Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Polskie Towarzystwo Neurologiczne: co trzeci Polak zachoruje na chorobę układu nerwowego
W ciągu swojego życia co trzeci Polak zachoruje na chorobę układu nerwowego. W Polsce 500 tys. osób ma chorobę Alzheimera, 300 tys. choruje na padaczkę, 90 tys. na chorobę Parkinsona, a 50 tys. ma stwardnienie rozsiane – poinformowało Polskie Towarzystwo Neurologiczne.
Ratunek dla pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu zmienia życie pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną i z bardzo wysokim ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego
- Działanie inhibitora PCSK9 polega na tym, że blokuje gen PCSK9, powoduje to, iż cholesterol LDL (zły) jest rozkładany w wątrobie i nie trafia do krwiobiegu. W przypadku inklisiranu, poprzez działanie na siRNA zapobiegamy tworzeniu białka PCSK9. Zmniejsza się przez to ryzyko chorób oraz incydentów sercowo-naczyniowych. Są to bezpieczne i bardzo skuteczne leki – mówi profesor dr n. med. Krzysztof Milewski, kardiolog, ordynator Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej, American Heart of Poland.
W Brukseli o polskich aptekach - aby usługi apteczne się rozwijały, pacjenci muszą o nich wiedzieć
Każdego dnia polskie apteki odwiedzają 2 mln pacjentów. To potencjał, którego nie można zmarnować – jednogłośnie stwierdzili europosłowie i eksperci uczestniczący w Okrągłym Stole branży aptecznej w Parlamencie Europejskim, który odbył się 2 marca br.
Prof. Małgorzata Lelonek: Upraszczanie leczenia niewydolności serca to trend w wytycznych
Naszym celem jest stosowanie takiego leczenia, które pozwoli nam zadziałać: szybko, skutecznie, bezpiecznie i optymalnie jednoczasowo na różne szlaki patofizjologiczne niewydolności serca – wskazuje prof. Małgorzata Lelonek, FESC, FHFA, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Katedry Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Pacjentki z potrójnie ujemnym rakiem piersi czekają na refundację immunoterapii
Rak piersi zajmuje drugie miejsce wśród najbardziej rozpowszechnionych nowotworów w Polsce. Rocznie dotyka on ok. 20 tys. kobiet, z czego ok. 10- 15 proc. cierpi na jego agresywną odmianę, tzw. potrójnie ujemnego raka piersi. Dobre wyniki w leczeniu i ograniczeniu nawrotów tego nowotworu daje nowoczesna immunoterapia. Niestety, dla części chorych z tym rozpoznaniem, chorych we wczesnej fazie nowotworu, nie jest ona jeszcze w Polsce refundowana.
Osoby choree na cukrzycą 8-krotnie częściej borykają się z ciężkim zapaleniem przyzębia. Ruszyły bezpłatne konsultacje w ramach kampanii "Polska mówi aaa..."
1 marca ruszyła ogólnopolska kampania Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego „Polska mówi aaa…”, w ramach której partner akcji, marka Oral-B, należąca do Procter & Gamble, zwraca uwagę na znaczenie prawidłowej higieny jamy ustnej i jej wpływu na zdrowie ogólne. „U osób chorych na cukrzycę istnieje 3-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia chorób przyzębia niż u osób zdrowych. Dodatkowo osoby zmagające się z cukrzycą 8-krotnie częściej borykają się z ciężkim zapaleniem przyzębia” – alarmuje dr n. med. Beata Golan, kierownik ds. naukowych P&G Polska.
Pierwszy w Polsce przeszczep serca pobranego za granicą
To pierwszy przypadek, kiedy zespół transplantacyjny z Polski pojechał po serce do przeszczepu poza granicę kraju. Pobrania dokonano w jednym ze szpitali na terenie Republiki Czeskiej. Transplantację przeprowadzono w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Nowe serce otrzymał 46-letni Marcin z województwa świętokrzyskiego z ciężką niewydolnością serca, który został wpisany na Krajową Listę Oczekujących w 2017 roku.
Transformacja opieki zdrowotnej poprzez innowacje medyczne: dołącz do konferencji AI & MEDTECH CEE, aby spojrzeć w oczy przyszłości nowych technologii
Konferencja „AI & MEDTECH CEE” powraca na swoją trzecią edycję już 6 czerwca 2023 r., gromadząc liderów, ekspertów oraz specjalistów w dziedzinie innowacji medycznych, aby omówić kluczowe tematy związane z nowymi technologiami w sektorze ochrony zdrowia. Dzięki bezpłatnej rejestracji, która rusza już teraz, jest to doskonała okazja dla osób zainteresowanych innowacjami medycznymi, aby poszerzyć swoją wiedzę i sieć kontaktów.
(Nie)widzialni i nierozumiani. Niewidoczna niepełnosprawność dotyka kilka milionów Polaków
W Polsce mieszka nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami. Znaczna większość to ludzie doświadczający niepełnosprawności, których nie widać. Często spotykają się oni z niezrozumieniem innych, gdy np. nie ustępują miejsca w autobusie osobie starszej, proszą o przepuszczenie w kolejce lub o pomoc, z której korzystają. 27 lutego 2023 r. rozpoczęła się kampania „(Nie)widzialni”. Jej celem jest poprawa świadomości społecznej nt. niewidocznych niepełnosprawności oraz ułatwienie – osobom, które jej doświadczają – codziennego funkcjonowania m.in. w pracy czy w miejscach publicznych. Do akcji dołączyło już kilkudziesięciu partnerów z całej Polski, ich liczba wciąż rośnie.
Światowy Dzień Otyłości 2023: „Karta Praw Chorego na Otyłość” - o czym powinniśmy wiedzieć
Światowa Federacja Otyłości zwraca uwagę, iż tegoroczne obchody Światowego Dnia Otyłości powinny się koncentrować na potrzebie inicjowania zarówno wśród społeczeństwa, jak i chorych na otyłość szczerej rozmowy o chorobie [1]. Idea ta jest silnie związana z faktem, iż język, jakim się posługują się ludzie ma ogromną moc kształtowania rzeczywistości. Może wzmacniać równość, ale także dyskryminować poprzez budowanie uprzedzeń. Ta druga strona siły komunikacji jest codziennością dla ponad miliarda chorych na otyłość na świecie. W Polsce 45% osób z otyłością deklaruje, że osobiście doświadczyło zwracania uwagi na ich masę ciała, a 35% spotkało się z przemocą słowną związaną z otyłością [2].
Kompleksowa profilaktyka? – Tylko według standardów
Popandemiczny dług zdrowotny wiąże się ze znacznie większym zapotrzebowaniem ze strony pacjentów na badania diagnostyczne. Same badania przesiewowe nie wyczerpują jednak kompleksowej profilaktyki. Składają się na nią także: wywiad lekarski, badanie fizykalne, pomiary, porady, szczepienia – przypomina w rozmowie ekspert Medicover dr Agnieszka Motyl, powołując się na Standardy Profilaktyki obowiązujące w firmie.
Eksperci: rok 2022 to czas faktycznego wdrażania Planu dla Chorób Rzadkich
Rok 2022 to był wyjątkowo doby czas dla społeczności osób z chorobami rzadkimi w Polsce. Ruszyły intensywne prace nad realizacją zadań wyznaczonych przez przyjęty w 2021 roku Plan dla Chorób Rzadkich. W tym celu powołano do życia siedem zespołów eksperckich, które określają kierunki i zasady tworzenia rozwiązań systemowych. Co więcej, miniony rok przyniósł ogromne rozszerzenie świadczeń zarówno medycznych jak i lekowych. O tym jakie są priorytety społeczności osób dotkniętych takimi schorzeniami na nadchodzące miesiące dyskutowali eksperci podczas obchodów Światowego Dnia Chorób Rzadkich.