Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Pilotaż przeglądu lekowego jest realizowany w 75 aptekach w kraju

- Jesteśmy na etapie realizacji pilotażu z dziedziny przeglądu lekowego w 75 aptekach w całym kraju – wskazała na Forum Ekonomicznym w Karpaczu główny inspektor farmaceutyczny Ewa Krajewska. Jak zauważyła, pilotażowy przegląd lekowy to jedna z usług opieki farmaceutycznej, która jest najtrudniejsza z nich wszystkich, ponieważ farmaceuta musi dokonać analizy wszystkich leków, jakie spożywa pacjent, nawet jeśli są to suplementy czy herbaty ziołowe.
2022-09-07 16:04

Long Covid: Patofizjologiczne podłoże utrzymujących się objawów sercowych po Covid-19

Utrzymujące się objawy sercowe, w tym nietolerancja wysiłku, tachykardia i ból w klatce piersiowej, są coraz częściej rozpoznawanymi późnymi powikłaniami COVID-19. Uszkodzenie mięśnia sercowego, o czym świadczy podwyższony poziom troponiny, jest powszechne u hospitalizowanych pacjentów z wcześniejszymi schorzeniami i wiąże się z częstszym występowaniem powikłań sercowych oraz złym rokowaniem. W opublikowanym na łamach Nature badaniu, naukowcy podjęli się próby wyjaśnienia niepewności patofizjologii serca w prospektywnym badaniu wybranych osób bez znanych chorób serca lub istotnych chorób współistniejących i łagodnej początkowej choroby COVID-19.
2022-09-07 12:20

Minister Andrzej Dera i Marszałek Marek Woźniak w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu w związku z planami rozwoju placówki

- W regionach mamy już dwa ośrodki radioterapii WCO: w Pile i w Kaliszu, aby przybliżyć świadczenia onkologiczne pacjentom. Chcemy prowadzić w tych miejscach pełną diagnostykę wstępną, a także w pewnym zakresie pogłębioną. Stosujemy nowoczesne technologie, w tym najnowsze w diagnostyce i leczeniu nowotworów, i chcemy aby rozwijały się one dalej. Powstanie nowa wysokospecjalistyczna część zakładu radioterapii – chcemy pozyskać akcelerator sprzężony z rezonansem magnetycznym, umożliwiający precyzyjną radioterapię guzów leżących w otoczeniu tkanek miękkich -głównie w jamie brzusznej i miednicy. - podkreślał prof. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
2022-09-07 11:39

Połowa Polaków nie czuje wsparcia swojego przełożonego w pracy

Samopoczucie zatrudnionych osób wpływa na jakość ich pracy. Jak wynika z badania „People at Work 2022: A Global Workforce” firmy ADP, 4 na 10 Polaków (43,96 proc.) uważa, że ich praca cierpi z powodu złego stanu psychicznego. Jednocześnie, co drugi ankietowany przyznaje, że nie czuje się wspierany przez swojego przełożonego (48,77 proc.).   
2022-09-07 09:41

Pacjenci oczekujący na przeszczep nerki otrzymają dostęp do innowacyjnej terapii

Od 1 września 2022 pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek, oczekujący na transplantację, będą mogli otrzymać dostęp do innowacyjnej terapii umożliwiającej wyeliminowanie problemu braku zgodności immunologicznej dawca-biorca. Można powiedzieć, że terapia ta ma szansę odmienić ich życie, ponieważ umożliwia przeprowadzenie transplantacji nerki. To dobra informacja dla pacjentów, dla których niezwykle trudno jest znaleźć zgodny narząd ze względu na poziom niedopasowania immunologicznego. Innowacyjna terapia będzie finansowana ze środków Funduszu Medycznego.
2022-09-07 09:26

Przemodelowanie opieki zdrowotnej. Nowe priorytety na miarę nowej rzeczywistości

Raport Future Health Index 2022 firmy Philips pokazuje, że liderzy ochrony zdrowia w miarę wychodzenia z pandemii przewartościowują priorytety. Prawie 3 000 respondentów z 15 krajów ujawnia, w jaki sposób wykorzystują potencjał danych i technologii cyfrowych, aby sprostać najważniejszym wyzwaniom. Według tegorocznej edycji raportu FHI, głównym priorytetem dla polskich liderów jest rozwój infrastruktury technologicznej.
2022-09-06 19:00

Światowy Dzień Mukowiscydozy bez obiecanej refundacji

8 września obchodzimy w Polsce dziesięciolecie Światowego Dnia Mukowiscydozy, niestety pacjenci wciąż pozostają bez dostępu do w pełni refundowanej kompleksowej terapii. Jak podkreślają lekarze, jedynie leczenie oparte o farmakoterapię i fizjoterapię może skutecznie wydłużyć życie pacjentów i polepszyć komfort ich funkcjonowania. Jak dotąd Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na refundację tzw. leków przyczynowych, adresowanych jedynie do grupy pacjentów o określonym genotypie, ale pozostał problem braku refundacji fizjoterapii, bez której terapia lekami przyczynowymi jest mało efektywna.
2022-09-06 10:25

Muzyka łagodzi ból pooperacyjny

Muzyka może być oferowana jako sposób na pomoc pacjentom w zmniejszeniu bólu i lęku w okresie pooperacyjnym. Tak wynika m.in. z badań poświęconych wpływowi muzyki na pacjentów po zabiegach chirurgicznych, których wyniki opublikowano w The Lancet.
2022-09-06 10:13

KOS-zawał. Od diagnozy przez hospitalizację i rehabilitację do pełni zdrowia

W Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, na Oddziale Kardiologii prowadzonym we współpracy z Polsko-Amerykańskimi Klinikami Serca Grupy American Heart of Poland, realizowana jest kompleksowa opieka kardiologiczna dla pacjentów po zawale serca, czyli program KOS-zawał. Jest to program przygotowany i refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, obejmujący okres pierwszych dwunastu miesięcy od momentu opuszczenia szpitalnego oddziału.
2022-09-05 14:47

Przełom w leczeniu ostrej białaczki szpikowej w Polsce

Od 1 września w życie weszły istotne zmiany dla pacjentów cierpiących na ostre białaczki szpikowe (AML). Najnowszy wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zawiera leki, których refundacja przyniesie prawdziwy przełom w walce z tymi rzadkimi nowotworami m.in. w terapii nawrotowej i opornej.
2022-09-05 14:37

Chorzy z SMA skakali z radości!

Czy osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą skakać z radości? Oczywiście! Udowodnili to chorzy  z SMA, którzy podczas wydarzenia „O skok od leku 4” skoczyli ze spadochronem, aby pokazać zadowolenie z wprowadzenia do refundacji dwóch nowych terapii na tę rzadką chorobę genetyczną, jaką jest rdzeniowy zanik mięśni.
2022-09-05 14:19

Mongolia, Indie, Spitsbergen, Himalaje… Michał Woroch - człowiek, który zdobywa świat mimo ciężkiej choroby SMA

Setki dni spędzonych na wyprawach, tysiące kilometrów przemierzone na kilku kontynentach, prestiżowe nagrody i zapierające dech fotografie. Teraz wiadomo, że tych podróży i odkryć może być w przyszłości znacznie więcej... Mongolia, Indie, Spitsbergen, Himalaje… Z podróży po obu Amerykach powstała książka „Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę”. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Michałem Worochem.
2022-09-05 09:40