Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
TOP 10 ONKO 2023 - lista leków, które powinny jak najszybciej uzyskać refundację
Polscy onkolodzy kliniczni wybrali w drodze głosowania dziesięć leków, które powinny jak najszybciej uzyskać refundację. Pierwsze miejsce na liście TOP 10 ONKO 2023 – podobnie jak rok temu – zajęła terapia przeznaczona dla chorych na raka piersi.
Wybrano wykonawcę budowy Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu wybrało firmę PORR w przetargu na budowę Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Budowa szpitala zostanie zrealizowana w ciągu 51 miesięcy od daty podpisania z wykonawcą umowy. To największa inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków w historii regionu, współfinansowana przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz rząd RP.
Prowadź się zdrowo i zrób Przegląd Wątroby! - ruszyła akcja bezpłatnych badań
1 marca w Warszawie ruszył kolejny etap kampanii „Prowadź się zdrowo” - Przegląd Wątroby. Mieszkańcy 16 miast w Polsce mogą bezpłatnie wykonać nieinwazyjne badanie wątroby za pomocą urządzenia FibroScan. Badanie ma na celu sprawdzenie wątroby pod kątem stłuszczenia lub zwłóknienie tego narządu. Akcja jest skierowana przede wszystkim do mężczyzn po 40. roku życia – grupy narażonej na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby.
Posiedzenie Podskomisji Stałej ds. Onkologii - 7.03.2023
We wtorek, 7 marca 2023 r. o godz. 15:00, odbędzie się posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Onkologii poświęcone nowotworom kobiecym - programy profilaktyczne i badania przesiewowe zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, funkcjonowanie ośrodków kompetencji diagnostyki i leczenia oraz progrmay edukacyjne.
Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii - 7.03.2023
We wtorek, 7 marca 2023 r., odbędzie się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii, w sali im. Konstytucji 3-go Maja (nr 118, bud. C), początek o godz. 14.00. Tematem przewodnim spotkania będzie jak zwiększyć odsetek wczesnych rozpoznań raka płuca.
Zawód miłosny czy kardiomiopatia takotsubo?
Większość z nas spotkała się kiedyś z rozczarowaniem, złamanym sercem czy zawodem. W końcu nie powstałoby tyle wybitnych dzieł sztuki gdyby nie motyw smutku, rozpaczy czy żalu. Przez wiele lat ludzie szukali ukojenia swojego cierpienia oraz wsparcia m.in. w literaturze obyczajowej, ale także popularnonaukowej, gdzie zgłębiali tajniki ludzkich uczuć. Co w przypadku, gdy to nie wystarcza? Co jeśli pojawiają się dodatkowe objawy nasilające lęk jak chociażby tachykardia? Jednym ze skutków ogromnego stresu i przeżyć jest Zespół Złamanego Serca inaczej zwany kardiomiopatią takotsubo lub kardiomiopatią stresową.
Przepracowane i pragnące zmian – Polki na rynku pracy
O tym, że Polki pragną zmian i większej swobody w zatrudnieniu świadczą dane raportu ADP. Aż połowa z nich (50,53 proc.) chciałaby zwiększyć swój work-life balance, nawet kosztem wysokości wypłaty, a 61,6 proc. ankietowanych zdecydowałaby się na większą elastyczność godzin pracy, przy zachowaniu dotychczasowej liczby godzin pracy. Co jednak alarmujące, aż 52,94 proc. pracujących deklaruje, że nie otrzymuje opłaty za nadgodziny. Najczęściej w wymiarze 6-10 godzin tygodniowo (23,64 proc.).
Chłoniak grudkowy oraz DLBCL – priorytety refundacyjne w hematologii w 2023 roku
Eksperci kliniczni z całej Polski wzięli udział w spotkaniu poświęconym tematyce priorytetów refundacyjnych w hematologii pod kierownictwem naukowym prof. dr hab. n. med. Ewy Lech-Marańdy. Uczestnicy dyskusji wskazali na najpilniejsze potrzeby i oczekiwania wobec dostępu do nowych metod leczenia. Wśród omawianych chorób znalazły się m.in. chłoniak grudkowy oraz chłoniak rozlany z dużych komórek B (DLBCL).
Prawo.pl: e-zdrowie rozszerzy się w tym roku o nowe usługi
Usługa e-zdrowie zostanie rozbudowana o nowe funkcjonalności, które mają zapewnić leszy dostęp do świadczeń zdrowotnych. Ministerstwo Zdrowia chce, by e-krew, e-hemofilia, e-poltransplant powstały jeszcze w 2023 roku - podaje Prawo.pl.
KRAJOWA SIEĆ ONKOLOGICZNA - jak zmieni się ścieżka pacjenta - debata16.03.23
Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz redakcja Medicalpress zaprasza na pierwszy odcinek rozmów eksperckich "Onkologia - Wspólna Sprawa" pt. "Krajowa Sieć Onkologiczna - jak zmieni się ścieżka pacjenta", którego transmisja zaplanowana jest na 16 marca 2023 r. na godz. 17:00.
X Jubileuszowa edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kontrowersje w nowotworach neuroendokrynnych”
X Jubileuszowa edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kontrowersje w nowotworach neuroendokrynnych” organizowana przez Polską Sieć Guzów Neuroendokrynnych odbędzie się w dniach 31 marca – 1 kwietnia w Katowicach. Przewodniczącą Komitetu Naukowego jest prof. dr hab. n. med. Beata Kos-Kudła.
W Polsce przeszkolono 1000 Pielęgniarek - Edukatorek Niewydolności Serca
Certyfikat Pielęgniarki – Edukatorki Niewydolności Serca otrzymało pierwszych 1000 absolwentek kursu w Polsce. Zdaniem ekspertów polski system opieki zdrowotnej może wykorzystać potencjał nowych uprawnień personelu pielęgniarskiego dwojako: w ramach zaangażowania pielęgniarek niewydolności serca na dedykowanych tej jednostce chorobowej istniejących oddziałach szpitalnych oraz jako element wdrożenia specjalistycznych świadczeń zdrowotnych, które przewidziano w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) w ramach konsultacji pacjenta z pielęgniarką niewydolności serca.