#WSPÓLNIEwobliczuzmian w zawodzie farmaceuty - ruszyła VII edycja programu Recepta na sukces

Opublikowane 11 marca 2021
#WSPÓLNIEwobliczuzmian w zawodzie farmaceuty - ruszyła VII edycja programu Recepta na sukces
Ruszyła VII edycja programu „Recepta na Sukces”, która będzie poświęcona zacieśnianiu współpracy między farmaceutą i lekarzem, dzięki zmianom wprowadzonym Ustawą o Zawodzie Farmaceuty. Gedeon Richter Polska, organizator kampanii #WSPÓLNIEwobliczuzmian, podejmuje działania edukacyjne, dedykowane przyszłym i obecnym farmaceutom oraz lekarzom. Mają one pomóc w dostosowaniu się do regulacji w zawodzie farmaceuty oraz zapewniać jak najlepszą opiekę pacjentkom.
16 kwietnia tego roku wejdzie w życie Ustawa o Zawodzie Farmaceuty, na którą środowisko farmaceutów czekało wiele lat. To przełom, który wpłynie na ich pracę oraz funkcjonowanie aptek. Celem działań edukacyjnych dla tej grupy jest budowanie współpracy między lekarzami a farmaceutami, którzy będą mogli wykorzystać w pełni ogromną wiedzę i potencjał tego zawodu, a to przełoży się na dobro pacjenta. Gedeon Richter jako mecenas zdrowia kobiet, chce przyczynić się do lepszej opieki nad nimi, czego konsekwencją jest VII edycja kampanii dedykowana właśnie tym zmianom.
 
Potrzeba edukacji i budowania współpracy w opiece nad pacjentką
Najlepsza i optymalna opieka nad pacjentką powinna być oparta na ścisłej współpracy zawodów medycznych. Nie tylko współpraca lekarza i pielęgniarki, ale też lekarza i farmaceuty wymaga zacieśnienia. W czasach ograniczonego dostępu do lekarza, a także lęku spowodowanego pandemią COVID-19, pacjenci pierwsze kroki kierują do apteki, gdzie farmaceuci są początkowym wsparciem w problemach zdrowotnych. Ustawa o Zawodzie Farmaceuty pozwoli rozwinąć skrzydła temu zawodowi i umożliwi sprawowanie opieki nad pacjentką w zakresie leczenia, tak, by farmakoterapia była jak najbardziej skuteczna. I tu zaczyna się wyzwanie, z którymi musi poradzić sobie zarówno farmaceuta jak i lekarz. Dotychczas, współpraca między tymi profesjami była niewielka. Od teraz będzie pełniła kluczową rolę w wykorzystaniu kompetencji farmaceuty.
 
- Jako firma odpowiedzialna społecznie i zarazem będąca mecenasem zdrowia kobiet, chcemy wspierać przyszłych lekarzy i farmaceutów, rozwijać kompetencje tak, by mogli oni świadczyć najlepszą opiekę nad pacjentkami. Zdajemy sobie sprawę, że dotychczas przedstawiciele tych dwóch profesji niewiele wiedzieli o tym, jak mogą współpracować, bo nie było jasnych regulacji dotyczących pracy farmaceuty. Przed nami wyzwanie, które polega na stworzeniu od podstaw relacji  między lekarzami a farmaceutami. Dlatego hasłem VII odsłony programu Recepta na sukces jest #WSPÓLNIEwobliczuzmian, bo tylko wspólnie możemy zmieniać na lepsze poziom opieki nad pacjentkami – mówi Karolina Wojtczak, PR Manager Gedeon Richter Polska.

Nowa forma edukacji – streamingi studyjne
Restrykcje związane z pandemią koronawirusa spowodowały, że również edukacja przeniosła się do wirtualnej rzeczywistości. Biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany oraz rosnącą atrakcyjność formatów  online, w ramach tej edycji zostanie przeprowadzona seria streamingów edukacyjnych i warsztatowych dla obecnych i przyszłych lekarzy i farmaceutów. Prawnicy, farmaceuci, wykładowcy, trenerzy komunikacji będą dzielić się wiedzą i praktyką, wspierając zawód lekarza i farmaceuty, przygotowując ich na zmiany. Podobna forma- webinary, cieszyły się wielką popularnością podczas VI edycji kampanii. Tym razem streamingi video będą przeprowadzane z profesjonalnego studia telewizyjnego, co uatrakcyjni odbiór przekazu.
 
Współpraca z organizacjami studenckimi
VII edycja kampanii po raz kolejny została objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji, Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny – IFMSA Poland, a od tej edycji również organizacji studentów Młoda Farmacja-Łódź. W ramach zbadania potrzeb komunikacyjnych
i wiedzy na temat współpracy między lekarzem a farmaceutą, zostanie przeprowadzona ankieta badawcza. Organizatorom zależy na sprawdzeniu, co na temat uprawnień i możliwości zawodowych farmaceuty wiedzą lekarze i na odwrót. Wyniki badania staną się punktem wyjścia do ogólnopolskiej dyskusji w tym temacie. Pierwsze transmisja ze studia odbędzie się jeszcze w marcu. Wszystkie szczegóły zostaną podane na stronie programu na Facebooku pod linkiem: https://www.facebook.com/ReceptaNaSukcesMed .

Źrodło: materiały prasowe