Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Szpital MSWiA w Białymstoku otrzymał 250 000 zł darowizny na zakup sprzętu dla pacjentów geriatrycznych
Dzięki otrzymanej darowiźnie Szpital MSWiA w Białymstoku kupił na potrzeby oddziału geriatrii m.in. sprzęt do diagnostyki i wspomagania terapii zaburzeń połykania u pacjentów geriatrycznych, głowice do aparatów USG czy też spirometr służący do diagnostyki POCHP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). W sumie to ponad 60 urządzeń diagnostycznych i leczniczych oraz innych przydatnych w codziennej opiece nad seniorami - jak np. inhalatory czy przyrząd do pomiaru siły uścisku dłoni.
Nowotwory ginekologiczne są nadal dużym wyzwaniem
Nowotwory ginekologiczne, pomimo postępu w diagnostyce i terapii, wciąż pozostają wyzwaniem. W Polsce szczególnie niepokoi utrzymujący się trend wzrostowy śmiertelności z powodu endometrium i stabilizacja współczynników dotyczących pozostałych nowotworów kobiecych. Potrzebne są powszechne szczepienia przeciw HPV i refundacja terapii immunologicznych.
Szczepionka przeciw grypie Influvac Tetra na sezon 2022/23 dostępna w sprzedaży
Firma Viatris rozpoczęła dystrybucję szczepionki przeciw grypie Influvac Tetra na sezon 2022-2023. W ramach swojego zaangażowania w poprawę zdrowia publicznego poprzez zapobieganie chorobom, Viatris staje na wysokości zadania w celu zaspokojenia popytu i stara się dostarczyć maksymalną liczbę szczepionek przeciw grypie do Polski.
Ascensia Diabetes Care wprowadza na rynek system monitorowania glukozy nowej generacji
Ascensia Diabetes Care, globalna firma wspierająca osoby chore na cukrzycę, producent wiodących na rynku glukometrów z rodziny CONTOUR® oraz wyłączny globalny dystrybutor systemu ciągłego monitorowania glukozy Eversense® firmy Senseonics, wprowadza w Polsce system nowej generacji CGM Eversense® E3. Dzięki temu rozwiązaniu osoby chorujące na cukrzycę mogą doświadczyć unikalnych funkcji systemu.
Powroty do pracy - jak uniknąć stresu po urlopie i zadbać o swoje zdrowie?
Czas letni, w szczególności wakacyjny to wyczekiwany okres, podczas którego często planujemy sobie urlop, żeby zapomnieć o troskach dnia codziennego, zebrać energię, czy też uzupełnić zapas witaminy D podczas słonecznych kąpieli. Im jednak bliżej końca urlopu, tym stajemy się coraz bardziej spięci na myśl o powrocie do codziennej pracy. Dla większości z nas nie jest to nigdy proste. Jak zaadaptować się na nowo do swoich obowiązków? Tłumaczy prof. dr hab. n. med. Piotr Buszman, kardiolog inwazyjny z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, Grupy American Heart of Poland.
Każdego dnia w Polsce samobójstwo popełnia średnio 15 osób. Problem nasilił się szczególnie wśród młodzieży i seniorów
– Co roku dwa razy więcej Polaków traci życie w wyniku samobójstw niż w wypadkach drogowych – podkreśla suicydolog, dr Halszka Witkowska. Problem nasila się szczególnie w przypadku seniorów oraz młodzieży. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku 1496 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą i 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 to wzrost o 77 proc. Najczęstszą przyczyną samobójstw wśród nastolatków były problemy w szkole, niezrozumienie ze strony rodziców i rówieśników czy prześladowanie w sieci.
Pacjenci hematologiczni żyją coraz dłużej - Wrzesień Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi
Według danych WHO na całym świecie rozpoznawanych jest ponad milion przypadków nowotworów krwi rocznie[1]. Dzięki postępowi medycyny, jaki dokonał się w ostatnich latach, nowotwory krwi mogą być coraz szybciej diagnozowane oraz skutecznie leczone. Edukacja nt. niespecyficznych objawów tych chorób nadal pozostaje podstawą dla właściwego rozpoznania schorzenia oraz powodzenia terapii. We wrześniu – Światowym Miesiącu Świadomości Nowotworów Krwi – eksperci kampanii „Odpowiedź masz we krwi” podkreślają: badanie morfologii krwi obwodowej powinno stać się podstawowym badaniem diagnostycznym wykonywanym przynajmniej raz w roku!
Historyczne wieści dla pacjentów: rozszerzono refundację nowoczesnych leków w leczeniu cukrzycy typu 2!
Na nowej liście refundacyjnej Ministerstwa Zdrowia zmieniły się kryteria refundacji flozyn i inkretyn – nowoczesnych terapii lekowych stosowanych u pacjentów z cukrzycą typu 2. Zmiany te oznaczają poprawę jakości życia dla bardzo wielu chorych! Eksperci mówią o przełomie w podejściu do walki z tą epidemią XXI wieku.
Powołano Konsultanta Krajowego w dziedzinie Psychoterapii Uzależnień
Na stanowisko pierwszego konsultanta krajowego w dziedzinie psychoterapii uzależnień została dr hab. n. społ. Barbara Bętkowska-Korpała z Zakładu Psychologii Klinicznej Szpitala Uniwersyteckiego, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, pełniąca funkcję kierownika Zakładu Psychologii Lekarskiej Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.
Bieg po Oddech na rzecz pacjentów z mukowiscydozą już 4 września
Już 4 września w Zakopanem odbędzie się siódmy Bieg Po Oddech, wydarzenie organizowane przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM). Tegoroczna edycja złożona jest z dwóch biegów: tego w Zakopanem oraz w wersji wirtualnej, który odbywa się jeszcze do 2 września. Głównym sponsorem wydarzenia po raz kolejny został Santander Consumer Bank.
Back to school! Centrum Medyczne Damiana żegna wakacje z Dzielnicą Bemowo
W najbliższą sobotę, 3 września, sprawdź swój stan zdrowia podczas pikniku rodzinnego organizowanego przez dzielnicę Bemowo w Parku Górczewska! Na uczestników czekać będzie mnóstwo atrakcji. Centrum Medyczne Damiana dla najmłodszych przygotuje pokaz pierwszej pomocy wraz ze zwiedzaniem karetki, a także mnóstwo niespodzianek umilających powrót do szkoły. Dorośli natomiast będą mogli zasięgnąć porady specjalistów m.in. psychologa, dietetyka, fizjoterapeuty czy położnej i pielęgniarki.
Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła lek biologiczny opracowany z udziałem Polpharma Biologics
Komisja Europejska wydała pozwolenie dopuszczające do obrotu na terenie Unii Europejskiej lek FYB201/Ranivisio®[1] (Ranivisio - Ranibizumab) - biopodobny do leku referencyjnego Lucentis®[2]. FYB201 został opracowany przez Bioeq, spółkę joint venture pomiędzy Polpharma Biologics i firmą Formycon. Lek jest stosowany w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (ang. nAMD) i innymi poważnymi chorobami oka.