Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
FDA zarejestrowała ozanimod w leczeniu pacjentów z wrzodzejącym zapaleniem jelita grubego
Amerykańska Agencja Żywności i Leków zarejestrowała opracowany przez Bristol Myers Squibb ozanimod podawany doustnie w leczeniu dorosłych pacjentów z umiarkowaną i ciężką aktywną postacią wrzodziejącego zapalenia jelita grubego1. Jako pierwszy doustny modulator receptora fosforanu sfingozyny 1 (S1P) zarejestrowany w terapii wrzodziejącego zapalenia jelita grubego1, ozanimod stanowi nową metodę leczenia tej przewlekłej choroby o podłożu immunologicznym2.
Raport Newspoint: Szczepionki przeciw COVID-19
Newspoint przeprowadził analizę dotyczącą publikacji na temat sześciu szczepionek, które ukazały się w internecie od marca 2020 roku do kwietnia 2021 roku. Z badania wyłania się medialny obraz rosnącej fali zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19, której szczyt prawdopodobnie znajduje się już za nami. Badaniu poddano obecność medialną w internecie szczepionek Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson, Sputnik i Sinovac.
Stacje dializ są gotowe koordynować proces leczenia pacjentów z przewlekłą chorobą nerek
„W Polsce stacje dializ mogą z sukcesem – tak jak w innych krajach – koordynować proces leczenia pacjentów w zaawansowanych stadiach przewlekłej choroby nerek i dializowanych, by zabezpieczać ich złożone potrzeby. W tym modelu widzimy korzyści i dla pacjentów, i dla systemu” – apeluje dr hab. n. med. Szymon Brzósko, dyrektor medyczny DaVita Polska.
System ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania 2021. Dostępność w Polsce – stan obecny i konieczne kierunki zmian
Raport "System ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania 2021. Dostępność w Polsce – stan obecny i konieczne kierunki zmian” wskzuje korzyści z zastosowania ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania w opiece nad pacjentami z cukrzycą. Dokument jest niezwykle ważnym głosem środowiska zaangażowanego w poprawę opieki zdrowotnej nad osobami z cukrzycą.
Światowy Tydzień Kontynencji 21-24 czerwca
Stowarzyszenie Uroconti organizuje obchody Światowego Tygodnia Kontynencji w Polsce. W tym roku, już 21 czerwca o godz. 10:00 zaczyna się cykl sesji online z udziałem ekspertów reprezentujących 12 specjalizacji: fizjoterapia, urologia, ginekologia, geriatria, onkologia, proktologia, medycyna rodzinna, pielęgniarstwo diabetologiczne i stomijne, położnictwo, farmakologia i protetyka słuchu.
Wirtualny Dzień Raka Nerki - 17 czerwca
17 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Raka Nerki. Z tej okazji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych przygotowała w social mediach WIRTUALNY DZIEŃ RAKA NERKI z udziałem ekspertów z obszaru urologii, onkologii, medycyny rodzinnej, zdrowia publicznego i dietetyki, którzy mówić będą o profilaktyce, diagnostyce, leczeniu i potrzebnych zmianach sytemowych w zakresie poprawy opieki nad chorymi z rakiem nerki.
Nerki do kontroli! Wiedza to życie - startuje kampania edukacyjna na temat raka nerki
Twoje nerki pracują cały czas – regulują ilość płynów w organizmie, wykrywają zanieczyszczenia we krwi, wydzielają witaminy, minerały i hormony niezbędne prawidłowego funkcjonowania[1]. Niestety czeka na nie wiele zagrożeń. Jednym z nich jest nowotwór. Rak nerki rozwija się niemal bezobjawowo, przez długi czas nie sygnalizując niemal żadnych nieprawidłowości w naszym organizmie[2]. Każdego roku zabija ok. 2500 osób. W ciągu roku ok. 5000 Polaków słyszy tę diagnozę[3]. Dowiedz się więcej nt. raka nerki z kampanii edukacyjnej Nerki do kontroli! Wiedza to życie.
Czy uda się wprowadzić system oznakowania żywności "Nutri-Score" w Polsce?
Nad tą kwestią od dawna zastanawiają się naukowcy i medycy na całym świecie, co ma związek z chęcią przeciwdziałania narastającej epidemii otyłości i innych chorób dietozależnych. W tym kontekście obiecująco przedstawia się rozwijany od pewnego czasu w Europie Zachodniej system znakowania żywności o nazwie Nutri-Score, który w prosty sposób wspiera konsumentów w dokonywaniu zdrowszych wyborów żywnościowych przy sklepowej półce. Czy uda się go upowszechnić się także w Polsce?
Jakość życia chorego a terapie stosowane w raku nerki, jednym z najbardziej zaniedbanych obszarów onkologicznych w Polsce
Na nowelizację programu lekowego dot. raka nerki pacjenci czekają już ponad trzy lata. Ich rzeczywistość to nie tylko codzienna walka z chorobą, ale także często ze skutkami ubocznymi terapii, które znacznie utrudniają lub wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Nie pozostaje to także bez wpływu na stan psychiczny chorego. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się dostęp do takich leków, które są nie tylko skuteczne, ale także zapewniają niski profil toksyczności.
Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
Podczas głosowania w dniu 15 czerwca sejmowa większość nie poparła zaproponowanych przez Senat poprawek do nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.
Ponad połowa osób z otyłością (56%) doświadczyła odrzucenia ze względu na swoją masę ciała
10 czerwca ruszyła druga edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pt. „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Jej celem jest budowanie społecznej świadomości, że otyłość to choroba, którą należy i można leczyć. Brak zrozumienia charakteru otyłości przekłada się na przekonanie, że jest ona świadomym wyborem chorego. Powszechnym jest obarczanie go odpowiedzialnością i winą za rozwój nadmiernej masy ciała. Oznacza to, że osoby z otyłością muszą mierzyć się nie tylko z tym, co przynosi sama choroba, ale dodatkowo z nieprzychylnością społeczną, która nierzadko przybiera formę hejtu i stygmatyzacji.
Szybsze wykrywanie chorób serca dzięki polskim naukowcom
Choroby układu krążenia są przyczyną blisko połowy wszystkich zgonów w Polsce[1]. Kluczowe jest ich wykrywanie na bardzo wczesnym etapie, co wciąż stanowi wyzwanie. Opracowane przez polskich badaczy przełomowe rozwiązanie Health Discoverer Platform pozwala określić ryzyko wystąpienia wybranych schorzeń kardiologicznych.