20 maja!

Wiosenna, 11 edycja MEDmeetsTECH tym razem wkracza na arenę międzynarodową pod hasłem Digital Health International. Rok 2020 wraz z bezprecedensową pandemią COVID-19 pokazały, że musimy w skali globalnej przyspieszyć wytwarzanie i wdrażanie cyfrowych rozwiązań zdrowotnych.
2021-03-08 15:46

Schizofrenia - poważne konsekwencje choroby odczuwają także opiekunowie

Schizofrenia stanowi poważne obciążenie psychiczne, fizyczne i społeczne  nie tylko dla pacjentów, ale także dla ich rodzinBadania Gedeon Richter dotyczące schizofrenii wykazało, że co najmniej połowa opiekunów chorych na schizofrenię z trudem radzi sobie z obciążeniem finansowym –  60% ma poważne problemy z utrzyma­niem pracy, a 50% brakuje kontaktu z innymi opiekunami.
2021-03-08 14:18

Terapia CAR-T w ostrej białaczce limfoblastycznej: rok od pierwszego podania

W marcu minął rok, odkąd pierwszy pacjent w Polsce otrzymał komórki CAR-T we wskazaniu oporna/nawrotowa ostra białaczka limfoblastyczna z komórek B u dzieci i dorosłych do 25. r.ż.[1] Po wieloletnich zmaganiach z chorobą, po raz pierwszy nie nastąpił jej nawrót. Obecnie chłopiec jest zdrowy, ma niewykrywalną chorobę resztkową[2]. Do tej pory z innowacyjnej terapii CAR-T w Polsce skorzystało kilkoro dzieci[3]. Metoda CAR-T wykorzystuje własny układ odpornościowy pacjenta i zaawansowaną inżynierię genetyczną, by walczyć z nowotworami dzięki zmodyfikowanym genetycznie limfocytom T[4].
2021-03-08 13:21

Dzień kobiet - badaczki liderkami wielu projektów w badaniach klicznych

37 proc. głównych badaczy realizujących niekomercyjne badania kliniczne finansowane przez ABM to kobiety; prowadzą innowacyjne badania dotyczące m.in. leczenia raka piersi, nawrotowej białaczki czy kardiomiopatii okołoporodowej.
2021-03-08 12:34

Nerki do przeglądu - sprawdzajmy nasze superfiltry

Działanie nerkoochronne poprzez zdrowy styl życia, regularne badania moczu i krwi oraz jak najwcześniejsze zdiagnozowanie schorzeń cywilizacyjnych szkodzących nerkom to sprawa na wagę zdrowia i życia. Dlaczego w 2021 roku lekarze w diagnostyce kładą nacisk na przewlekłą chorobę nerek, mówi Prof. Michał Nowicki, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
2021-03-08 09:38

Genetyczna równość płci nie istnieje

W genetyce słaba płeć to… nie kobiety. Okazuje się, że to mężczyźni z punktu widzenia tej nauki są słabsi. Genetycznie zaprogramowani na krótsze życie bez ochrony w postaci drugiego chromosomu X, który posiadają kobiety. W miarę rozwoju nauki coraz częściej genetyka pokazuje swój feministyczny charakter.
2021-03-08 09:23

Najważniejsze doniesienia z VII Łódzkich Warsztatów Niewydolności Serca

Prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podsumowuje najważniejsze doniesienia z ostatniej VII edycji Łódzkich Warsztatów Niewydolności Serca, które odbyły się pod koniec lutego 2021 r. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.
2021-03-05 10:01

Chemioterapia w warunkach domowych dla wszystkich pacjentów z rakiem jelita stała się faktem

Chemioterapia w warunkach domowych dla wszystkich pacjentów z rakiem jelita grubego stała się faktem. Po roku od pierwszej decyzji NFZ, umożliwiającej stosowanie chemioterapii w domu - teraz wszyscy pacjenci z rakiem jelita grubego będą mogli otrzymać chemioterapię w warunkach domowych – także w przypadku, gdy są objęci programem lekowym.
2021-03-05 09:34