Światowy Dzień Serca - 29 września 2020
Opublikowane 29 września 2020Co roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Serca #WorldHeartDay, który przypada na dzień 29 września, przypominając Polakom jak ważna jest profilaktyka i zdrowy styl życia, organizując rodzinne festyny, na których można skorzystać z bezpłatnych badań i zasięgnąć porad lekarzy i dietetyków.
Ten rok – rok pandemii koronawirusa – zmienił formułę obchodów Święta Serca i przeniósł je do sfery medialnej i wirtualnej, ale nadal jesteśmy razem, łącząc się z innymi krajami w akcji iluminacji świetlnej znaczących obiektów w kraju. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wyszło z inicjatywą wyświetlenia na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie od ul. Marszałkowskiej animacji serca.
Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią nadal najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. W Polsce w 2019 r. wystąpiło ok. 103 tys. ostrych zespołów wieńcowych, w tym prawie 80 tys. zawałów.
Głównymi przyczynami chorób serca i układu krążenia są m.in. niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ale także uwarunkowania genetyczne i zaburzenia gospodarki lipidowej. Choroby te potrafią rozwijać się przez długie lata bez widocznych objawów, dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badan´ profilaktycznych. Regularne badania gwarantują nam wczesne wykrycie nieprawidłowości, co daje szanse na wyzdrowienie – im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym będzie ono skuteczniejsze.
W tym szczególnym czasie Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przypomina również o akcji „Chroń życie, NIE #zostańwdomu z zawałem”. „W imieniu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego apelujemy do polskich pacjentów, aby nie bagatelizowali niepokojących objawów pracy serca i niezwłocznie zgłaszali się do szpitali, a jeśli to konieczne – wzywali pogotowie” – podkreśla prof. Adam Witkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Minister zdrowia Adam Niedzielski w zapowiedzianym przez siebie „recovery plan” uwzględnił również znaczenie kardiologii w polskim systemie ochrony zdrowia. Do tych zapowiedzi szefa resortu zdrowia odniósł się Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Adam Witkowski. - Cieszy nas, że jednym z filarów strategii rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce będzie kardiologia – powiedział. – Zgodnie z hasłem ministra Niedzielskiego +wszystkie ręce na pokład+, jako Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, jesteśmy gotowi do pomocy” – zadeklarował prof. Witkowski.
- Ucieszyła nas ostatnia deklaracja prezesa NFZ Filipa Nowaka o zwiększeniu o połowę budżetu m. in. na zabiegi kardiologiczne dla polskich pacjentów – powiedział prof. Przemysław Mitkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – Zwrócenie uwagi przez ministra zdrowia w kierunku pacjentów kardiologicznych cieszy tym bardziej, że rośnie liczba osób które pilnie oczekują na zabiegi. Mowa jest nie tylko pacjentach, którzy z powodu epidemii przełożyli operacje, ale również tych nowo zdiagnozowanych. – dodał.
W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Serca Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przenosi się do wirtualnego świata. Planowane są m.in. artykuły edukacyjne publikowane w mediach ogólnopolskich i regionalnych, wywiady z ekspertami, quiz nt. serca oraz aktywności w mediach społecznościowych.
Zwieńczeniem obchodow Światowego Dnia Serca będzie iluminacja obiektów publicznych w Warszawie w ramach akcji iluminacji World Heart Federation.
Źródło: PTK